ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Megszűnnek a munkavállalókat sújtó korlátozások

Németországban és Ausztriában is megszűnnek vasárnaptól a 2004-ben csatlakozott kelet- és közép-európai európai uniós tagországok előtt a munkavállalási korlátozások, így az érintett nyolc ország lakói már valamennyi tagállamban szabadon vállalhatnak munkát - jelentette be csütörtökön az Európai Bizottság.
Létrehozva: 2011. április 28., 14:17 | Utoljára frissítve: 2011. április 29., 10:28
nyomtat küld

Az érintett országok - Magyarország, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Szlovákia és Szlovénia - munkavállalóit az elmúlt két évben már csak Berlin és Bécs sújtotta korlátozásokkal, a többi tagország a tilalmat már korábban megszüntette. A bizottság jelezte azt is: nem számít komolyabb munkaerő-áramlásra a korlátozások feloldását követően. A testület érvelése szerint ennek egyik oka az, hogy azok a munkavállalók, akik az uniós országokban szerettek volna dolgozni, jórészt már megtették ezt. Az eddigi tapasztalatok és a témáról készült tanulmányok továbbá azt mutatják, hogy az esetleges munkaerőmozgás hatása pozitív lesz, azaz segíti a gazdasági növekedést, és csökkenti a jelenlegi munkaerőhiányt egyes ágazatokban.

A közlemény idézte Andor László foglalkoztatási és szociális biztos nyilatkozatát is, aki üdvözölte, hogy megszűntek a maradék korlátozások. Úgy vélte, ez további lehetőséget nyit meg a munkavállalók, de az egész EU előtt is. A mobilitás, a távolabbi munkahelykeresés fontos húzóereje a foglalkoztatás növelésének - szögezte le a magyar biztos.

Egyes régebbi EU-tagállamok (Írország, Nagy-Britannia és Svédország) már a 2004-es bővítéskor beengedték piacukra a kelet-európai tagállamok munkavállalóit. A szabad munkavállalást biztosító országok listája 2006-ban (Görögország, Spanyolország, Portugália, Finnország, Olaszország) és 2009-ben (Hollandia, Luxemburg, Franciaország, Belgium, Dánia) bővült tovább. Korlátozásokat alkalmazott egyébként néhány évig Magyarország, Lengyelország és Szlovénia is az ő munkaerejük mozgását nehezítő régebbi tagországok ellen.

Az EU-bizottság korábbi tanulmányaiban megállapította, hogy a bővítést követő szabad munkaerő-áramlás kedvező hatást tett az uniós országok gazdaságára, és nem okozott súlyos zavarokat a munkaerőpiacokon. A bizottság adatai szerint a 2004-es egymillióval szemben tavaly 2,3 millió munkavállaló dolgozott a régi 15 EU-tagállamban a nyolc érintett országból. Számuk még mindig elmarad attól a 19 millió embertől, akik EU-n kívüli országokból érkezve vállaltak munkát az unióban. A brüsszeli testület előrejelzése szerint a kelet-európai munkavállalók száma 2015-re 3,3, 2020-ra 3,9 millióra nőhet a régi EU-tagországokban.

A 2007-ben csatlakozott Bulgáriára és Romániára a mostani változások nem vonatkoznak. Az ő esetükben 2013 vége a határidő az utolsó korlátozások feloldására. Tizenöt EU-tagállam, köztük Magyarország azonban már most sem korlátozza a román és bolgár állampolgárok szabályos munkavállalását.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések