ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Két újabb csatlakozási fejezetet sikerült lezárni Horvátországgal

Két újabb EU-csatlakozási témafejezetet sikerült lezárni Horvátországgal - jelentette be az erről folytatott keddi brüsszeli tárgyalási forduló után Martonyi János, az EU soros elnökségét ellátó Magyarország külügyminisztere.
Létrehozva: 2011. április 19., 12:56 | Utoljára frissítve: 2011. április 19., 14:58
nyomtat küld

A sajtótájékoztatón Stefan Füle bővítési EU-biztos elmondta, hogy a mezőgazdaságról és vidékfejlesztésről, valamint a strukturális, illetve kohéziós alapokat kezelő regionális politikáról szóló témafejezet olyan két terület, amely együttesen az EU költségvetéséből a kifizetések mintegy háromnegyedét fedi le. Gordan Jandrokovic horvát külügyminiszter azt mondta, hogy a két fejezetről született megállapodásban teljes mértékben érvényesülnek hazája célkitűzései.

Martonyi örömmel állapította meg, hogy e fejezetlezárásokkal sikerült pozitív politikai üzenetet küldeni a Nyugat-Balkánnak, ami nagyon fontos a csatlakozási feltételek teljesítéséhez kötött bővítési folyamat hitelessége szempontjából. Derűlátóbb vagyok, mint néhány héttel ezelőtt - mondta a magyar külügyminiszter azzal a célkitűzéssel kapcsolatban, hogy a magyar elnökség alatt, tehát június végéig teljes egészében le kellene zárni a horvátokkal a csatlakozási tárgyalásokat. Martonyi János szerint megállapodás "elérhető közelségbe került", és ezzel a megállapításával Stefan Füle is egyetértett.

A bővítési biztos kitért arra, hogy Horvátországnak még végre kell hajtania a hajógyártás szerkezetátalakítását, valamint további reformokat kell megvalósítania a közigazgatás és az igazságszolgáltatás területén, illetve alapjogi hiányosságokat kell felszámolnia. Eredményesebben kell fellépnie a korrupció ellen, és teljes mértékben együtt kell működnie a délszláv háborús bűncselekmények ügyében eljáró hágai nemzetközi törvényszékkel (ICTY) - tette hozzá.

Arra az újságírói kérdésre, hogy az Ante Gotovina horvát tábornokra az ICTY által a minap kiszabott súlyos ítélet nem veti-e vissza a horvát csatlakozási folyamatot, Jandrokovic azt mondta: Zágráb teljes mértékben együttműködik az ICTY-vel. Hangsúlyozta, hogy nem ért egyet a Gotovina ellen hozott ítélet egyes megállapításaival, de felhívta a figyelmet arra, hogy ez még csak az első fokú verdikt volt, amely ellen fellebbezni lehet.

Stefan Füle az MTI kérdésére az EU-bővítési folyamattal kapcsolatban leszögezte: határozottan elutasít minden olyan spekulációt, miszerint valamely ország előrehaladásának sebességét nem kizárólag az általa elért eredményekre alapozva határozzák meg, hanem több ország ügyét egymással összekapcsolva kezeljék - így tehát elutasítja azt is, hogy a horvát csatlakozási tárgyalások lezárását összecsúsztassák a szerb tagjelölti jogállással. Mint közölte, az Európai Bizottság október 12-én értékeli Szerbia tagsági kérelmét abból a szempontból, hogy megkezdhetők-e Belgráddal a csatlakozási tárgyalások.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések