ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Románia és Bulgária felkészültek a schengeni csatlakozásra

Az uniós országok belügyminiszterei egyetértésre jutottak abban, hogy technikai értelemben mind Románia, mind pedig Bulgária felkészült a belső határellenőrzéstől mentes schengeni övezethez való csatlakozásra - közölte csütörtökön Polner Gergely, a magyar EU-elnökség szóvivője.
Létrehozva: 2011. június 9., 15:29 | Utoljára frissítve: 2011. június 9., 16:05
nyomtat küld

Luxembourgi tanácskozásukon a belügyminiszterek egyelőre nem döntöttek a két uniós tagország Schengen-csatlakozásának időpontjáról, hanem abban maradtak, hogy szeptemberben visszatérnek a témára - tette hozzá a szóvivő. Szerdán Strasbourgban az Európai Parlament (EP) fogadott el nagy többséggel olyan tartalmú értékelést, amely szintén felkészültnek nevezte Romániát és Bulgáriát a rendszerhez való csatlakozásra. Az EP-képviselők - majd a szavazás után személyesen Jerzy Buzek EP-elnök - felszólították az uniós tagállami kormányokat, hogy most már ne halogassák tovább a két ország befogadását.

A tagországok belügyminiszterei csütörtök délelőtt úgy ültek le tárgyalni, hogy a 27 tagállam közül már 26 egyetértett azzal a magyar elnökségi szövegtervezettel, amely megnyitja az utat Románia és Bulgária mielőbbi csatlakozása előtt. Mint Pintér Sándor magyar belügyminiszter az MTI-vel közölte, fokozatos csatlakozásról lenne szó: az első szakaszban a légi közlekedésben, majd a második szakaszban a szárazföldi és a vízi határokon szüntetnék meg a belső határellenőrzést. Az egyetlen ország, amely csak ezen a napon állt el kifogásaitól, Hollandia volt. Az elfogadott szöveg azonban nem szól arról, hogy idén szeptemberben döntést hoznak-e a 27-ek az ügyben, csupán azt helyezi kilátásba, hogy újra áttekintik a helyzetet.

Gerd Leers holland bevándorlási miniszter luxembourgi médiaértesülés szerint a csütörtöki tanácskozás előtt arról beszélt, hogy Hága csak jövőre kíván dönteni arról, hozzájárul-e a román és a bolgár csatlakozáshoz. Később azonban a holland küldöttség olyan értelmű tájékoztatást adott a helyszínen tartózkodó újságíróknak, amelyben már nem utaltak a döntéshozatal 2012-ig való elodázására, s e forrás szerint a miniszter azt mondta: Hollandiának "némi időre" van szüksége a döntéshozatal előtt.

A holland küldöttség által adott tájékoztatás kitért arra, hogy a csatlakozásról szóló döntés előtt meg kell ismerni az Európai Bizottság nyáron esedékes jelentését, amely az úgynevezett Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (CVM) keretében készül Romániáról és Bulgáriáról. Ez a mechanizmus azt szolgálja, hogy figyelemmel kísérjék az újonnan csatlakozott ország vállalt kötelezettségeinek teljesítését.

Uniós források az MTI-nek azt mondták: a csütörtöki belügyminiszteri tanácskozáson több ország - így Németország - jelezte, hogy a nyári CVM-jelentés tartalmától teszi függővé, milyen álláspontot alakít majd ki szeptemberben, amikor újra napirendre kerül a téma.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések