ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Bizottsági igen a költségvetés módosítására

Általános vitára alkalmasnak találta az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottsága a költségvetés módosítását, a parlamenti testület a kormánypárti képviselők igen szavazatával támogatta a javaslatot.

Létrehozva: 2011. június 27., 15:19 | Utoljára frissítve: 2011. június 27., 16:39
nyomtat küld

Banai Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára hétfőn, a parlament számvevőszéki és költségvetési bizottságának ülésén elmondta, hogy a stabilitási tartalékkal összefüggő költségvetési törvénymódosítási javaslat azért nem tartalmazza a Mol-részvények vásárlása miatti költségvetési hiánynövekedést, mert az utóbbit rendező módosítást még nem hirdették ki az új javaslat benyújtásakor.  A költségvetéshez két módosító is érkezett: a parlament múlt hétfőn fogadta el azt, amely a Mol-részvények vásárlásával összefüggésben módosította az idei büdzsét. E szerint a részesedés-vásárlás az államháztartási törvény szabályai szerint növeli a költségvetési hiányt: a központi költségvetés ez évi kiadási előirányzata 498,6 milliárd forinttal 14.337,2 milliárd forintra, a hiány pedig 1.184,2 milliárd forintra nő. A köztársasági elnök a törvénymódosítást június 24-én, pénteken hirdette ki. A nemzetgazdasági miniszter pedig még ezt megelőzően, június 22-én terjesztette az idei büdzsé újabb módosításának tervezetét az Országgyűlés elé, ebben azt indítványozta, hogy az idénre tervezett bevételek vélhető elmaradása miatt a stabilitási tartalék részeként korábban zárolt összegeket vonják el a költségvetési fejezetektől. A fejezetek idei támogatása összesen 182,1 milliárddal csökken, az idei hiánycélt a módosítás nem érinti, az továbbra is 685,6 milliárd forint - szögezi le az előterjesztés.
    

Banai Péter a bizottság ülésén azt mondta: az új, a stabilitási alappal összefüggő javaslatban ezért szerepel az eredeti hiányösszeg, mert a főösszegek meghatározásánál még nem tudták figyelembe venni a Mol-részvények vásárlása miatti törvénymódosítást, amely csak a köztársasági elnök aláírása után lett hatályos. A módosítás indokaként a helyettes államtitkár kifejtette: a kormány elkötelezett a fenntartható államháztartási gazdálkodás és az államadóság csökkentése mellett, ezt a célt szolgálta a reálisan megtervezett 2011. évi költségvetési törvényjavaslat és a Széll Kálmán Terv elkészítése. Hozzáfűzte: a 2010-2011 fordulóján kirajzolódott, a költségvetés számaira kockázatot jelentő világgazdasági, uniós adósságválság folyamatai miatt döntött a kormány február elején a stabilitási alap létrehozása mellett. Kiemelte: az áprilisban nyilvánosságra hozott konvergenciaprogram már tartalmazta a zárolt összegek elvonását, most a költségvetési törvényjavaslat átvezeti ezeket a kiadáscsökkentő lépéseket a fejezeteken. Mint mondta: a bevételek csökkentése nem feltétlenül jelenti azt, hogy azok csak a javaslatban szereplő mértékben teljesülnek. Kérdésekre válaszolva közölte: a tárca elkészít és a bizottsághoz benyújt egy, a fejezetek kiadásainak csökkentését tételesen részletező táblázatot.
  
A kormánypárti képviselők szerint a 2011. évre vállalt költségvetési hiány teljesülése elengedhetetlen, az biztosítja, hogy a hektikus világgazdasági pénzügyi folyamatok mellett Magyarország a "stabilitás szigete" maradhasson. Leszögezték: fontos, hogy a korrekció képességével bír a kormány. Dancsó József (Fidesz) kiemelte: a világgazdasági folyamatok gyorsan változnak, azok a költségvetés tavalyi tervezésekor még nem voltak láthatók, a 3 százalék alatti költségvetési hiány tartása miatt viszont korrigálni kell a büdzsét. Szerinte a februári zárolás óta a minisztériumok a szűkülő források mellett újratervezhették a feladataikat.
    

Banai Péter válaszában azt hangsúlyozta, a kormány felelősen járt el, amikor az év közben felmerült kockázatokra reagált. Aláhúzta: tavaly, a büdzsé készítésekor a független szervezetek is úgy vélekedtek, a kabinet reálisan tervezte meg a költségvetést. Kiemelte, nincs szükség pótköltségvetés készítése, erre akkor sem lett volna, ha a két költségvetési módosítását egy javaslatban terjesztik be. A különválasztást az indokolta - tette hozzá -, hogy a Mol-részvényvásárlás egyszeri ügylet volt.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések