ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Horváth: Magabiztosabb nemzetre lenne szükség

Magabiztosabbnak kellene lennie a nemzetnek a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjével kitüntetett Horváth János szerint. A fideszes képviselő, az Országgyűlés korelnöke az MTI-nek azt mondta, a magabiztossághoz a magyaroknak a történelmükből kellene tanulniuk, abból ugyanis látható, hogy korábban "nagyszerű dolgokat vittünk véghez".

Létrehozva: 2011. augusztus 20., 09:18 | Utoljára frissítve: 2011. augusztus 20., 10:16
nyomtat küld

Horváth Jánosnak augusztus 20-a alkalmából az amerikai magyar emigrációban végzett tevékenysége, a magyar parlamentarizmus legjobb hagyományainak megőrzése, közéleti szerepvállalása, példaértékű életútja elismeréseként adományozta a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét az államfő. "Barátaim, ismerőseim, sors- és bajtársaim közül milyen sokan megérdemelnék ezt a kitüntetést! Miért éppen én kapom, miért éppen én veszem át?" - ezekkel a szavakkal reagált az MTI-nek az idén 90 esztendős Horváth János kitüntetésére, majd azzal folytatta, "én veszem át, mert én itt vagyok, de mindezt azoknak a nevében is teszem, akik rászolgáltak erre". Példaként említette - életútjából - a magyar függetlenségi mozgalmakat, amelyeknek ő maga már az 1930-as évek végén tagja lett, amikor "Magyarország már csúszott a rossz, a hitleri német befolyás irányába". A sort az ellenállási mozgalommal folytatta - amelynek egyik vezetője volt -, majd megemlítette a második világháború utáni újjáépítést, az 56-os forradalmat és az Egyesült Államokban töltött 41 évét.

Felidézte, 1945-ben tagja lett a parlamentnek nemzetgyűlési képviselőként. "Nagy események voltak akkor, amelyeknek mind részese voltam" - mondta, kiemelve az újjáépítést, a hiperinflációs pengő eltűnését, a forint megjelenését. Úgy fogalmazott: "Milyen jó volna, ha a mai Magyarország emlékezne ezekre, és odafigyelne arra, hogy valamikor milyen nagy dolgokat volt képes teljesíteni ez a nemzet." A tengerentúlon töltött éveiről szólva kifejtette: a forradalom küldöttjeként látogatott New Yorkba és Washingtonba 1956 novemberének közepén. Mint felelevenítette, akkor még csak egy átmeneti, rövid utazásra készült, ám végül nem jöhetett haza, s így 41 évig Amerikában élt, ahol jó ideig a magyar ügyek, a magyar politika intézése volt az elsődleges feladata sok más magyarral együtt, akik közül név szerint említette Varga Béla korábbi házelnököt és Nagy Ferenc volt miniszterelnököt. Később egyre inkább a tudományos élet felé fordult, a közgazdaság-tudomány professzora lett. Mint fogalmazott, jó, lojális amerikainak érezte magát, mindezt azonban azzal a tudattal, hogy párhuzamosan "van egy magyar inkarnációm". Hozzátette, nem jelentett számára konfliktust annak eldöntése, hogy "magyar vagyok vagy amerikai vagyok", a kettő ugyanis nem áll egymással ellentétben, hanem éppen erősíti egymást. Az Amerikában szerzett tapasztalatainak is következménye szerinte, hogy ő lehet időnként az, aki néha megdicséri a mai magyar valóságot, néha pedig korholja, hibáztatja azt, amiért "itt tartunk". Megítélése ugyanis az ország jobb lehetne ma, mint amilyen, például a gazdasági teljesítményt tekintve vagy abban, hogy a magyar társadalom hogyan látja önmagát, egyik ember hogyan nézi a másikat. Kifogásolta a magyar társadalom időnkénti szkepticizmusát, önbizalomhiányát, azt, hogy ha belenézünk a tükörbe, nem látjuk szépnek magunkat.

A kitüntetés apropóján lehetne csak mosolyogni, ünnepelni, ám inkább az azzal járó felelősséget kell hangsúlyozni, és megnézni magunkat, kimondani, amit látunk - vélekedett a politikus, aki azt mondta: meglátása szerint magabiztosabbnak kellene lennie a magyar nemzetnek, az ország ugyanis többre képes. Mindehhez a történelemből kellene tanulni, abból ugyanis kiderül, hogy korábban "olyan nagyszerű dolgokat vittünk véghez". "Ha ez egyszer létezett, most is létezik. Ami létezik, az lehetséges" - zárta szavait.

***

Horváth János 1921. november 7-én született Cecén.
1946-ban a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdasági Karán diplomázott. 1958 és 1966 között közgazdaságtant hallgatott a Columbia Egyetemen, ahol közgazdaság-tudományi doktorátust szerzett.
1944-ben részt vett a Magyar Nemzeti Függetlenségi Mozgalomban, emiatt a Gestapo letartóztatta. Halálra ítélték, de sikerült megszöknie a börtönből. 1945-ben a kisgazdapárt színeiben nemzetgyűlési képviselőnek választották. 1947 elején a Magyar Közösség-ügyben koholt vádak alapján letartóztatták, majd négyévi kényszermunkára ítélték, parlamenti és törvényhatósági mandátumaitól megfosztották. 1951-ben szabadult.
Az 1956-os forradalom kitörésekor az Országos Gazdasági Újjáépítési Tanács ügyvezető elnöke lett. A forradalom leverése után emigrálni kényszerült, előbb Strasbourgban a Magyar Forradalmi Tanács egyik szervezője, majd New Yorkban a Kossuth Alapítvány egyik létrehozója lett. A Columbia Egyetemen végzett tanulmányainak befejezése után az egyetem oktatója, majd 1968-tól a Butler Egyetem közgazdászprofesszora lett.
1997-ben költözött végleg vissza Magyarországra.
1998-ban Orbán Viktor kérésére elvállalta a Fidesz gazdaságpolitikai bizottságának vezetését. Az 1998-as országgyűlési választásokon, már a Fidesz tagjaként, a párt országos listájáról bejutva 51 év után újra parlamenti mandátumot szerzett, ahogy 2002-ben és 2006-ban is. Varga László 2003-ban bekövetkezett halála után a Ház legidősebb tagja, így korelnöke lett. Tavaly a párt Fejér megyei listájáról lett ismét képviselő.
2006-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével tüntették ki. 2007-ben megkapta az amerikai Truman-Reagan Szabadság Emlékérmét, majd idén az Amerikai Magyar Koalíció kitüntetését a magyar-amerikai kapcsolatok előmozdításában játszott kiemelkedő tevékenységéért.

 

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések