ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A személyek szabad mozgása az EU egyik legfőbb vívmánya

Az EU-belügyminiszterek csütörtöki brüsszeli tanácskozásán mindenki egyetértett azzal, hogy a személyek szabad mozgása az EU egyik legfőbb vívmánya, amelyet meg kell őrizni - hangsúlyozta újságírók előtt Pintér Sándor.
Létrehozva: 2011. május 12., 15:06 | Utoljára frissítve: 2011. május 12., 16:34
nyomtat küld

A magyar belügyminiszter, aki a soros magyar EU-elnökség képviseletében vezette a vitát, a tárgyalóasztalnál folytatott eszmecsere lezárultával, a miniszterek munkaebédje előtt Cecilia Malmström belügyi EU-biztossal tartott rövid közös sajtótájékoztatót. Malmström elmondta: nagyon világos és egységesen értelmezett szabályoknak kell szólniuk arról, hogy milyen esetekben lehet - végső eszközként - ideiglenesen visszaállítani a schengeni övezet belső határain az ellenőrzést.

Pintér szerint a belső határokon való szabad átjárást lehetővé tevő schengeni rendszer megőrzése érdekében meg kell erősíteni az övezet külső határait, valamint javítani kell az együttműködést az e határon kívüli országokkal. A magyar belügyminiszter leszögezte, hogy csak "a már bevett rendszerek alapján" szabad egyedi döntéssel felfüggeszteni a belső határokon érvényes rendet.

Az Európai Bizottság az észak-afrikai menekülthullám nyomán egy héttel ezelőtt olyan javaslatokkal állt elő, amelyek azt célozzák, hogy közösségi döntéshozatali mederbe tereljék a probléma kezelése érdekében eddig tett különböző tagállami lépéseket. Olaszország előzőleg fél éves tartózkodási engedélyt adott az április 4. előtt érkezett észak-afrikai menekülteknek, mire Franciaország újra bevezetett személyellenőrző intézkedéseket a francia-olasz határon, hogy útját állja a Schengen adta lehetőségekkel élni akaró menekültek beáramlásának.

A jelenlegi schengeni szabályok is lehetővé teszik a határellenőrzés ideiglenes visszaállítását közbiztonsági fenyegetettség esetén. Ezzel a lehetőséggel eddig jobbára csak kiemelkedően nagyszabású nemzetközi politikai vagy sportrendezvények idején éltek a tagállamok, mintegy húsz alkalommal. Az uniós végrehajtó testület azt javasolja, hogy nagyon erős migrációs nyomás esetén is lehessen nyúlni ehhez az eszközhöz. Egyelőre nem tisztázott, hogy ez mennyire oldható meg a ma is érvényes szabályok pontosabb értelmezésével, fogalmak tartalmának közös tisztázásával.

Egyes európai politikusi kijelentések az elmúlt időszakban olyan benyomást keltettek, hogy többen alapvetően akarják megreformálni a schengeni szabályrendszert. Uniós források szerint ez az értelmezés a csütörtöki vitában is tükröződött, mégpedig elutasítás formájában: Ciprus - amely nem is tagja a schengeni rendszernek - kategorikusan ellene szólt bármilyen szabálymódosításnak, és tartózkodóan foglaltak állást a spanyolok, a belgák és a máltaiak is. Belga részről eszerint azt hangsúlyozták: ha minden szükségest megtesznek a külső határőrizet erősítése, a "menekültexportáló" országokkal való együttműködés javítása, illetve a nagy menekültnyomás alá került uniós tagországok megsegítése érdekében, akkor Schengenhez nem kell nyúlni.

Egyelőre nem tisztázott az sem, hogy milyen módszerrel lehessen elrendelni ideiglenes ellenőrzés-visszaállítást. Uniós források szerint a csütörtöki vitában a németek és az osztrákok a nemzeti döntéshozatali jog megőrzését emelték ki, míg a többség nyitott arra, hogy a közösségi szempontok kerüljenek előtérbe. Az Európai Bizottság eleve a közösségi szempontokat érvényesítő testületnek számít, de ez nem jelenti azt, hogy saját maga "hirdethetné ki" adott esetben az ellenőrzés visszaállításának szükségességét - a döntéshozatali mechanizmusban nyilván kifejezésre kell jutniuk a tagállami megfontolásoknak is.

Az ülésen a dán belügyminiszter tájékoztatást adott kollégáinak arról, hogy országa nem a személyek határellenőrzését kívánja bevezetni, hanem - összhangban a schengeni előírásokkal - szúrópróbaszerű vámellenőrzést vezet be újra a határtérségben.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések