|
|
|
|
A Btk. szigorításáról is dönthetnek a képviselők hétfőn
|
Az Országgyűlés akár már hétfőn megteremtheti a kihívóan közösségellenes magatartást tanúsítók elleni rendőri fellépés lehetőségét, amennyiben a képviselők a házszabálytól való eltéréssel megszavazzák a büntető törvénykönyv (Btk.) ezt célzó módosítását. A Ház jövő heti kétnapos ülésén emellett tárgyalni kezdheti a kormány- és köztisztviselők jogállásáról szóló törvények módosítását is. |
A Btk. kormány által kezdeményezett módosítása három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtaná azokat, akik olyan kihívóan közösségellenes magatartást tanúsítanak, ami riadalmat kelthet a nemzeti, etnikai, faji, vallási csoporthoz tartozó közösségek tagjaiban. A Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter által jegyzett javaslat ennek szükségességét azzal indokolja, hogy elszaporodtak az olyan etnikai feszültséget szító magatartások, amelyek ugyan nem érik el a közösség tagja elleni erőszak büntetőjogi tényállását, de alkalmasak a félelemkeltésre. A jogállam nem engedheti, hogy a közbiztonság fenntartására vonatkozó állami monopóliumot civil szerveződések állami kontroll nélkül, a hivatalosság látszatát keltve szervezzék - fogalmaz az előterjesztés.
Orbán Viktor miniszterelnök a Btk. tervezett szigorításával összefüggésben a napokban úgy nyilatkozott, a módosítás hosszú távon kezeli a Gyöngyöspatán kialakult, illetve az ahhoz hasonló helyzeteket. A kormányfő a TV2-nek adott interjújában azt mondta, az ilyen típusú bűncselekmények visszaeső elkövetőire kiszabható végrehajtandó szabadságvesztés lehetővé tétele megoldja ezt a problémát.
A kabinet javaslata ezzel egy időben két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő vétségként határozná meg a közbiztonság, a közrend fenntartására irányuló, vagy hivatkozó, de másokban riadalmat keltő tevékenység szervezését. Az indítvány továbbá azokat a polgárőröket is büntetné, akik nem teljesítik a polgárőrségről szóló törvényben meghatározott együttműködési kötelezettséget.
Az Országgyűlés hétfőn abban az esetben fogadhatja el a jogszabályt, ha az arról szóló határozathozatal megatartásához a jelen lévő képviselők négyötöde hozzájárul. Az előterjesztés elfogadásához ezt követően már az egyszerű többség támogatása is elegendő.
A képviselők kedden a kormány- és köztisztviselők jogállásáról szóló törvény módosításának tárgyalását kezdhetik meg. A változtatás azért vált szükségessé, mert az Alkotmánybíróság mindkét esetben alkotmányellenesnek minősítette az indoklás nélküli elbocsátást, amit a kormánytöbbség tavaly tett lehetővé. A kabinet által benyújtott tervezet szerint a kormány- és köztisztviselőket a jövőben méltatlanság, bizalomvesztés, illetve nem megfelelő munkavégzés esetén fel kell, létszámcsökkentés miatt pedig fel lehet menteni. Az előterjesztés alapján a munkáltató a felmentést köteles indokolni, és bizonyítani, hogy a felmentés indoka valós és jogszerű.
A Ház szintén második ülésnapján nyithatja meg a sporttörvény, Bánki Erik és Szalay Ferenc, fideszes képviselők által kezdeményezett változtatásait. A javaslat alapján a kormány a jövőben - a Nemzet Színésze cím jelölési rendjéhez hasonlóan - a nemzet sportolóinak jelöléséről is a cím birtokosainak javaslatára döntene. Emellett általános vita kezdődhet a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt., 25 százalék plusz egy kisebbségi részvényének, Navracsics Tibor és Horváth Zsolt (Fidesz) által kezdeményezett tartós állami tulajdonban tartásáról.
(MTI-fidesz.hu)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|