"Miért nem tettek semmit az előző kormányok?" + videó
|
Azt reméljük, hogy azok a parlamenti képviselők, akik húsz év után nem a bankok, hanem az emberek oldalára állnak, támogatni fogják a devizahitelesek védelméről szóló törvényjavaslatot - jelentette ki Lázár János hétfői napirend előtti felszólalásában a parlamentben. Az eseményen készült képeink itt megtekinthetők. |
Létrehozva: 2011. szeptember 19., 13:32 | Utoljára frissítve: 2011. szeptember 19., 15:26 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
Lázár János bejelentette, a devizahitelesek védelmében előterjesztett törvényjavaslat házszabálytól eltéréssel való megtárgyalását kérik. Azt reméljük, hogy azok a parlamenti képviselők, akik húsz év után nem a bankok, hanem az emberek oldalára állnak, támogatni fogják ezt az elképzelést – szögezte le. A Fidesz frakcióvezetője hangsúlyozta, „nagy hibát követnek el azok, akik azzal vádolják a hitelt igénybe vevőket, hogy gazdagok lennének”. Az LMP, az MSZP és a Jobbik szavazói között is jó néhány olyan polgártársunk van, aki deviza alapú hitelt vett föl – fűzte hozzá.
|
Lázár János napirend előtti felszólalása
|
|
A fideszes politikus felhívta a figyelmet arra, hogy ma átlagosan az 1,3 millió devizahitelesnek 6-7 millió forintos hitele van, emögött 15-20 millió forintos ingatlan áll. Hozzátette: ez nem a gazdagságról tanúskodik. Mint mondta, körülbelül 38 ezer olyan hiteles van, akinek 30 millió forintot meghaladó hitele van, a többieknek jóval kevesebb.
Általában olyan fiatal házaspárokról van szó, akik gyermeket nevelnek, és akiknek a megváltozott devizaösszeg 10-20 éven keresztül aránytalanul nagy terhet jelentene – hangsúlyozta Lázár János.
Lázár János felhívta a figyelmet arra, hogy 2002-ben Magyarországon jól működő, forintalapú, államilag támogatott otthonteremtési program volt. Ezzel összefüggésben a frakcióvezető megjegyezte, hogy egy parlamenti vizsgálóbizottságon keresztül szeretnék tisztázni a politikai és jogi felelősséget e téren. Lázár reményei szerint a bizottság fel fogja tárni, hogy 2002 után milyen megfontolásból engedélyezte az akkori kormány a devizahitelek magyar pénzpiacon való megjelenését. „Ez kulcsfontosságú dolog, ezért kérjük az ellenzéki pártok közreműködését és támogatását. Derüljön ki az igazság, hogy a magyar kormánynak milyen szabályozási eszközei voltak!” – hangsúlyozta.
Miért mehetett az nyolc éven keresztül, hogy 300-400 százalékos THM-mel működtek pénzügyi közvetítő cégek? És hogyan fordulhatott az elő, hogy egyoldalú szerződésmódosításokkal tették tönkre a hiteleseket? Miért nem tettek semmit az előző kormányok ezeknek a hiteleseknek a megmentése érdekében? – fogalmazott Lázár.
Hozzátette: szeretnék tisztázni, hogy a figyelmeztetések ellenére az elmúlt nyolc év kormányai miért nem léptek.
Mint azt a politikus kifejtette: 2004. október 5-én a Pénzügyi Szervezetek Állami felügyelete felhívta a devizahitelek kockázatára a figyelmet, 2004 őszén és 2006 áprilisában a Magyar Nemzeti Bank, és 2006 júniusában az IMF figyelmeztette a kormányt a devizahitelek kockázatára, és hogy emberek milliói mehetnek tönkre.
2006 júliusában az Európai Központi Bank figyelmeztetette az akkori szocialista kormányt, hogy emberek milliói vannak veszélyben, illetve ugyanez év augusztusában hitelminősítők figyelmeztetik a kormányt, és ösztönzik arra az ország vezetését, hogy tegyenek lépéseket a kialakuló krízis ellen. És még 2006-ban megérkezett a Világbank figyelmeztetése, hogy lépéseket kell tenni a devizakitettség csökkentésére - tette hozzá.
A szocialistáknak lépniük kellett volna a kérdésben, azonban egy tudatos politikai döntés eredményeképpen nem az emberek, hanem a bankárok, az üzleti oldal oldalára álltak, és megcáfolva baloldaliságukat, nem tudták megmenteni az embereket a bankoktól és az uzsorásoktól. Kiszolgálták ezt a gazdasági érdekkört, és semmilyen lépést sem tettek még 2008 ősze után sem - folytatta Lázár János.
A Fidesz frakcióvezetője elmondta, szeretnék tisztázni az albizottságban, kit milyen személyes jogi, illetve politikai felelősség terhel a 2002-2010 közötti államadósság-növekedést érintően, mi történt a Pénzügyminisztériumban, az akkori pénzügyminisztériumi vezetés, a PSZÁF és más döntési pozícióban lévők mit tettek, vagy mit mulasztottak el annak érdekében, hogy megvédjék az embereket.
Mi a döntésünket meghoztuk: az Európai Unió előtt is meg fogjuk védeni azokat a választópolgárokat, akik devizahitelt fettek fel – jelentette ki Lázár János.
A fideszes politikus ezt követően arra kérte az ellenzéki képviselőket, segítsenek kideríteni, ki a felelős a katasztrofális helyzet bekövetkeztéért.
(fidesz.hu)