"Erősebb lett Európa" + képgaléria
|
Európa most erősebb, mint fél éve, a magyar EU-elnökség kezdetén volt, de a választópolgárok ezt egyelőre nem így érzékelik. Erősebb Európa azért is, mert rendelkezik egy romastratégiával, ami korábban nem létezett az unión belül – hangsúlyozta Orbán Viktor az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén kedden, a magyar elnökség félévét értékelő beszédében. A miniszterelnök rámutatott, hogy a stratégia nemcsak emberiességi szempontból fontos, hanem azért is, mert lehetőséget teremt arra, hogy sokmillió európai polgár váljon a munkaerőpiac részévé, és ezáltal gazdaságilag is erősebbé váljon a közösség. Az Európai Bizottság elnöke és az Európai Néppárt frakcióvezetője szerint jó eredménnyel zárt a magyar EU-elnökség. Tekintse meg a plenáris ülésről készült képgalériát! |
Létrehozva: 2011. július 5., 10:04 | Utoljára frissítve: 2011. július 5., 20:00 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
A romastratégia az első olyan dokumentum, amely nemcsak kihívást lát a cigányságban, de komoly lehetőséget és erőtartalékot is – húzta alá Orbán.
A kormányfő szólt arról is, hogy megszületett a második makrotérségi fejlesztési program; a Duna-stratégia. Ez az első olyan stratégia, amely nemcsak tagállamokat foglal magában. Ha meg tudjuk tölteni tartalommal, akkor sikertörténete lehet közösségünknek – fogalmazott a miniszterelnök.
|
Orbán Viktor a magyar uniós elnökséget értékeli
|
|
Orbán Viktor kitért arra is, hogy Horvátország csatlakozási tárgyalásainak lezárása megerősítette az Európai Uniót. Kifejtette: ez a döntés nemcsak Horvátországról szól, hanem egy bíztató távlatot is nyit a Nyugat-Balkán többi országa előtt. Ezzel összefüggésben elmondta: részben az elnökségi, részben a térséggel való szomszédsági tapasztalatokat összegző memorandum készült, melyet eljuttattak az európai intézmények vezetőinek, köztük Buzek elnök úrnak és a miniszterelnököknek is.
Többtucat dossziét zárt le a magyar elnökség
Orbán felhívta a figyelmet, hogy az unió jobban képes védeni határait, mint fél évvel ezelőtt, hiszen döntések sora született a határvédelemmel és a migráció föltartóztatásával kapcsolatban. „Fontos lépéseket tettünk a schengeni szerződés mélyítése és bővítése irányába” – fogalmazott a miniszterelnök.
|
Fotók: Orbán Viktor Facebook oldala
|
|
Mint mondta, az elnökségnek az is feladata, hogy hasznos szerepet játsszon, jó eszköz legyen a bonyolult uniós építmény intézményei közötti együttműködés és konfliktusok ügyében. Ezzel összefüggésben kifejtette: a parlament és a tanács közötti együttműködés tekintetében többtucat dossziét zárt le a magyar elnökség.
"Erősebbé, színesebbé, életképesebbé és fantáziadúsabbá tette térségünk az Európai Uniót"
A miniszterelnök beszámolójában kitért arra is, hogy a parlamentet hogyan vonják be a többéves pénzügyi perspektíva kidolgozásába. Az intézményközi feszültségek feloldásában Orbán Viktor személyes erőfeszítéseket is tett; tizenhárom alkalommal egyeztetett Herman van Rompuy-jal, tizenhárom alkalommal tárgyalt José Manuel Durao Barossoval, és kilenc alkalommal találkozott Jerzy Buzekkel az elnökség hat hónapja alatt. E találkozók mind az európai ügyek intézésének gördülékenyebbé tételét szolgálták – mutatott rá.
A kormányfő emlékeztetett: az elnökségi időszak alatt meglátogatta az összes tagállam miniszterelnökét, és igyekezett kétoldalú tárgyalásokon előkészíteni a közös döntéseket.
Orbán Viktor zárszavában reményének adott hangot, hogy Lengyelország tovább fogja öregbíteni Közép-Európa jó hírét. A kormányfő bizakodását fejezte ki atekintetben is, hogy „a magyar és lengyel elnökség arról győzi meg a tagországokat, hogy a közép-európai irányú bővítés bölcs döntés volt. Erősebbé, színesebbé, életképesebbé és fantáziadúsabbá tette térségünk az Európai Uniót.”
Barroso és Daul dicsérte a magyar EU-elnökséget
Az Európai Parlament keddi plenáris ülésén, Strasbourgban José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke az eredmények között említette többek között az első európai szemeszter beindítását, a horvát csatlakozási tárgyalások lezárását, az "arab tavasz" demokratikus mozgalmainak támogatását és az európai romastratégia elfogadását. Joseph Daul néppárti frakcióvezető köszönetet mondott a magyar elnökségnek azért, hogy erőfeszítéseket tett a gazdasági kormányzás ügyének előmozdításáért.
(fidesz.hu)