ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Németh Zsolt: A keleti partnerségre kell koncentrálni

A dél-mediterrán térség eseményei nem árnyékolhatják be az uniós keleti szomszédságpolitikát, amelynek elhalványulása az EU hitelességvesztéséhez vezethet az európai integrációt következetes reformokkal megvalósító keleti szomszédok körében - hangsúlyozta Németh Zsolt, a külügyi tárca parlamenti államtitkára pénteken Budapesten.
Létrehozva: 2011. május 6., 12:35 | Utoljára frissítve: 2011. május 10., 10:37
nyomtat küld

Az államtitkár az uniós parlamenti külügyi bizottsági elnökök találkozóján megjegyezte: Magyarország lengyel barátaival egyetértésben halasztotta el a keleti partnerség eredetileg Budapestre tervezett csúcstalálkozóját. Azt mondta, ez nagyon bölcs döntés volt, hiszen még tisztázatlan, hogy a déli események milyen hatással lesznek a keleti partnerségre, a csúcstalálkozó megrendezése túl korai lett volna. Megjegyezte, a találkozó szeptemberi varsói megtartása több időt hagy arra, hogy meg lehessen beszélni az uniós szomszédságpolitika felülvizsgálatának eredményeit.

Németh Zsolt arról beszélt, hogy a mély szociális elégedetlenség kitörése a dél-mediterrán térségben messzire nyúló strukturális változásokat indít el az arab világban; az arab tavasz a hidegháború óta példátlan kihívást jelent az EU számára. Kijelentette, hogy az uniós reakció hatékonysága erős és tartós hatást fog gyakorolni az EU nemzetközi hitelességére. Azt mondta, ha az EU kellő akarattal és elhatározottsággal törekszik arra, hogy gazdasági potenciáljának megfelelően "valódi geopolitikai játékossá" váljon, akkor nem rettenhet vissza attól a felelősségtől, hogy válaszoljon a kihívásokra.

A külügyi államtitkár meggyőződése szerint Európának lényegesen többet kell tennie annál, minthogy csak megvédi magát "a déli zűrzavar" következményeitől. Az arab események megkérdőjelezték annak a széles körben elfogadott nyugati megközelítésnek az érvényességét, amely a térség stabilitásának megőrzést minden más megfontolás elé helyezte, beleértve az alapvető demokratikus jogok érvényesülését is - mutatott rá. Úgy fogalmazott, az "arab út" a EU korábbi déli szomszédságpolitikájának súlyos kritikája. Kijelentette: az uniónak egyértelműen támogatnia kell déli szomszédságában azokat az értékeket, amelyeken maga is alapul, ám a nyugati minták erőltetése nélkül.

Az EU-nak a déli szomszédságban úgy kell segítenie a demokratizálódást és ösztönözni a gazdasági fejlődést - mondta az államtitkár -, hogy közben fenntartja azoknak az ambiciózus programoknak a ritmusát, amelyek a keleti szomszédokat közelítik az EU-hoz. Intelligens politikára és intézkedésekre van tehát szükség - hangoztatta, az európai szomszédságpolitikai koherenciáját szorgalmazva. A diplomata elmondta: az EU-ban egyetértés alakult ki arról, hogy a dél-mediterrán térség történései sürgőssé teszik a szomszédságpolitika felülvizsgálatát. Hangsúlyozta, Magyarország világosan látja ezen események történelmi jelentőségét és azt, mekkora befolyással lehetnek az európai biztonságra és stabilitásra.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések