ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Navracsics: A kkv-szektor szerkezeti reformfolyamat központjában legyen!

A magyar kormány jelentős erőfeszítéseket tesz annak elősegítésére, hogy a kis- és középvállalati szektor a magyar gazdaságban elkezdett szerkezeti reformfolyamat központjában legyen - mondta Navracsics Tibor csütörtökön Londonban.
Létrehozva: 2011. április 7., 14:05 | Utoljára frissítve: 2011. április 7., 20:07
nyomtat küld

A magyar miniszterelnök-helyettes a londoni City önkormányzata és a magyar nagykövetség közös szervezésében - a soros magyar EU-elnökség jegyében - megrendezett szakkonferencián szólalt fel. A politikus elmondta az üzletemberekből álló hallgatóságnak, hogy Magyarországon hozzávetőleg 55 kis- és középvállalat jut ezer lakosra, és ez "markánsan jobb" arány az EU-átlagnál, amely 40 vállalkozás ezer lakosra.

E vállalati szektor kiemelkedő nemzetgazdasági fontosságát hangsúlyozta felszólalásában Stuart Fraser, a City of London gazdaságpolitikai testületének elnöke is, aki elmondta: a brit vállalkozások 99,3 százaléka ötvennél kevesebb főt foglalkoztató kisvállalat. Az 50-250 embert foglalkoztató közepes cégek aránya 0,6 százalék, a nagyvállalatoké pedig mindössze 0,1 százalék - tette hozzá.

Fraser kijelentette, hogy a kis- és középvállalatok a munkahelyteremtésben is kritikus jelentőségűek. A City önkormányzatának vezető tisztviselője szerint az Egyesült Királyságban 2005-2008 között létrejött 2,4 millió új munkahely közül 1,3 millió ebben a vállalati szektorban keletkezett.

Még a London gazdaságában központi szerepet játszó pénzügyi szolgáltatási szektorban is jelentős súlya van a kis- és középvállalatoknak: a brit pénzügyi szféra által foglalkoztatott egymillió ember 35 százaléka dolgozik ebben a vállalati kategóriában - mondta Fraser.

Navracsics Tibor a citybeli konferencián felszólalva kijelentette: a magyar kormány elkötelezett a kis- és középvállalatok támogatása mellett, hogy ezek a cégek önálló vállalkozásként tudjanak fejlődni. A támogatás részét képezi például az oktatási reform, amelynek célja, hogy az üzleti vállalkozások a számukra szükséges szakképesítésű munkaerőhöz juthassanak hozzá.

A miniszterelnök-helyettes felidézte azt is, hogy Magyarország a térség legalacsonyabb társasági adóját honosította meg, és az adórendszer általánosságban is egyszerűsödik.

A konferencián felszólalt Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára is, aki kijelentette: jóllehet az EU-ban minden kormány kiáll a kis- és középvállalatok érdekeiért, ezek a cégek azonban mégis gyakran küszködnek. Ezért nemzetgazdasági és uniós szinten is intézkedéseket kell tenni annak érdekében, hogy ezek a vállalatok könnyebben jussanak finanszírozáshoz, csökkenjen a rájuk nehezedő adminisztrációs teher, és hozzáférjenek a külföldi piacokhoz.

Az államtitkár a kis- és középvállalati szektor terheinek csökkentésével kapcsolatban hangsúlyosan szólt arról, hogy a Versenyképességi Tanács a magyar elnökség időszakában "adta meg a zöld jelzést" a régen várt egységes uniós szabadalmi oltalom megteremtésére.

Navracsics Tibor a rendezvény után az MTI-nek elmondta: a magyar EU-elnökség egyik prioritása a kis- és középvállalatok európai piacra jutásának megkönnyítése, és ezen a területen nagy siker, hogy az európai szabadalmi rendszerben "több évtizedes helyben topogás után" megkezdődhet az együttműködés megerősítése.

Mark Prisk üzleti és innovációs ügyekért felelős brit államtitkár a konferencián kijelentette: a brit kormány eddig 21 ezer olyan jogszabályt és szabályozást azonosított, amelyek a kis- és középvállalatokra vonatkoznak, és széleskörű konzultációt kezdett a vállalati szektorral azoknak a kijelölésére ezek közül, amelyekre nincs szükség.

Az MTI kérdésére, hogy a magyar kormány is tervez-e ilyen célú és szintű konzultációt a gazdasági szereplőkkel, Navracsics Tibor a rendezvény után elmondta: a közigazgatásban ilyen konzultáció már folyik, a versenyképesség területén pedig előkészítés alatt áll. A nemzetgazdasági minisztérium a munkáltatói szervezetekkel együttműködve már gyűjti a javaslatokat az üzleti szféra rugalmasabbá tételére. A cél az, hogy minél hamarabb le lehessen tenni az asztalra egy olyan tervet, amely a szabályozás egyszerűsítésével is rugalmasabbá teszi a magyar üzleti környezetet - mondta a magyar miniszterelnök-helyettes.

Cséfalvay Zoltán államtitkár a londoni magyar EU-elnökségi rendezvénysorozat keretében részt vett egy külön szakmai konferencián is, amelynek fő témája volt a kutatás és az innováció kritikus szerepe a globális versenyképességben és a növekedésben. A szakpolitikus erről csütörtökön az MTI-nek elmondta: a rendezvényen felhívta a figyelmet arra, hogy a kutatás-fejlesztésben Európa egyre inkább érezhető módon elmarad az Egyesült Államok és Japán mögött. Ha Amerikában és Japánban - a hazai össztermék arányában - évről évre többet költenek kutatásra, fejlesztésre és innovációra, annak egyik eredménye az lesz, hogy Európa szerepe az innovációban inkább követő, semmint vezető jellegűvé válik - tette hozzá.

Cséfalvay Zoltán a problémák között említette azt is, hogy Európában a kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenység nagyon erősen koncentrálódik három nagy gazdaságra, Németországra, Nagy-Britanniára és Franciaországra, más országok ugyanakkor a meglévő adottságaikhoz képest kevésbé kapcsolódnak be ebbe a tevékenységbe, ezért az államtitkár szerint az európai politikának ezt is kezelnie kell.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések