ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"Bermuda-háromszögben az eddigi meghallgatások"

Kedden meghallgatta Bajnai Gordon volt miniszterelnököt az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottságának az államadósság 2002-2010 közötti alakulását vizsgáló albizottsága. A meghallgatáson Bajnai értékelte az államadósság és az ország gazdasági helyzetének a miniszterelnöksége idején és az azt megelőző években kialakult helyzetét. A volt kormányfő elismerte, az államadósság drasztikus megnövekedése egyszerre ok és tünet, véleménye szerint a válságot alapvetően a rossz politikai kompromisszumoknak köszönheti az ország. Tekintse meg képgalériánkat!
Létrehozva: 2011. május 31., 11:35 | Utoljára frissítve: 2011. május 31., 12:21
nyomtat küld

Bajnai Gordon kijelentette: Magyarországon a válság nem 2008-ban kezdődött, az okai a 2000-től 2008-ig egymást váltó kormányok sorozatos hibáiban rejlenek. Az államadósság nem oka, hanem tünete a pénzügyi válságnak - hangsúlyozta.

Hozzátette: az adósság hosszú éveken keresztül halmozódott fel, és mindez jól érzékelteti a tartósan megbomló gazdasági egyensúlyt. Bajnai az államadósság okaként a következőt nevezte meg: "míg az állami kiadások jelentősen nőttek, az ország versenyképessége romlott". Mindennek köszönhetően a befektetők bizalma megingott, elfordultak az országtól - fűzte hozzá.

Fotók: fidesz.hu

Európa is ezzel küzd

Szintén súlyos gondnak nevezte a devizahitelesek helyzetét, mint mondta, mintegy egymillió 700 ezer embert érintett a probléma. Az államadósság megnövekedésének további okaként a munkanélküliség növekedését jelölte meg. Magyarország 2009 folyamán megállította az eladósodás ütemét, mégha csökkenteni nem is tudta - szögezte le Bajnai Gordon.

Ma azt a válságot kezeljük, ami a válságkezelésből fakad; hasonló gondokkal néznek ma szembe Európa más országai, mint hazánk három évvel ezelőtt - fűzte hozzá. Kijelentette, a magyar polgárok áldozatvállalásának köszönhetően Magyarország kikerülhetett a válságból, és új pályára állhatott.

Bermuda-háromszög

Szijjártó Péter a volt miniszterelnök beszámolóját követően azt mondta, az eddigi meghallgatások "Bermuda-háromszöget képeznek", hiszen nem derül ki egy nyilatkozatból sem, hogy 2002-2010 között mi miatt növekedett 53-ról 82 százalékra az államadósság mértéke. Úgy folytatta, talán Oszkó Péter volt pénzügyminiszterről mondható el, hogy a leghitelesebben értékelte az elmúlt nyolc év történéseit.

A fideszes politikus azt kérdezte Bajnai Gordontól, milyen konkrét okokkal tudná magyarázni a drasztikus államadósság-növekedést. Szijjártó arról is beszélt, a 2009-es magyar gazdasági helyzet nem magyarázható világgazdasági problémákkal, véleménye szerint hibás gazdaságpolitikai döntések, a közérdek helyett a magánérdek érvényesülése juttathatta a tönk szélére az országot.

Dancsó József, az albizottság elnöke azt kérdezte Bajnai Gordontól: miniszterelnöksége előtt, gazdasági miniszterként miért nem tett az államadósság csökkentéséért. Miért ő lett a miniszterelnök-jelölt 2009-ben? - folytatta.

A Széll Kálmán Terv is

Bajnai Dancsó József kérdésére válaszolva kifejtette: 2008-ban világosan leírta, mit kellene tenni, hogy Magyarország elinduljon a fejlődés útján. Önmagát ismételve elmondta: "hazánk csak akkor tud kitörni az adósságcsapdából, ha sikerül helyreállítania a munka becsületét". Bajnai utalt rá, a jelenlegi kormány Széll Kálmán Terve is ezt képviseli, maximum megvalósítását tekintve tér el az általa javasolt irányelvektől.

Arra a kérdésre, miért pont őt választotta miniszterelnöknek az Országgyűlés, úgy felelt: erről a Parlamentet kellene megkérdezni. Úgy folytatta, inkább arra tudna válaszolna, miért vállalta el a tisztséget. Szeretem a hazámat - jelentette ki, hozzátéve: szükség volt arra, hogy az összeomlás szélén álló országot valaki egy csapatot összefogva, "népszerűség-hajhászás nélkül" kivezesse a válságból.

Bajnai Gordon az államadósság megnövekedésének további okaiként a közszféra szociális kiadásainak megnövekedését, egyes beruházásokat, illetve a kormány bizonyos bevételektől - ilyen a minimálbér adómentessé tétele - való lemondását nevezte meg. Bajnai a 2006-ot követő időszakot az általános pénzügyi válságjelenséggel magyarázta.

A volt kormányfő elismerte, az államadósság drasztikus megnövekedése egyszerre ok és tünet, véleménye szerint a válságot alapvetően a rossz politikai kompromisszumoknak köszönheti az ország.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések