ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nemzeti érdek az elnökség programjának a megvalósítása

Magyarországnak az a legfontosabb nemzeti érdeke az unióban, hogy megvalósítsa az elnökségi programját, mivel az abban foglalt célkitűzések az EU-nak és Magyarországnak egyaránt fontosak - mondta Martonyi János külügyminiszter csütörtökön Budapesten. Üzleti és befektetői szempontból jó döntésnek tartja a külügyminiszter a Mol-részvények megvételét.
Létrehozva: 2011. május 26., 12:57 | Utoljára frissítve: 2011. május 27., 10:24
nyomtat küld

A Nézőpont Intézet által a magyar EU-elnökségről szervezett beszélgetésen a tárcavezető a közös energiapolitika, a roma keretstratégia és a gazdasági jogszabálycsomag ügyében elért haladást emelte ki a félév eddigi lényeges eredményeiként. Jelentős áttörés, hogy a tagállamok megállapodtak, 2014-re létrejön az integrált, egységes energiapiac, ez Magyarországnak és az uniónak is lényeges - hangsúlyozta a külügyi tárca vezetője. Ugyancsak óriási eredmény, hogy az EU elismerte, a romaintegráció "összeurópai kérdés", még ha a körülmények eltérőek is a tagállamokban - mutatott rá. Az uniós roma keretstratégia a magyar elnökség által hirdetett emberi tényezőt jeleníti meg - tette hozzá.

Azt mondta, az európai gazdaság stabilitásának megteremtésében és az euró védelmében is jelentős lépéseket tettek. A márciusban bejelentett Euró plusz paktum (korábban versenyképességi megállapodás) és az uniós tagállamokban alkalmazandó egységes adókulcsok kérdésében úgy fogalmazott, Magyarország nem mond le arról a lehetőségről, amellyel a külföldi befektetők szemében növelheti vonzerejét. A versenyben hiszünk - tette hozzá.

Azzal összefüggésben, hogy az előzetes tervekkel ellentétben Románia és Bulgária még nem lett a schengeni övezet része, kifejtette, egyes tagállamok olyan kritériumok teljesítését is elvárják a belépésre váró két országtól, amelyek nem részei a szűkebb értelemben vett feltételeknek. A következő lépés ezért, hogy a tagállamok egyhangúan elismerjék, Románia és Bulgária megfelelt az övezethez csatlakozás technikai feltételeinek - tette hozzá. A határellenőrzés megszűnésének a magyar-román határon igen nagy jelentősége lenne - mondta. Hangsúlyozta, a belső határellenőrzéstől mentes schengeni rendszer az egyik legnagyobb vívmánya az uniónak, ezért mindenképpen fenn kell tartani. Minden rendszernek lehetnek problémái, ezeket fel kell deríteni és meg kell oldani - emelte ki.

Martonyi János a horvát csatlakozási tárgyalásokkal összefüggésben azt mondta, a következő hetekben eldől, sikerül-e lezárni a hátralévő fejezeteket a magyar elnökség idején. Erre a lépésre belátható időn belül sor kerül - közölte.

A líbiai helyzetről szólva kifejtette: a tripoli magyar nagykövetség fenntartását önként vállalták, az ott dolgozó diplomaták nem is akarnak eljönni onnan. Addig maradunk, ameddig szükség van ránk - jelentette ki. A tárcavezető véleménye szerint ez a helyzet is bebizonyította, hogy "ahol baj van, ott mégiscsak az EU-tól várják és kapják a segítséget".

Az elnökség tanulási folyamat, ez idő alatt megismertetheti magát Magyarország az unióban - mondta Martonyi János. Kérdéses, hogy mikor lesznek a 2004-2007-ben csatlakozott tagállamok valóban egyenrangúak a régiekkel, utóbbiak ugyanis jelenleg is azt érzékeltetik, hogy jobban ismerik az uniót, és tartanak az új tagállamok elnökségeitől - mutatott rá. Hangsúlyozta: éppen ezért be kell bizonyítani, hogy alaptalanok az aggodalmaik, és a magyar elnökség eddig nagyon sok elismerést kapott a szakmai munkájáért. Közép-Európa működik - jelentette ki, rámutatva, sok kérdésben - például a kohéziós, az energia-, az agrárpolitika, továbbá a horvát csatlakozás ügyében - egységes a régió országainak álláspontja, ezáltal pedig egyre inkább egyenrangúvá válnak a többi tagállammal, javítják helyzetüket az unióban. Nem az egymás közötti vitákkal kell felhívni a figyelmet magukra - hangsúlyozta.

A miniszter szerint az unióban alapvetően négy embernek van meghatározó szerepe: az Európai Tanács elnökének, Herman Van Rompuy-nek, az Európai Bizottság elnökének, José Manuel Barrosónak, az Európai Parlament elnökének, Jerzy Buzeknek és a soros elnökséget adó tagállam miniszterelnökének. Ugyan az elnökséget betöltő ország kormányfőjének feladatait a Lisszaboni Szerződés és a többi jogszabály nem rendezi világosan, rendkívül jelentős, alapvetően politikai szerepe van - hangsúlyozta. Hozzáfűzte: éppen ezért rendszeresek az egyeztetések Orbán Viktor miniszterelnök és az EU vezetői között.

jó döntés volt a Mol-részvények megvétele

Üzleti és befektetői szempontból jó döntésnek tartja Martonyi János külügyminiszter a Mol-részvények megvételét, és úgy véli, a külpolitika tekintetében is előnyös lépés volt, mivel mindkét fél, Magyarország és Oroszország is elégedett a helyzettel.

A Nézőpont Intézet által a magyar EU-elnökségről szervezett beszélgetésen a tárcavezető csütörtökön elmondta: ha a Mol erősebbé válik, azzal javulhat Magyarország tárgyalási pozíciója az energiapiacon. Az "európlusz" megállapodás és az uniós tagállamokban alkalmazandó egységes adókulcsok kérdésében úgy fogalmazott: Magyarország nem mond le egy olyan lehetőségről, amellyel a külföldi befektetők szemében növelheti vonzerejét. A versenyben hiszünk - tette hozzá.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések