ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Kockázatokkal járhat a Keleti Partnerség leértékelése

Az Európai Bizottság szerdán nyilvánosságra hozott uniós szomszédságpolitikai felülvizsgálatára reagálva Schöpflin György, négy néppárti képviselőtársával a Keleti Partnerség politikájának újragondolása érdekében fogalmazott meg konkrét javaslatokat. "Az Európai Unió ma az arab tavaszra és annak következményeire figyel, kissé megfeledkezve szomszédságpolitikájának másik pilléréről, a Keleti Partnerségről. Ez a magatartás azonban komoly kockázatokkal jár" - hívja fel a figyelmet Schöpflin György fideszes EP-képviselő.
Létrehozva: 2011. május 25., 17:47
nyomtat küld

A Catherine Ashton külügyi főképviselőnek és Stefan Füle bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős biztosnak elküldött levélben, valamint ún. "non-paper"-ben az európai parlamenti képviselők felhívják a figyelmet arra, hogy az Európai Unió szomszédságpolitikájában továbbra is kiemelt szerepet kell szánni keleti szomszédainknak. A megfogalmazott javaslatok egyben választ adnak arra az elképzelésre is, miszerint a Keleti Partnerségtől pénzeket csoportosítanának át a déli szomszédság számára. Ez ugyanis a Visegrád+ számára elfogadhatatlan lépés lenne. Az öt néppárti EP-képviselő hangsúlyozza, hogy a szomszédságpolitika mindkét dimenziója egyenlő mértékben fontos, s ezek kölcsönösen összefüggenek több területen, például a demokratizálódási folyamatok tapasztalatainak átadásában.

A Visegrád+ tagjai a Keleti Partnerség országaival kapcsolatban konkrét feladatokat és javaslatokat vázolnak fel mind a Bizottság, mind a Külügyi Szolgálat számára, többek között a szabadkereskedelmi övezet kialakításával, a vízumkönnyítéssel, a vízummentesség felajánlásával, valamint az energia- és infrastrukturális hálózatok megerősítésével. "A legfontosabb üzenet azonban az Unió számára a befagyott konfliktusok lassú felolvasztásában való tevékeny részvétel. Ha az EU komoly szereplőnek gondolja magát a nemzetközi színtéren, akkor valódi, felelős szerepet kell játszania az EU határaitól keletre is" - hangsúlyozta Schöpflin György.

Háttér: Az ún. Visegrád+ kezdeményezés azzal a céllal jött létre, hogy a jelenlegi V4 -ek közötti együttműködés Bulgáriával és Romániával V6-ra bővüljön. A Visegrád+ első hivatalos találkozójára tavaly szeptemberben került sor a hat közép-európai néppárti külügyminiszter és öt európai parlamenti képviselő részvételével. A kezdeményezés egy olyan széles körű együttműködés kialakítására irányul, melynek központi pillérei elsősorban a Nyugat-Balkán, az EU Keleti Partnerség Programja, az energiabiztonság erősítése, valamint az Európai Külügyi Szolgálattal kapcsolatos politikák.

A néppárti frakció részéről a Visegrád+ tagjai Schöpflin György mellett Jacek Saryusz-Wolski (Lengyelország); Andrey Kovatchev (Bulgária); Eduard Kukan (Szlovákia) és Traian Ungureanu (Románia).

(EPP-HungarianPress)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések