ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Izland megkezdte az érdemi EU-csatlakozási tárgyalásokat

Izland hétfőn, miniszteri szintű nyitóüléssel megkezdte Brüsszelben az érdemi EU-csatlakozási tárgyalásokat, miután tavaly nyáron már áttekintették azokat a közös vívmányokat ("acquis"), amelyeket a szigetországnak át kell vennie, be kell építenie saját jogrendszerébe és gyakorlatába ahhoz, hogy taggá válhasson.

Létrehozva: 2011. június 27., 16:22 | Utoljára frissítve: 2011. június 28., 10:35
nyomtat küld

A soros uniós elnökség nevében Martonyi János, a magyar diplomácia vezetője, valamint Össur Skarphédinsson izlandi külügyminiszter egyaránt történelmi jelentőségű pillanatnak nevezte a tárgyalások megkezdését. Az izlandi külügyek irányítója azzal számol, hogy az összesen 35 tárgyalási témafejezetnek mintegy a felét idén, a másik felét jövőre nyithatják meg. Ebben az évben tervezik az egyeztetések megkezdését a legnehezebbnek ígérkező halászati témában.
    

A hétfői megbeszélés biztatóan indult: négy tárgyalási fejezetet nyitottak meg, és ebből kettőt rögtön le is zártak azzal, hogy a tagjelölt ország felkészültsége miatt ezekben a témákban már nincs is szükség további egyeztetésekre. A négy megnyitott fejezet a közbeszerzés, az információs társadalom és média, a tudomány és kutatás, valamint az oktatás és kultúra fejezete. Az utóbbi kettőt sikerült rögtön le is zárni. E lezárás természetesen még csak feltételes jellegű, hiszen az EU-csatlakozási tárgyalási folyamat alaptétele, hogy "semmiről nincs végleges megállapodás, amíg nincs mindenről végleges megállapodás". Uniós források szerint a halászati mellett a mezőgazdasági fejezet is meglehetősen nehéznek ígérkezik - e témában szintén még ebben az évben meg akarják kezdeni az egyeztetést.
    

Skarphédinsson a hétfői megbeszélést követő sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a legnagyobb kihívást a halászat ügye jelenti, hiszen Izland számára ez a szektor létfontosságú, és ezt kell most összehangolni az uniós elvárásokkal. A miniszter utalt arra, hogy az EU-tagság ügye iránt meglehetősen szkeptikus izlandi közvélemény leginkább arra vár, és az fogja befolyásolni a véleményét a csatlakozásról, hogy milyen feltételeket harcol ki magának az északi szigetország kormánya a halászat területén.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések