ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"Követendő minta lehet a magyar modell"

Az elmúlt húsz év gyakorlatával szemben az ország mostani vezetése nem modellkövető magatartást választott - jelentette ki Mráz Ágoston Sámuel az Orbán-kormány elmúlt egy évéről szóló értékelésében. A Nézőpont Intézet vezető elemzője szerint emellett elengedhetetlen, hogy a kormányzat európai szövetségeseket is keressen magának a külföldi bírálatokkal szembeni eredményesebb küzdelem érdekében. Az ellenzéki pártokról szólva leszögezte: keresik a fogást a kormányon, ugyanakkor vezetési- és identitásválsággal is meg kell birkózniuk.
Létrehozva: 2011. május 6., 15:34 | Utoljára frissítve: 2011. május 7., 18:02
nyomtat küld

Ez a kormány mindent elkövet azért, hogy ne álljon elő az előző ciklusból ismert helyzet, amikor a parlamenti többség mellett nem volt társadalmi támogatottsága a szocialista kormányzó erőknek - húzta alá Mráz Ágoston Sámuel, hozzátéve: ezt alátámasztja a konzultációkra épülő kormányzás is. A vezető elemző a kormány egyéves munkájáról szóló értékelésében kiemelte, hogy minden közvélemény-kutatási adat azt mutatja, hogy a többség szerint az elmúlt esztendőben jó irányba változott az ország.

A Fidesz-KDNP-kormány sajátos utak, egyedi magyar megoldások megtalálására törekszik a gazdaság, a társadalom, vagy épp a külpolitika terén. Az elmúlt húsz év gyakorlatával szemben az ország mostani vezetése nem modellkövető, hanem modellteremtő stratégiát választott - jelentette ki a vezető elemző. Mint mondta, minden esély megvan arra, hogy később más országok követendő mintaként tekintsenek a most kirajzolódó magyar útra. Példaként említette a nyugdíjrendszer átalakítását, a munka középpontba állítását, a takarékos közpénz-szemléletet, vagy a felelősség kultúrája felé tett lépéseket. Tény, hogy ma már nem szokás "következmények nélküli országról" beszélni - fűzte hozzá.

Mráz Ágoston Sámuel kiemelte, egyre többen tekintenek fontos korszakhatárként a tavalyi országgyűlési választásokra. Ezt jól érzékelteti a kettős állampolgárság intézményének bevezetése is. Véleménye szerint ez az intézkedés - amellett, hogy lezárta a 2004. december 5-i népszavazással fémjelzett időszakot - gyors, jól érzékelhető változást jelez, és a határon túli magyaroknak megadott állampolgársággal sikerült kifogni a szelet a radikális jobboldal vitorlájából is.

A Nézőpont Intézet elemzője hangsúlyozta azt is, hogy az előző évek gyakorlatával szemben, a Fidesz-KDNP-kormány törekszik a kereszténységhez való viszony újrafogalmazására is. Véleménye szerint ezzel a témával nagyon szemérmesen bánik a mai nyugati világ, a többség a francia gyökerű, szekuláris megközelítést érzi a magáénak. Az új kormány azonban láthatóan szakítani akar a magán- és a közszféra mesterkélt különválasztásával. A kereszténység szerepének elismerése, a közös Isten-hit nyilvános megvallása, az ezen alapuló világkép felvállalása akár pártpolitikai táborokon túlmutató identitáserősítő tényező lehet. Ezzel nincs egyedül a magyar kormány: az Isten-hit nyilvános megvallása az amerikai politikai kultúrában természetes. Természetesen mindez azonban a vallással kapcsolatos magánügyeket nem érinti, sem ott, sem itt - szögezte le.

Európai szövetségeseket kell keresni

Az Orbán-kormány elmúlt egyéves munkájának fontos mérföldköve volt a médiatörvény megalkotása és elfogadása. A törvény körül kialakult nemzetközi visszhangról szólva Mráz Ágoston Sámuel kifejtette: a kormányzat nem tudott mit kezdeni a váratlan, hirtelen jött nemzetközi támadással -Lehet szeretni vagy nem szeretni, de mindenképp tényként kell elfogadni, hogy a magyarországi politikai erőviszonyok miatt a baloldal európai szövetségeseket fog keresni magának a jövőben is, és kívülről próbálja kritizálni a kormányt, azzal próbálja felerősíteni a saját, a többség számára hiteltelen kritikáját. Ezért aztán a kormánynak még inkább törekednie kell arra, hogy legyenek európai szövetségesei, és meg kell tanulnia, hogy üzeneteit nemcsak a hazai közvélemény felé, hanem az európai politikai elit számára is meg kell fogalmaznia - húzta alá, kiemelve: ebből a szempontból nagyon fontos fejleménynek tekinthető az alkotmányozás kommunikációja.

Az elemző szerint az új alaptörvény üzenetét sikerült "európai nyelven" megfogalmazni, legyen szó a szigorú közpénzügyi részről vagy az Európai Alapjogi Chartára való hivatkozásról. Én úgy érzem, hogy sokkal enyhébb volt az alkotmány elleni nemzetközi, pártpolitikai motiváltságú támadás, mint amire számítani lehetett a médiatörvény után - fűzte hozzá.

Új alkotmány: válasz a válságjelenségekre

Ahhoz, hogy a rendszerváltást valóban be lehessen fejezni, gazdaságpolitikai változásra is szükség van. Ez természetesen jelenleg is zajlik, és ennek kétségkívül fontos állomása az új alkotmány megalkotása - reagált az ezzel kapcsolatos felvetésre. Hozzáfűzte: a rendszerváltozás az emberek döntő többségének inkább gazdasági és nem pedig alkotmányjogi szempontból volt fontos. Mráz szerint azonban az új alkotmány jelentősége elvitathatatlan: egyrészt felel az 1949-es ideiglenes alkotmánnyal kezdődő diktatórikus korszakra, másrészt kezelni próbálja az elmúlt húsz év számos válságjelenségét. Ide tartozik az illegális szemétimport betiltása, az offshore cégek kizárása a közpénzekből finanszírozott megrendelésekből, valamint az államadósság csökkentése melletti elköteleződés - sorolta a példákat. Hozzáfűzte: a közpénzügyi csomag például a 2002-es és a 2006-os választási kampányt lényegében alkotmányellenessé minősíti, hiszen akkor vég nélküli, felelőtlen pénzígéreteket fogalmazott meg a szocialista párt.

Nehezített pályán

Az Orbán-kormány kétségkívül nehezített pályán mozog: miközben viszi a hazai ügyeket, nap-nap után szembesül a költségvetés drámai helyzetével, az EU-elnökség feladataival is meg kell birkóznia - ismerte el Mráz Ágoston Sámuel, a kormányzás helyzetét az előző ciklussal összevetve. Ugyanakkor hozzáfűzte: ha egy országot valóban kormányoznak, a jövő szempontjából fontos döntéseket hoznak, elkerülhetetlen, hogy ez a folyamat belföldi és külföldi konfliktusokkal járjon. Az országnak rossz, ha annak vezetése egyszerű, kényelmes. A Bajnai-kormány egy évének utolsó időszakában lényegében - mint mondta - megszűnt a kormányzás az országban, a megszorító csomag elfogadása és végrehajtása után "lényegében nem történt semmi". Véleménye szerint az ilyen "látszatbéke" időszakok valójában elpazarolt időnek számítanak.

Az ellenzék keresi a fogást...

Az ellenzéki pártok szerepéről szólva úgy nyilatkozott: keresik a fogást a kormánypártokon, de súlyos identitás- és vezetési válsággal küzdenek. A Gyurcsány-Mesterházy-küzdelem lassan szappanoperává válik, amely legoptimistábbak szerint is legalább 2012 nyaráig, az MSZP pártkongresszusáig eltarthat - mondta. Véleménye szerint az LMP és a Jobbik beszorulni látszik a parlamentbe azáltal, hogy nem tudtak országos szervezetet kiépíteni az önkormányzati választásokra.

Mindhárom párt esetében az az ember érzése, hogy arra várnak, hogy a kormány valami nagy hibát kövessen el, olyat, amitől valóban visszaesik a társadalmi támogatottsága - jelentette ki a Nézőpont Intézet vezető elemzője. Ezzel összefüggésben elmondta, hogy egyes közvélemény-kutató cégek félrevezetően értelmezik adataikat, amikor a kormányzó pártok támogatottságának visszaeséséről beszélnek. Tény, hogy a Fidesznek kevesebb szimpatizánsa van, mint egy éve, de az aktív szavazók körében ugyanakkora a támogatása a pártnak, mint egy éve. Márpedig könnyen belátható, hogy politikai szempontból az aktív, a választáson résztvevő polgárok véleménye valamivel fontosabb az otthonmaradó polgárokénál. Természetesen a Fidesz tavalyi választóinak a lelkesedése csökkent, de el nem pártoltak. Magáért beszél az a közvélemény-kutatási adat, miszerint az aktív szavazók körében nem változott a kormánypártok támogatottsága, és egy feltételezett "most vasárnapi" választáson ismét kétharmados többséget szereznének - húzta alá Mráz Ágoston Sámuel.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések