ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Kiemelten kezeltük a kisebbségi jogok kérdését

Győri Enikő szerint a magyar soros EU-elnökség magára vállalta azt a feladatot, hogy kiemelten kezelje a kisebbségi jogok érvényesülésének kérdését.

Létrehozva: 2011. szeptember 21., 13:10 | Utoljára frissítve: 2011. szeptember 21., 14:12
nyomtat küld

A Külügyminisztérium európai uniós ügyekért felelős államtitkára az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottságának szerdai ülésén kifejtette: nemzetpolitikai szempontból a horvát csatlakozási tárgyalások lezárása a magyar elnökség legnagyobb sikere. Ez volt a "legmunkásabb feladat", és "senki nem hitte", hogy a magyar elnökség képes lesz rá - mondta. Úgy látta, ez a lépés azért is jelentős, mert kedvező üzenetet közvetít a térség felé, hogy elérhető cél a tagság. Kitért arra is, hogy Szerbia hamarosan elnyerheti a tagjelölti státuszt az EU-ban, ami az országban élő magyarokhoz is az uniós polgárság perspektíváját hozhatja közelebb. Az Európai Bizottság ősszel hozza nyilvánosságra a csatlakozásra váró országokról szóló jelentését - idézte fel. Hozzátette: ha Szerbia meg is kapja a tagjelölti státuszt, az még nem jelenti feltétlenül a tárgyalások azonnali megkezdését, de "bátorító jelet" küld az ország felé.

Szávay István (Jobbik) érdeklődésére elmondta, a 35 tárgyalási fejezet megvitatásakor a kisebbségi jogok is szóba kerülnek, és Magyarország "ott ül majd a tárgyalóasztalnál".
Potápi Árpád János, a bizottság fideszes elnöke szerint a várható horvát csatlakozás szorosabbá teheti a magyar-horvát együttműködést, és a közös történelmi, gazdasági és kulturális szálakat még jobban megerősítheti. A politikus úgy vélte, Szerbia ügye hasonlóan fontos, és Magyarország az elmúlt húsz évben sokat tett a két ország megbékéléséért, és ezt a "katalizátor szerepet" kell erősíteni a jövőben is. Szerbia jelentős előrelépést tett a kisebbségek ügyében, amiben szintén fontos volt Magyarország szerepe - fogalmazott.

Győri Enikő emlékeztetett: a magyar elnökség ígéretet tett arra, hogy mindent megtesz Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáért is. A félév végére a tagállamok egyhangúan kimondták, hogy a két ország teljesítette a technikai feltételeket - mutatott rá. Kiemelte, hogy a napokban az EU bel- és igazságügyi tanácsa foglalkozik a kérdéssel. Az erdélyi magyaroknak nagyon fontos ez az ügy, habár a magyar állampolgárság miatt már más természetű lett a probléma - vélekedett.

Az államtitkár szerint kevesen hittek abban is, hogy a magyar elnökség alatt elfogadhatják az európai roma keretstratégiát. Az európai keret segíti a tagállamokat a közösen meghatározott célok elérésében a saját eszközeikkel, de az országoknak beszámolási kötelezettségük is van a munkájukról - mondta. Hozzáfűzte: nincs olyan tagállam, amely "mentes lenne ettől a problémától". Szávay István szerint nemzetpolitikai szempontból a magyar elnökségnek nem sikerült semmi értékelhetőt elérnie a félév alatt. Győri Enikő azonban kijelentette: az elmúlt egy évben több történt a nemzetpolitika terén, mint a korábbi húsz évben összesen. Hozzátette, a nemzetpolitikánál nincs érzékenyebb kérdés az unióban, a magyar elnökség mégis fontos lépéseket tett a kisebbségi jogérvényesülés érdekében. A sikeres elnökség után pedig jelentősen javul Magyarország érdekérvényesítő képessége az unióban - mutatott rá.

Az államtitkár szerint a kulturális sokszínűség összpárti támogatást élvezett, így ez kiemelten fontos célja volt az elnökségnek. Mint mondta, az elnökség kísérőrendezvényeinek fő mondanivalója is az volt, hogy büszkék a régió sokszínűségére, és "meg kell ismernünk egymást", mert így a konfliktusokat is könnyebb megoldani. Szili Katalin (független), a bizottság alelnöke hangsúlyozta, hogy a felkészülés az elnökségre az együttműködésen és konszenzuson alapult, a félév sikere minden politikai párt érdeke volt. Megjegyezte, a magyarság "átstrukturálódott" az elmúlt időben, sokan ma már uniós polgárok, többen a schengeni övezetben élnek, míg mások még ezeken a határokon kívül vannak. Győri Enikő Szili Katalin kérdésére elmondta, az eszéki konzulátusra valóban szükség lenne, és "szívünk szerint nyitnánk", de nagyon költséges lenne, és a jelenlegi gazdasági helyzet is tovább nehezíti az ügyet.

Az államtitkár úgy fogalmazott, hiteltelen az az elnökség, amely a saját céljait akarja megvalósítani a félév alatt, azonban Magyarország esetében nem volt ilyen dilemma, mivel a magyar és az uniós célok egybeestek. Az államtitkár megjegyezte, hogy elindult a vita a többéves pénzügyi keretről, amely nem lesz egyszerű, de látniuk kell a tagállamoknak, hogy a közös agrárpolitikára és a kohéziós politikára szükség van a versenyképesség miatt.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések