ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Széleskörű kontaktcsoport jön létre Líbia ügyében

Tizenkét-tizenöt tagú lesz a Líbia ügyében létrejövő nemzetközi kontaktcsoport, amelyben valószínűleg nemzetközi szervezetek is részt vesznek - mondta kedden, a nagyszabású londoni Líbia-konferencia után az MTI-nek Martonyi János.
Létrehozva: 2011. március 29., 19:37 | Utoljára frissítve: 2011. március 30., 08:21
nyomtat küld

A magyar külügyminiszter, aki a 35 ország és számos nemzetközi szervezet részvételével megtartott, külügyminiszteri szintű londoni rendezvényen vett részt, a konferencia zárása után adott nyilatkozatában elmondta: a kontaktcsoport feladata a Líbiával kapcsolatos politikai koordináció lesz. Martonyi János szerint a londoni értekezleten nagyon széleskörű, átfogó nemzetközi egyetértés jött létre az alapvető kérdésekben, köztük abban, hogy a katonai műveleteket folytatni kell, mivel változatlanul fennáll az ezt indokló helyzet, vagyis az, hogy az embereket meg kell védeni az őket támadó kormányuktól. A magyar külügyminiszter nemmel válaszolt az MTI azon kérdésére, hogy a konferencián felmerült-e bármilyen pontos időkeret a beavatkozás katonai szakaszának lezárására.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter a rendezvényen kijelentette: a katonai akció addig folytatódik, amíg Kadhafi teljes mértékben eleget nem tesz az 1973-as számú biztonsági tanácsi határozat előírásainak, nem hagy fel a civilek elleni támadásokkal, vissza nem vonja katonai egységeit az erőszakkal elfoglalt településekről, és nem teszi lehetővé a humanitárius segélyek eljuttatását minden líbiaihoz.

Martonyi János az értekezlet után az MTI-nek elmondta: a londoni konferencián hangsúlyosan foglalkoztak a humanitárius segítség fontosságával, és ennek jegyében Magyarország jelezte, hogy megfontolás tárgyává teszi egy egészségügyi csoport kiküldését. Martonyi János szerint ugyancsak a konferencia egyik fő témája volt a majdani líbiai politikai átalakulás, amelyre már most fel kell készülni. A magyar külügyminiszter szerint ebben a közép-európai rendszerváltások tapasztalatai különösen hasznosak lehetnek. Hangsúlyozta ugyanakkor: ez nem azt jelenti, hogy a líbiai rendszerváltozást bárki is kívülről végre akarná hajtani. A nemzetközi közösségnek változatlanul az az álláspontja, hogy Kadhafinak távoznia kell, de azt majd a líbiai nép fogja meghatározni széleskörű párbeszéd, együttműködés révén, hogy milyen politikai rendszert kíván kiépíteni - mondta Martonyi János. "Ehhez mi támogatást, segítséget tudunk adni, a közép-európaiak talán különösen is (tudnak) ilyen segítséget adni, de nagyon lényeges hangsúlyozni, hogy a katonai akció célja ... soha nem volt és most sem a (líbiai) rendszerváltoztatás"- fogalmazott a külügyminiszter.

Martonyi János szerint a fegyveres fellépés célja a polgári lakosság védelme, és ehhez adott esetben katonai célpontokat is támadni kell, mert úgy tűnik, hogy a polgári lakosság elleni támadások egyáltalán nem szűntek meg. Arra a kérdésre, hogy a konferencia részvevői szerint a Kadhafi-rezsim esetleges távozása után milyen jellegű politikai berendezkedés létrejöttére lehet számítani Líbiában, a külügyminiszter elmondta: az értekezleten az az álláspont fogalmazódott meg, hogy a legszélesebb dialógusnak kell megindulnia a líbiai politikai szereplők között. Martonyi János kijelentette: személyes véleménye szerint a legfontosabb szereplő a Bengáziban székelő Átmeneti Nemzeti Tanács. A magyar politikus szerint ennek a testületnek kell lehetőleg minél befogadóbbnak lennie.

Törvénytelennek nyilvánította a nemzetközi közösség a Kadhafi-rezsimet

A londoni Líbia-konferenciáról kiadott közös záróközlemény szerint a részvevők egyetértésre jutottak abban, hogy Moammer Kadhafi líbiai vezető és rezsimje "teljesen elveszítette törvényességét", és tetteiért felelősségre vonással kell számolnia. Ugyanakkor egyetértés született arról is, hogy a konferencia egyetlen részvevőjének sem feladata a líbiai kormány megválasztása; erre csak a líbiai nép jogosult.

A konferencián soros elnöki rendszerben működő nemzetközi kontaktcsoport életre hívásáról is döntöttek; az elnöki teendőket "térségi és térségen kívüli" országok látják majd el. A csoport feladata a Líbia támogatását célzó nemzetközi erőfeszítések általános politikai irányítása, szoros együttműködésben az ENSZ-szel, az Afrikai Unióval, az Arab Ligával, az Iszlám Országok Szervezetével és az EU-val. A kontaktcsoport célja emellett az is, hogy fórumot teremtsen a Líbiával kapcsolatos nemzetközi válaszlépések egyeztetéséhez, valamint a nemzetközi közösség és a líbiai politikai szereplők közötti kapcsolattartáshoz. Egyetértés született a rendszerhez hű egyének és a rezsimhez kapcsolódó szerveződések elleni, az ENSZ és regionális szervezetek révén érvényesítendő további szankciók "fontolóra vételéről". Ezek mibenlétét a záróközlemény nem részletezi.

A nyilatkozat szerint a nemzetközi hadikoalíció eddigi fellépése sikeresen védett meg "számtalan civilt" Kadhafi fegyveres erőitől, és gyakorlatilag megsemmisítette Kadhafi légierejét.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések