ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A hírszerzés és a belbiztonság jövője az Európai Unióban

Hankiss Ágnes fideszes európai parlamenti képviselő "A hírszerzés és a belbiztonság jövője" címmel rendezett közmeghallgatást Brüsszelben. A néppárti frakció támogatásával szervezett rendezvényen, elfogadva Hankiss Ágnes meghívását, a tagállami hírszerző szervek és titkosszolgálatok számos vezetője és rangos szakértője tartott előadást. Hankiss Ágnes az általa vezetett két panelbeszélgetésben hangsúlyozta a tagállamok titkosszolgálatai közötti együttműködés és információcsere elmélyítésének és hatékonyabbá tételének fontosságát, mivel a közös fellépés hiánya a szervezett bűnözés és a terrorizmus pozícióit erősíti.
Létrehozva: 2011. április 1., 16:11 | Utoljára frissítve: 2011. április 6., 16:40
nyomtat küld

"Megkerülhetetlen, hogy világosan meghatározzuk a feladatok megosztását az Unió Külügyi Szolgálata és belső biztonsági szervei között" - mutatott rá a néppárti politikus, aki egyaránt tagja az EP Állampolgári Jogi, Bel-és Igazságügyi Bizottságának, valamint a Biztonság- és Védelempolitikai Albizottságnak.

"A biztonság egyes területeit lefedő, koherens közös politikára van szükség" - húzta alá nyitóbeszédében Manfred Weber, a néppárti frakció bel-és igazságügyekért felelős alelnöke. "Ennek egyik előfeltétele a szereplők közötti bizalom megteremtése. A uniós hírszerzés és az uniós ügynökségek feletti parlamenti ellenőrzés formái egyelőre képlékenyek, lehetőségként felmerülhet egy belbiztonsági albizottság létrehozása."

Az előadók többsége egyetértett abban, hogy bár jelenleg is működik kétoldalú együttműködés a tagállamok és harmadik országok között, a hírszerzésen alapuló, rendszeres együttműködés kereteit ki kell bővíteni. Ahogyan az osztrák hírszerzés vezetője, Peter Gridling, az európai titkosszolgálatok vezetőit tömörítő berni klub következő elnöke megfogalmazta: "Európa közös biztonsági érdeke több, mint a tagállamok biztonsági érdekeinek összege".

A tagállamok közötti feladatmegosztás és a közös döntéshozatal szükségességére mutatott rá Gabriel Fuentes González, a spanyol hírszerzés volt főintendánsa. A tagállamokban keletkező információk és értékelések egyesítésének szükségességét emelte ki André Vandoren, a belga terrorelhárítás vezetője, míg Jürgen Stock, a német Szövetségi Bűnügyi Rendőrség alelnöke a külső és belső biztonsági szervek munkájának fokozottabb összehangolását sürgette. Klaus Schmidt professzor, a német Bűnügyi Nyomozóhivatal korábbi igazgatója a tagállami szolgálatokat középkori erődítményekhez hasonlította. Olivier Luyckx, az Európai Bizottság terrorelhárítási és válságkezelési egységének vezetője a közös biztonsági kultúrát és nyelvezetet jelölte meg nélkülözhetetlen előfeltételként.

Hankiss Ágnes a meghallgatás zárszavában elmondta: "Bár a nemzetbiztonsági szolgálatok a Lisszaboni Szerződés értelmében nemzeti hatáskörbe tartoznak, egyre sürgetőbb, hogy kialakítsuk az integráltabb együttműködés és a közös politika új formáit uniós ernyő alatt. Ez sokáig fog tartani, a munkát azonban el kell kezdenünk."

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések