ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Készül Magyarország vízstratégiája

Már készül Magyarország vízstratégiája, vagyis a vízpolitikát legalább 10-15 évre meghatározó program, amely egy takarékos, a vízbázisokat védő ivóvíz-gazdálkodást, illetve a megváltozott éghajlati viszonyokhoz alkalmazkodó "vízkormányzást" - ár- és belvízvédelmet - irányoz elő - mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter csütörtökön Budapesten az MTI-nek a "Vizeink jövője Európában" című nemzetközi konferencián.
Létrehozva: 2011. március 24., 11:50 | Utoljára frissítve: 2011. március 24., 18:40
nyomtat küld

A Vidékfejlesztési Minisztérium a második félévben hozza nyilvánosságra a stratégiát, amelynek fontos eleme lesz, hogy minél nagyobb vízmennyiséget lehessen visszatartani, vagyis víztározók építésével mentesüljenek az árvízvédelmi töltések - mondta Fazekas Sándor.

A konferencián - amely része a magyar soros elnökségi programsorozatnak - a résztvevők a tervek szerint külön dokumentumban fogalmazzák majd meg javaslataikat a vizeket érintő további tudományos vizsgálatokra, és a szakpolitikai teendőkre.

A miniszter kifejtette: Magyarországról több víz távozik, mint amennyi érkezik a határokon túlról, ezt az állapotot meg kell fordítani. A mai magyar táj, például az Alföld képe a nagy vízszabályozások, árvízmentesítések idején, mintegy 100-150 évvel ezelőtt alakult ki, amikor még a termő területek növelése volt az elsődleges szempont összhangban a népességnövekedéssel és a mezőgazdaság fejlődésével.

Ez egy olyan adottság, amely hasznos az ország számára, ugyanakkor vannak olyan problémák - például a Duna-Tisza közi homokhátság kiszáradása, ártéri gazdálkodás, vizes élőhelyek számának csökkenése -, amelyekre választ kell adni - hangsúlyozta Fazekas Sándor.

A vízgazdálkodással összefüggésben sok tanulmány készült az utóbbi években, ezeket most összegezni kell - vélekedett a miniszter. Elmondta: reálisan 10-15 évre lehet előre tervezni a vízstratégiát, de például egy-egy víztározó megépítése ennél sokkal hosszabb távra szól.

Fazekas Sándor a konferencia szünetében tartott sajtótájékoztatón beszélt arról is, hogy a környezetvédelmi miniszterek pénteken kezdődő gödöllői informális ülésén is kiemelt téma lesz az európai vízpolitika jövője. A kormány az alkotmányos vita során is foglalkozik a természeti erőforrásokkal, és az egészséges környezet témakörével - hangsúlyozta.

A magyar elnökség célja, hogy júniusban tanácsi következtetéseket fogadjanak el az Európai Unió 2012-ben elfogadandó átfogó vízpolitikai dokumentumával kapcsolatban.

Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke elmondta: a víz felhasználásának növekedése miatt tudományos eszközökkel meg kell vizsgálni azt, hogy hogyan tudjuk vízkészleteinket a leghatékonyabban felhasználni, és hogyan tudjuk megőrizni felszíni és felszín alatti vizeink tisztaságát. A víz egyre fogyó és dráguló erőforrás, ezért figyelni kell arra, hogy a vízkészletek és a felszín alatti vizek megőrizzék tisztaságukat - mondta. Hozzátette: Magyarország vízben gazdag ország, de a megfelelő vízgazdálkodásra ennek ellenére is hangsúlyt kell helyezni.

Peter Gammeltoft, az Európai Unió környezetvédelmi biztosának vízügyekért felelős helyettese kiemelte: Európában megvan a szükséges tudás és technológia a vízgazdálkodási problémák megoldásához, és Európa számára nagy lehetőség, hogy ezeket az technikai eredményeket, szolgáltatásokat versenyképes árakon elérhetővé teheti mások számára is.

Somlyódy László, a konferencia elnöke, a Budapesti Műszaki Egyetem Vízi Közmű és Környezetmérnöki Tanszékének tanára elmondta: a magyarországi vizek állapota összességében a közepes és jó minősítés között mozog, felszíni vizek 10-20 százaléka jó állapotú, a többi inkább közepeshez közeli. Hozzátette: a felszín alatti vizek - ahonnan az ivóvíz 95 százaléka érkezik - állapota jónak mondható.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a mintegy 12.000 milliárd forint értékű vízi infrastruktúra - például ivóvízhálózat - fejlesztésre szorul, erre a válságból kilábalva többet kell költeni. Míg Európában átlagosan a vízdíj 40-50 százalékát fordítják rekonstrukcióra, addig Magyarországon csak 10 százalék ez az arány - mondta Somlyódy László.

A sajtóközlemény szerint a konferencián részt vevők vízpolitikai ajánlásokat fogalmaznak meg. A tervezet szerint indítványozzák többek között, hogy az árvízvédelmi stratégiák középpontjába a kockázatkezelést kell állítani, és sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetni az aszályok kezelésére.

Javasolják azt is, hogy az ipari és rendkívüli vízszennyezésekre tekintettel fejlesszék tovább az engedélyezési eljárásokat és a korai riasztó rendszereket.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések