ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A magyar elnökség a horvát EU-csatlakozási tárgyalások júniusi lezárására törekszik

Martonyi János a magyar EU-elnökség azon törekvését hangsúlyozta hétfőn Brüsszelben, hogy még a június 23-24-i uniós csúcstalálkozó előtt sikerrel zárják le Horvátország EU-csatlakozási tárgyalásait.
Létrehozva: 2011. május 23., 20:37 | Utoljára frissítve: 2011. május 24., 08:25
nyomtat küld

Az uniós országok külügyminiszterei - az úgynevezett általános ügyek tanácsaként eljárva - kora este tartott megbeszélésük hivatalos részében a magyar külügyminiszter elnöklete alatt a júniusi csúcs előkészítésével foglalkoztak. Az ezután tartott sajtótájékoztatón Martonyi elmondta: a késő éjszakába nyúló munkavacsorán áttekintik a horvát csatlakozás ügyét, de döntést most nem hoznak. Megállapodtak abban, hogy egyelőre semmilyen nyilatkozatot nem tesznek a sajtónak ezzel kapcsolatban - tette hozzá.

Martonyi János szerint a hangsúlyt nem arra kell helyezni, hogy a csatlakozási tárgyalások hivatalosan a június 30-ig tartó magyar elnökségi időszakban zárulnak-e le. "A hangsúly magán a bővítési folyamaton, a térség stabilitásán és Európa egészének az érdekén van" - jelentette ki a magyar diplomácia irányítója. A horvát csatlakozás ügye a júniusi EU-csúcs egyik lehetséges témája, amennyiben - mondják uniós diplomaták - addigra a tárgyalások kedvező alakulása nyomán kitűzhető lesz a csatlakozás céldátuma. Ezt brüsszeli körök - tekintettel a szükséges ratifikációs folyamatra - 2013. július elsejében valószínűsítik. Olyan vélekedések is forgalomban vannak Brüsszelben, hogy - miközben a magyar elnökség alatt lényegében és érdemben elvégzik a tárgyalások lezárásához szükséges munkát - a csatlakozási céldátum kitűzése esetleg néhány héttel a magyar elnökség lezárulta utánra tolódhat.

EU-források szerint néhány tagországnak lehetnek még fenntartásai a horvát csatlakozás gyors jóváhagyásával szemben. Korábban ilyen országként emlegették Brüsszelben Hollandiát, Dániát, Belgiumot és Nagy-Britanniát, valamint - egy ideig - Franciaországot. A júniusi EU-csúcson - közölte a sajtótájékoztatón Martonyi János, valamint Maros Sefcovic EU-biztos - a két fő témakör a közös gazdaságpolitika, valamint a migrációs kérdéskör lesz. Ez utóbbival kapcsolatban Sefcovic hangsúlyozta, hogy a belső határellenőrzéstől mentes schengeni rendszer vívmányait mindenki meg akarja őrizni, és a törekvés arra irányul, hogy javítsák a schengeni rendszer hatékonyságát.

Szintén a júniusi EU-csúcson fogadják majd el hivatalosan a romák befogadását célzó uniós keretstratégiát, valamint a Duna-régió átfogó fejlesztésére irányuló stratégiát. Ami a romaügyet illeti, az általános ügyek hétfői tanácsülésén jóváhagyólag összegezték azokat a megállapításokat, amelyek a korábbi szakosított uniós tanácsüléseken - az igazságügyi, a szociális és munkaügyi, illetve az oktatási miniszterek tanácskozásain - fogalmazódtak meg.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések