ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Martonyi János laoszi, malajziai és thaiföldi partnerével tárgyalt

A fejlesztési együttműködés lehetőségeiről tárgyalt Martonyi János külügyminiszter laoszi kollégájával, Thonglun Sziszulittal szerdán Budapesten. A magyar tárcavezető megbeszélést folytatott malajziai partnerével, Anifah Amannal is, megállapodtak, hogy országaik kölcsönösen segítik a kis- és középvállalatok kapcsolatfelvételét. Kaszit Piromjával, a malajziai diplomácia vezetőjével egyebek között arról beszélt Martonyi János, hogy a két ország hídfőállás lehet egymás számára Közép-Kelet-Európában, illetve Délkelet-Ázsiában.
Létrehozva: 2011. június 8., 19:19 | Utoljára frissítve: 2011. június 9., 11:31
nyomtat küld

A laoszi, a malajziai és a thaiföldi külügyminiszter az Ázsia-Európa találkozó (ASEM) hét eleji gödöllői külügyminiszteri tanácskozására érkezett Magyarországra. A külügyi tárca sajtófőosztálya szerdai, az MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmaz, hogy "bár a két ország között a rendszerváltozás óta minőségileg más, visszafogottabb jellegű viszonyrendszer alakult ki", Laosz továbbra is példaképként tekint Magyarországra. A két ország kapcsolatai elsősorban a kis- és középvállalkozások számára kölcsönösen előnyös agrárszektorban és az ehhez kapcsolódó kutatásokban fejlődnek.

Mint írják, Laosz a magyar fejlesztéspolitika egyik kiemelt célországa, elsősorban a mezőgazdaság, a vízgazdálkodás és különösen a haltenyésztés fejlesztésére koncentrálnak. A 2009 márciusában aláírt, 8,6 millió dollár értékű kötött segélyhitel-keretmegállapodás alapján három farmot modernizáltak. A kötött segélyhitelnek köszönhető, hogy tavaly, az előző évi "gyakorlatilag nulláról" indulva mintegy 5 millió dollár volt a Laoszba irányuló magyar export értéke.

Martonyi János tárgyalt malajziai partnerével, Anifah Aman külügyminiszterrel is. Magyarországot és Malajziát négy évtizede kötik össze diplomáciai kapcsolatok, de először látogatott Budapestre malajziai külügyminiszter - olvasható a kommünikében. Malajzia fontos partnere Magyarországnak a délkelet-ázsiai térség országait tömörítő ASEAN-államok között. A kereskedelmi forgalom 2010-ben meghaladta a negyedmilliárd dollárt, a magyar kivitel évről évre javuló részarányával.

Az árucsere-forgalomban kölcsönösen meghatározó a multinacionális vállalatok elektronikai és számítástechnikai termékeinek részesedése. A tárgyaláson a felek megállapodtak, hogy a jövőben segíteni kívánják a kis- és középvállalatok közötti kapcsolatfelvételt, piacra jutási feltételeik javítását. Szó volt malajziai diákok bekapcsolódásáról a magyarországi önköltséges felsőoktatásba, illetőleg posztgraduális programokba, különösen az egészségügyben.

A magyar külügyminiszter thaiföldi partnerével, Kaszit Piromjával folytatott tárgyalásáról beszámolva a sajtófőosztály emlékeztetett, hogy Magyarországnak 1978 óta van diplomáciai kapcsolata Thaifölddel. Mind magyar, mind thaiföldi részről elfogadott gondolat, hogy a két ország hídfőállás lehet egymás számára Közép-Kelet-Európában, illetve Délkelet-Ázsiában - írják. A kétoldalú együttműködés nyújtotta lehetőségeken túl Thaiföld Magyarország számára kapu a tíz, térségbeli országot tömörítő Délkelet-Ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) 600 milliós piacára, míg Magyarország hasonló lehetőséget kínál Thaiföldnek mind az Európai Unió többi tagállamába, mind Kelet-Európába.

A magyar-thaiföldi viszony kiegyensúlyozott, folyamatos és magas szintű a politikai kapcsolat. Az árucsere-forgalom értéke az elmúlt évben elérte a 400 millió dollárt, Thaiföld Szingapúr után Magyarország második legjelentősebb kereskedelmi partnere a délkelet-ázsiai térségben.

A thaiföldi diplomácia vezetője tájékoztatást adott az ázsiai ország belpolitikai folyamatairól és a július 3-i választásokat megelőző politikai helyzetről. A thai külügyminiszter kifejtette: Thaiföld az együttműködés minden szektorában érdekelt a magyar tudás, a technológiai know-how és tapasztalatok átvételében. Kiemelt hangsúlyt kapott a Duna-bizottság és a - négy délkelet-ázsiai országot tömörítő - Mekong-bizottság kapcsolata, ezzel összefüggésben Martonyi János rámutatott a közelmúltban elfogadott Duna-stratégia nyújtotta lehetőségekre - áll a külügyminiszteri találkozóról beszámoló közleményben.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések