Martonyi: A látszatnál jobb a szlovák-magyar viszony
|
Számtalan infrastrukturális, gazdasági érdek kapcsol össze minket északi szomszédunkkal - mondta a külügyminiszter a Kossuth Rádióban. |
Létrehozva: 2011. augusztus 30., 12:23 | Utoljára frissítve: 2011. augusztus 30., 15:49 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
A világ ma már nem lezárt rendszerekben működik, ezért a magyar külpolitika sem kívánja lekötni magát egyetlen együttműködési kerethez sem – mondta a külügyminiszter a Kossuth Rádiónak Orbán Viktor miniszterelnök kijelentése kapcsán. A kormányfő hétfőn arra hívta fel a külképviselet-vezetők figyelmét, hogy a következő 15-20 év a szövetségkötések versenyéről fog szólni. Martonyi János ezzel kapcsolatban kifejtette: a világon mindenütt fontos a piacszerzés, az exportlehetőségek kutatása, a befektetések, finanszírozási formák megszerzése, Magyarország ezért törekszik gazdasági együttműködésre Kínával. Ezzel együtt is egyértelmű ugyanakkor, hogy a biztonsági, katonai, védelmi szövetségrendszer szempontjából hova tartozunk – részletezte.
A május óta készülő külpolitikai stratégiáról szólva a külügyminiszter rámutatott, a kormány alapvető külpolitikai célkitűzései világosak: a magyar diplomácia különösen fontosnak tartja a térségi, közép-európai politika erősítését, miközben a globális nyitásra is hangsúlyt fektet. Ez utóbbi eszköze lehet például a biztonsági tanácsi tagság elérése érdekében folytatott kampány, valamint az új régiók irányába indított külgazdasági politika.
A felvetésre, miszerint a szlovák elnök Esterházy János felvidéki politikust lefasisztázó nyilatkozata ügyében a magyar külügyi tárca óvatos hangnemben reagált, Martonyi János kifejtette: Magyarország elutasította Gasparovic kijelentését, Budapest megfelelő szinten válaszolt, hiszen a magyar köztársasági elnök írt levelet.
A szlovák politikusok egy részére még mindig jellemző a görcs, miközben mi a jövőről akarunk beszélni, ezért ragaszkodunk a párbeszédhez – magyarázta a külügyminiszter, hozzátéve azt is: általában véve sokkal jobb a magyar-szlovák viszony, mint azt a világban gondolják. Számtalan érdek – infrastrukturális, gazdasági szempont – kapcsol össze minket, a magyar uniós elnökség idején is jó volt az együttműködés. Éppen Esterházy János hangsúlyozta annak idején, hogy sorsközösségben vagyunk – folytatta a külügyminiszter.
Martonyi János kijelentette azt is: miután a magyar követség óriási teljesítményt nyújtott a líbiai harcok idején, a magyar gazdaság számára is lehetőséget jelenthet az ország újjáépítése.
(hirado.hu)