|
|
|
|
Balliberális csapásirányok
|
"Azok neve továbbra sem ismert, akik ténylegesen szerepet vállaltak a rendszerváltás manipulálásában, illetve az elmúlt húsz év piszkos háborúiban, pártok bomlasztásában, közösségek, emberek lejáratásában. Márpedig ezekben az akciókban egyértelműen fel lehetett fedezni a (poszt)kommunista hálózati technikákat. Az érintett személyek iratai azonban még ma sem kutathatók - a helyzet feloldásához pedig erős politikai akaratra lenne szükség" - mondta el a Magyar Hírlapnak Hankiss Ágnes, a Hamvas Intézet vezetője, fideszes EP-képviselő, aki az ominózus Heller-levél kapcsán hangsúlyozta: üdvös volna elkezdeni egy beszélgetéssorozatot, és személyes történeteken keresztül felfejteni az elmúlt évtizedeket. |
Létrehozva: 2011. április 27., 17:02 | Utoljára frissítve: 2011. április 30., 13:11 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
- Hónapok óta számos súlyos, néhol durva kritika éri a médiatörvényt és az alkotmányt is, nem csupán nyugati lapok hasábjain, hanem politikai körökben is. Ez Magyarország vagy a magyar kormány elleni támadásként értékelhető?
- Itthon a Fidesz kétharmados győzelme és kormányalakítása azt jelenti, először a rendszerváltás óta lehetőség nyílt arra, hogy végre lehet hajtani egy olyan fordulatot, amely, reményeim szerint, felszámolja a kommunizmus maradványait. Mindezek nyomán tehát Magyarország új lapot nyithat, ami nyilvánvalóan sérti a balliberális erőtér érdekeit. Ennek az erőtérnek, amelynek a középpontjában az MSZP áll, Európa számos országába is elérő kapcsolatrendszere van. Ezt kihasználva jelölték ki a Fidesz-kormány elleni támadások fő csapásirányát, ami a magyar soros uniós elnökség idején nem marad figyelem nélkül.
- Orbán Viktor március 15-i beszédében lényegében párhuzamot vont Bécs, Moszkva és Brüsszel között, mondván, a magyarok nem tűrték és tűrik, hogy bárhonnan bárki is diktáljon nekünk. Brüsszel megfelelője a beszédben vajon egy-két nyugat-európai nagyhatalom, az Európai Bizottság, az EP vagy ennek néhány frakciója lehetett?
- Tényleg nem kell elfogadnunk diktátumokat, hiszen Magyarország független ország, amely a saját akaratából lett a tagja a NATO-nak és az Európai Uniónak. Orbán Viktor vélhetőleg gazdasági diktátumokra (is) gondolhatott. A miniszterelnök kijelentése egyáltalán nem jelentett EU-ellenességet, de bizony vannak olyan tagországi érdekek, amelyeket Brüsszellel szemben nemegyszer képviselni kell.
- Ön találta meg azt a - lapunkban megjelent - levelet, amely 1959-ben született Heller Ágnes aláírásával. Cikkünk nyomán az elmúlt napokban egyre nagyobb port kavart a Heller-ügy, és a filozófus magyarázkodása közepette már a baloldali sajtó is foglalkozott az ominózus levéllel, jórészt úgy, hogy már Hankiss Ágnest is próbálják támadni. Mi a véleménye minderről?
- Az értelmiség jelentős része, az ellenzékiek közül is számosan párbeszédben álltak Aczél Györggyel 1986-ban. Ebben - ha nem párosult erkölcstelen üzlettel vagy mások befeketítésével - semmi kivetnivalót nem találtam, ma sem találok. Meghívtak egy nagy társaságot egy magánlakásba, ahol ott volt az akkori alkotó értelmiség színe-java, sokan, és ott volt vendégként Aczél is. Három nevet mondok csupán, olyanokét, akik erről nyilvánosan már beszéltek: Jancsó Miklós, Hernádi Gyula és Konrád György. Aczél elmondta, hogy egy olasz lap akar interjút készíteni vele, valami személyes hangvételűt, és kíváncsi, hogy szerintünk miről kéne beszélnie. Én megkérdeztem, igaz-e az a "pletyka", hogy ellene szavazott annak idején Nagy Imréék kivégzésének, mert ha igen, azt kéne elmondania.
- Kapott választ?
- Rám nézett, és annyit mondott: maga ilyeneket terjeszt? Majd elfordult. Való igaz, ott nem mertem tovább erőltetni a dolgot. Hetekkel később kaptam egy levelet, hivatalosan, lepecsételve, amelyben Aczél feltette - mint később megtudtam, sokaknak - ugyanazt a kérdést, hogy mit is mondjon az olasz lapnak. Én pedig megírtam szintén ugyanazt. Erre sem kaptam választ.
- Ezek szerint jórészt ebből a történetből hoztak össze az elmúlt napokban egy publicisztikát az egyik baloldali napilapban?
- Igen. Egyébként elfogadom, hogy voltak ennél bátrabb életminták is, bár nem sokan tudnak felmutatni olyat. Ugyanakkor megjegyzem, hogy 1986-ban, tehát ugyanebben az évben Nagy Gáspárt a Nagy Imrére utaló verse miatt szankciók érték... Ez ma már furcsa, de kiejteni nem lehetett például a kivégzések kifejezést, ebben az összefüggésben. Úgyhogy én hajlandó vagyok hamut szórni ezért a fejemre, főként akkor, ha előbb mutatnak még néhány embert, aki akkoriban a kivégzésekre írásban rákérdezett.
- Az elmúlt egy hétben Heller Ágnes végzett érdemi önvizsgálatot ön szerint?
- Nem. Az kiderült, hogy ő és a köre másként értékelik a levélben foglaltakat. Legyen ez most már az ő dolguk. Ami viszont üdvös volna: elkezdeni egy beszélgetéssorozatot, és személyes történeteken keresztül felfejteni ezeket az évtizedeket.
- Európai parlamenti képviselői munkájának a középpontjában mostanság mi áll?
- A magyar EP-képviselők közül én foglalkozom a terrorelhárítás és a szervezett bűnözés problémakörével, két európai parlamenti bizottságban is. Mostanában elég sok a munkám. Néppárti jelentéstevője lettem egyrészt az Európai Unió belbiztonsági stratégiájának, másrészt a terrorelhárítás témájának. Nemrégiben támadt az az ötletem, hogy rendezzünk egy közmeghallgatást, amelyet A hírszerzés és a belbiztonság jövője az
Európai Unióban címmel a minap meg is tartottunk az EP-ben. Meghívásunkat elfogadta több európai ország titkosszolgálati vezetője, ami azért is nagy eredmény, mert ők a nyilvános szereplést általában kevéssé részesítik előnyben. A titkosszolgálati együttműködés kérdéseit jártuk körül, ám mostanság felmerül az is, hogy lesz-e az EU-nak saját hírszerzése. Ennek a megvalósulásától persze az unió még nagyon messze áll, és nagyon sok az akadály, de abban mindenki egyetértett, hogy szorosabb együttműködésre és információcserére az EU belső és külső biztonsági szervei között szükség van.
- Cirka két hónappal ezelőtti hír, hogy országosan ismert személyek és politikusok is szerepelnek azon az internetes oldalon, ahová több száz nevet tartalmazó lista került fel azokról, akiket a rendszerváltás előtt a Belügyminisztérium személyzeti osztálya szigorúan titkos (szt) állományú tisztként tartott nyilván. Mint ismert, a lista Boér Zoltán, Fráter Olivér és Ungváry Krisztián levéltári kutatásai alapján készült. Európai parlamenti kompetenciaterülete miatt, gondolom, "beleütközött" ebbe az ügybe.
- Valóban, annál is inkább, hiszen a kommunista állambiztonság működési mechanizmusaival, illetve örökségével magam is foglalkozom. Személyes véleményem az, hogy ezen a területen fontos lenne rendet tenni, de ezt csak elvszerűen szabad elvégezni. Nem tudom, szerencsés-e, ha úgymond véletlenszerűen előkerülő listákkal operálunk, amelyek töredékesek, esetlegesek, és amelyeknek a forrásait sem mindig ismerjük. Végre jó lenne látni, hogy mi maradt meg a kommunista állambiztonság dokumentumaiból, a levéltárban sajnos ugyanis csak a kulcsfontosságú iratok egy része lelhető fel. Azok neve pedig továbbra sem ismert, akik ténylegesen szerepet vállaltak a rendszerváltás manipulálásában, illetve az elmúlt húsz év piszkos háborúiban, pártok bomlasztásában, közösségek, emberek lejáratásában. Márpedig ezekben az akciókban egyértelműen fel lehetett fedezni a (poszt)kommunista hálózati technikákat. Az érintett személyek iratai azonban még ma sem kutathatók - a helyzet feloldásához pedig erős politikai akaratra lenne szükség.
(Zsebők Csaba, Magyar Hírlap)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|