Deutsch: Közép-Európa szerepe hangsúlyosabb lehet
|
A gazdasági világválság megmutatta, hogy „a Nyugatra” nem úgy kell tekinteni, mint ahol mindig jó döntések születnek, amelyeket hazánknak szolgaian kell követnie - mondta a Demokratának Deutsch Tamás. Az Európai Parlament néppárti képviselője az interjúban többek közt beszélt a nagy port kavaró internetes bejegyzéséről, illetve arról, hogy hazánk szerepe és súlya hogyan változik az unióban. |
Létrehozva: 2011. augusztus 11., 15:18 | Utoljára frissítve: 2011. augusztus 11., 19:28 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
Thomas Melia amerikai külügyi helyettes államtitkárra vonatkozó megjegyzéséről Deutsch Tamás a Demokratának adott interjújában úgy fogalmazott: érzékeltetni szerette volna, hogy Melia úrnak a világ politikájában betöltött súlya alapján nem érzi azt, hogy a magyar demokráciát féltő mondatai miatt komoly reakcióra lenne szükség a magyar kormány részéről. Elmondása szerint voltak, akik ezt úgy értelmezték, hogy lenézi az amerikai külügyi helyettes államtitkárt, ám, aki ismeri, az tudja, hogy nem erről van szó.
A néppárti EP-képviselő megjegyezte: ne feledkezzünk meg arról, hogy Amerikában mindig egypárti kormány van, hazánk kapcsán egyesek ezt mégis veszélyesnek tartják. Deutsch szerint a demokrata adminisztráció egyik politikusától azért is meglepő ilyen demokráciaféltő szavakat hallani, mert az ő pártját is érték olyan vádak az egészségügyi jogszabályok elfogadtatása kapcsán, hogy visszaél kongresszusi túlsúlyával.
Ugyanakkor Deutsch hangsúlyozta, hogy elfogadhatatlan számára a magyar kisebbrendűségi tudat, és még akkor sem kell egy helyettes államtitkár szavait túlreagálni, ha történetesen az Egyesült Államokban tölti be pozícióját.
A szocialistáknak könnyebb Orbán Viktort bírálni, mint vereségük okait firtatni
Deutsch Tamás kérdésre válaszolva kifejtette: a gazdasági világválság megmutatta, hogy „a Nyugatra” nem úgy kell tekinteni, mint ahol mindig jó döntések születnek, amelyeket hazánknak szolgaian kell követnie. Szavai szerint nyugaton is vannak problémák, ott is van válság. A képviselő a szocialisták külföldi lejárató kampánya kapcsán rámutatott: aki az Alaptörvény és a médiatörvény körüli vitákat nyomon követte, láthatta, hogy nem egységes álláspontokról volt szó.
Hozzátette: hazánkban a baloldal nagyarányú vereséget szenvedett, ráadásul az egész unióban a jobboldal nagy fölényben van támogatottság és kormányzati szerepvállalás tekintetében is a balliberálisokhoz képest. Összegzésében a politikus úgy fogalmazott: az európai szocialistáknak könnyebb Orbán Viktort bírálni, mint vereségük okait firtatni.
Arra a felvetésre, hogy a kormányfő megítélése külföldön nem olyan rossz, mint ahogy a hazai baloldal láttatni akarja, Deutsch válaszában hangsúlyozta: most a Lengyel Polgári Platform és miniszterelnöke, Donald Tusk vagy az Orbán Viktor és a Fidesz által képviselt álláspontok egyre nagyobb súllyal határozhatják meg az európai politikát a következő 5-10 évben. Közép-Európa szerepe hangsúlyosabb, meghatározóbb lehet – tette hozzá.
A teljes interjút a Demokratában olvashatja.
(Demokrata-fidesz.hu)