ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Barroso és Buzek gratulált Magyarországnak + képek

Mint Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője az MTI-nek elmondta, az Európai Bizottság és az Európai Parlament elnöke szerint Magyarország "lojális együttműködő partnernek" bizonyult az uniós teendők ellátásában. Tekintse meg képgalériánkat!
Létrehozva: 2011. június 23., 13:02 | Utoljára frissítve: 2011. június 23., 17:41
nyomtat küld

Mint Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője az MTI-nek elmondta, az Európai Bizottság, illetve az Európai Parlament (EP) elnöke szerint Magyarország "lojális együttműködő partnernek" bizonyult az uniós teendők ellátásában. A lengyel Buzek külön kérte, hogy miután július elsején Magyarországtól Lengyelország veszi át hivatalosan a soros elnöki tisztséget, a magyarok - a spanyol-belga-magyar elnökségi triótagság után mintegy különleges "magyar-lengyel duót" alkotva - maradjanak az elkövetkező hónapokban is aktívak az uniós ügyek intézésében.

A találkozón szó esett olyan távlati kérdésekről, mint a következő, többéves uniós költségvetési időszakra való felkészülés. A magyar elnökség már sikeresen kialakította azt a fajta intézményközi együttműködést, amelynek köszönhetően a továbbiakban a tartalmi kérdésekre lehet összpontosítani. Az uniós döntéshozatali modell lényege, hogy az Európai Bizottság, az unió legfőbb végrehajtó szerve saját apparátusával elkészíti a javaslatokat, amelyeket számos - a Lisszaboni Szerződés hatályba lépése óta egyébként a korábbinál lényegesen több - témában nem elég csupán a tagállami kormányokat képviselő tanácsban elfogadtatni, hanem az Európai Parlament egyetértését is meg kell szerezni a döntéshez.

Orbán Viktor egy másik megbeszélésen Herman Van Rompuyjel, az Európai Tanács elnökével találkozott José Manuel Barroso mellett. Ezen az eszmecserén alapvetően az este kezdődő EU-csúcs előkészítésével foglalkoztak. Azon belül - közölte Szijjártó - az unió előtt álló gazdasági kihívások domináltak. Mint a szóvivő hozzátette, ennek kapcsán a görögországi helyzetet is áttekintették.

Magyar újságíróknak adott nyilatkozatában Szijjártó Péter a magyar elnökség irányításával előkészített hat uniós gazdaságpolitikai jogszabályról szólva kijelentette: mindenki elismeri Brüsszelben, hogy a magyar elnökség "nem csak hogy minden tőle telhetőt megtett, de emberfeletti teljesítményt nyújtott". Emlékeztetett arra, hogy miután a tagállami kormányok között létrejöttek a szükséges kompromisszumok, az Európai Parlament részéről kétezer módosító indítvány érkezett. Most már csak egy vitapont maradt a kétezerből - tette hozzá. Utalt arra, hogy az EP ezen a napon elhalasztotta a végszavazást, a további egyeztetések lehetővé tétele érdekében. "Mi a magunk részéről, mint leköszönő elnökség, természetesen, nem csak Buzek úr kérése miatt, hanem az ügy fontossága miatt is minden segítséget megadunk ahhoz, hogy a mostani sikernél is egy kicsit tovább tudjunk lépni" - jelentette ki.

A péntekig tartó uniós állam-, illetve kormányfői tanácskozáson - mint arra Szijjártó Péter utalt - a gazdasági kihívásokra adandó válaszok keresése mellett fontos téma lesz még a menekültügy és a belső határellenőrzéstől mentes schengeni övezet jövője, a horvát EU-csatlakozás ügye, valamint az észak-afrikai változások nyomán előtérbe kerülő teendők áttekintése. Azt, hogy Horvátország EU-csatlakozási tárgyalásait várhatóan le lehet zárni még a magyar elnökség alatt, Szijjártó a magyar elnökség talán legnagyobb sikereként értékelte.

Az EU-csúcs előkészítéséről már az Európai Néppárt (angol rövidítéssel: EPP) szerda esti brüsszeli elnökségi ülésén is szó volt - közölte a magyar kormányfő szóvivője. Orbán Viktor a csütörtök délelőtti, uniós vezetőkkel folytatott találkozói után délután részt vesz az EPP-csúcstalálkozón, illetve a szervezet megalakulásának 35. évfordulója alkalmából szervezett ünnepségen, majd az utána kezdődő EU-csúcson.

Újságírók arról is kérdezték Szijjártó Pétert, hogy a mostani brüsszeli tanácskozás alatt tisztázzák-e a szlovén kormányfőnek tulajdonított, hírek szerint egy május végi sajtó háttérbeszélgetésen elhangzott, Magyarország elszigetelését kilátásba helyező kijelentések ügyét. A szóvivő - anélkül, hogy érdemi részletekbe bocsátkozott volna - elmondta, hogy a szlovén fél már magyarázatot adott, és a magyar fél ezt elfogadta. Szijjártó ugyanakkor nem zárta ki, hogy Orbán Viktor és Borut Pahor a kétnapos brüsszeli EU-csúcs alatt kétoldalú beszélgetésre is sort keríthet egymással.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések