ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A magyar EU-elnökség sikerességét bizonyíthatja a félévzáró csúcstalálkozó

Magyarország európai uniós elnöki tevékenységének eredményességét egyértelműen bizonyíthatja az EU-tagországok állam- és kormányfőinek csütörtöki és pénteki brüsszeli találkozója, amelyen döntések várhatók olyan fontos elnöki célkitűzések ügyében, mint a horvát EU-csatlakozás, az uniós romastratégia, a Duna-menti régióval kapcsolatos stratégia, továbbá az unión belüli gazdasági koordináció és válságmegelőzés.
Létrehozva: 2011. június 22., 10:32 | Utoljára frissítve: 2011. június 22., 15:31
nyomtat küld

Jóllehet az intézményes változásokat hozó Lisszaboni Szerződés életbe lépése óta a csúcsértekezletek nem a soros elnökségek rendezésében zajlanak, az egyes féléveket lezáró csúcstalálkozók az adott elnökség tevékenységét illetően is felteszik az i-re a pontot. A mostani ülés egyik különlegessége emellett, hogy nem csupán a - gyakorlatban június 30-án befejeződő - magyar elnöki tevékenységet zárja le, hanem a spanyol-belga-magyar elnökségi trióét.

Tekintettel arra, hogy az EU még mindig lábalt ki teljesen a nemzetközi gazdasági válságból, a találkozón a gazdasági kérdések is a középpontban lesznek. A brüsszeli sajtó várakozásai szerint - jóllehet hivatalosan nem szerepel a napirenden - komoly teret kap az értekezleten Görögország pénzügyi helyzete, miután azzal kapcsolatban a közeli hetekben fontos döntéseket kellene hozni uniós szinten, beleértve egy új, többéves hitelprogram indítását is. Gazdasági téren magyar szempontból különösen fontos - mint azt Matolcsy György nemzetgazdasági pénzügyminiszter kedden Brüsszelben, az Európai Parlament egy bizottsága előtt kifejtette -, hogy az állam- és kormányfők két fontos uniós reform véghezvitelében jelentős haladást állapíthatnak meg a soros elnökség tevékenységének köszönhetően. Ezek egyike a nemzetközi gazdasági válságra adott átfogó válasz, a másik az uniós tagországok közti koordináció megerősítése.

Herman Van Rompuy, a kormányfői tanács állandó elnökének a résztvevőkhöz küldött meghívóleveléből kiderül, hogy az említett reformok révén ez a fórum teljes ellenőrzést gyakorolhat a koordinációs folyamat fölött, ezzel is biztosítva az uniós gazdaságirányítás javulását.

A koordináció terén jelentős újítást hozó, úgynevezett európai szemeszter azt a féléves folyamatot jelenti, amelynek keretében a tagországok egyeztetik egymással rövid- és középtávú gazdaságpolitikai és reformterveiket. Idén első ízben zajlott le ez az eljárás - jelentős részben a magyar elnökség irányítása mellett -, és lényegében le is zárul azzal, hogy a kormányfők most jóváhagyják azokat a konkrét, országokra szabott ajánlásokat, amelyek alapján a tagállamok a következő hónapokban összehangoltabb módon haladhatnak a közös uniós célok megvalósítása felé.

A gazdasági válságok megelőzősében és kezelésében újító gazdasági kormányzás azzal teljesedhet ki, hogy az uniós intézmények véglegesítik a változásokat az uniós jog részévé emelő jogszabályokat. Legfrissebb jelzések szerint az Európai Parlament csütörtökön még csak részlegesen fogja jóváhagyni a hat tervezetet, így az állam- és kormányfők - az elnökségi és tanácsi munkát üdvözölve - várhatóan további kompromisszumkészségre tesznek majd utalást.

A hagyományosnál később, csütörtök este kezdődő találkozón - amelyen Magyarországot Orbán Viktor miniszterelnök képviseli - foglalkoznak a bevándorlás és menekültügy témájával, beleértve az észak-afrikai helyzetet, és annak a schengeni övezet működésére tett hatását. Üdvözlik várhatóan a schengeni zóna bővítése terén magyar elnökség alatt elért haladást is. Líbiával, Szíriával és a közel-keleti helyzettel a csúcs külön is foglalkozik.

A magyar elnökség számára kiemelt jelentőségű, hogy a csúcsértekezleten legfelsőbb szinten is jóváhagyják az EU roma keretstratégiáját. Ez a legkésőbb az év végéig kidolgozandó tagállami programokhoz ad iránymutatást, és azokat hangolja össze. Célja, hogy uniós szinten is hozzájáruljon a romák társadalmi beilleszkedésének gyorsításához. A nemzeti programok konkrét vállalásokat és megvalósítási terveket tartalmaznak majd.

Megkezdődhet az unió Duna-stratégiájának végrehajtása is a csúcstalálkozón várható végső jóváhagyás után. A stratégia a folyó mentén fekvő országok fejlesztési terveit hangolja össze, együttműködésüket igyekszik segíteni. Ez az EU második térségi stratégiája, és a magyar elnökség egyik legfontosabb programpontja.

Horvátország esetében az állam- és kormányfők jóformán kész tényként üdvözölhetik, hogy még ebben a hónapban lezárulnak a csatlakozási tárgyalások. Szintén megkülönböztetett magyar prioritás teljesüléséről van szó. Horvátország várhatóan 2013 júliusától válhat az EU teljes jogú tagjává.

A szűk kétnapos csúcstalálkozó az elképzelések szerint pénteken kora este fejeződik be.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések