Az EU jövője a választási reform tükrében
|
Az eurózóna stabilizálása és a gazdasági válság rendezése az uniós intézményrendszer megerősítését kívánja. Ez azonban nem kivitelezhető az európai képviselet reformja nélkül- jelentette ki Schöpflin György az EP-választások reformjáról tartott strasbourgi vita kapcsán. A jelentés legvitatottabb pontja egy 25 képviselői helyre kiterjedő, európai szintű választási körzet létrehozására tesz javaslatot. Mivel ez korszakhatárként is értelmezhető lépést jelentene az egyetlen közvetlenül választott európai testület történetében, a választási reformról szóló vita egyben az Európai Unió jövőjéről való eszmecsere is volt. |
Létrehozva: 2011. július 7., 12:03 | Utoljára frissítve: 2011. július 7., 12:06 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
Ahogyan azt Schöpflin György fideszes EP-képviselő felszólalásában elmondta, jelenleg és a közeljövőben Európának egy olyan gazdasági válsággal és annak szerteágazó hatásaival kell megküzdenie, ahol az euró jövője távolról sem nevezhető biztosítottnak, és ahol a válság megoldását jelentő eszközök kidolgozása még folyamatban van. Bármilyen formát is fog ölteni ugyanakkor a válságból történő kilábalás, ez erősebb, nem pedig gyengébb európai integrációt fog követelni. Vitathatatlan lesz annak szükségessége is, hogy a tagállamok további hatásköröket ruházzanak át az EU-ra - hívta fel a figyelmet Schöpflin. Az Európai Unió így nyert felhatalmazása viszont ennek megfelelő legitimitást és képviseletet fog kívánni, amelynek európai szinten kell megjelennie. A néppárti politikus érvelése szerint pontosan ez az, amit a páneurópai lista mellett érvelő képviselők teljesíteni kívánnak: megteremteni a kontinens állampolgárainak európai szintű képviseletét.
Az Európai Parlament választási reformjáról és a páneurópai választási körzetről folyó vita azonban nem választható el az Unió előtt álló kihívások kontextusától, a "Több, vagy kevesebb Európa?" egyre gyakrabban felmerülő dilemmájától. Noha a parlament többsége általában véve támogatja az európai integráció átfogó projektjét, ebben a kérdésben komoly nézetkülönbség áll fenn az EU rövid, illetve hosszú távú kérdéseire fókuszáló képviselők között - mondja Schöpflin. A jelentésért felelős brit képviselő ezért a néppárti frakció támogatásával a jelentés szakbizottsági szintre való visszautalását és további tárgyalását kérvényezte.
Háttér:
Andrew Duff, a parlament liberális frakciójának brit képviselője jelentésében egyebek között a 2014-től aktuális 751 képviselői mandátum rendszeres, a tagállamok népességszámán alapuló felülvizsgálatára és a választások júniusról májusra történő előrehozatalára tesz javaslatot. Utóbbit annak érdekében, hogy a felálló Európai Bizottság minél hamarabb meg tudja kezdeni munkáját.
A jelentés legvitatottabb pontja a 751 képviselőn felül 25 képviselő megválasztását javasolná olyan európai szintű választási listákról, amelyeket az európai szintű parlamenti pártok állítanának fel, megvalósítva a tagállamok legalább 1/3-ának képviseletét, és amelyekre a 27 tagállam választópolgárai közösen szavazhatnának. Ezzel összefüggésben a jelentés felveti egy európai szintű választási hatóság és névjegyzék lehetőségét is részben annak érdekében, hogy a már jelenleg is meglévő adminisztrációs nehézségek áthidalhatóak legyenek. A jelentés néppárti árnyékjelentéstevője Schöpflin György fideszes EP-képviselő.
(EPP-HungarianPress - fidesz.hu)