"A zene híd, amely összeköt"
|
„A zene híd, amely összeköt” – vallja a Budapesti Filharmóniai Társaság, mely október 1-jén egy koncertsorozattal - négy helyszínen - várja a zeneszerető közönséget. A rendezvény a Fővárosi Önkormányzat, a II. és a XVII. kerületi önkormányzatok támogatásával valósulhat meg. Az esemény beharangozó sajtótájékoztatóján Riz Levente, Rákosmente polgármestere és Dr. Láng Zsolt, Budapest Főváros II. kerületének polgármestere és Győriványi Ráth György, a Budapesti Filharmóniai Társaság Elnök-karnagya méltatták a rendezvény jelentőségét a magyar zenei közéletben. |
Első alkalommal - 2009. október 1-jén - a Budapesti Filharmóniai Társaság hagyományteremtő céllal rendezte meg a kultúrtörténeti városnézésre is invitáló kamarakoncerteket. A Budapesti Filharmóniai Társaság programsorozatát 2009 óta együttműködési megállapodás keretében támogatja XVII. kerület Rákosmente Önkormányzata és az itt működő Rákoshegyi Bartók Béla Zeneház, a Klebelsberg Kultúrkúria fenntartója a II. kerületi Önkormányzat, valamint a Magyar Állami Operaház. Idén a támogatók köréhez csatlakozott a Fővárosi Önkormányzat is.
Az október 1-jei hangversenyek helyszínei az 1853-ban Erkel Ferenc által alapított társaság két tiszteletbeli tagjának, Bartók Bélának és Klebelsberg Kunónak állítanak emléket. Bartók Béla 1911 és 1920 között élt a mai Rákoshegynek nevezett városrészben, utolsó magyarországi lakóhelye pedig a II. kerületi Csalán úton található, ahol jelenleg a Bartók Béla Emlékház működik.
Bartos Csaba a program szervezője köszöntőjében elmondta:„Büszkén mondhatjuk, sokan vannak, akik velünk ünnepelnek. Társrendezőink a XVII. kerület (Rákosmente) Önkormányzata, az itt működő Bartók Zeneház, az Operaház, a Bartók Emlékház, valamint a II. kerület Önkormányzatának fenntartásában működő Klebelsberg Kultúrkúria, ahol a legendás kultuszminiszternek 1928-ban, a Társaság 75 éves jubileumán elmondott szavaival kezdődik koncertsorozatunk: „sokkal nagyobb e zenekar megalapításának értéke nálunk, mint a nyugati nemzeteknél. Akkor és ott ez csak művészeti tett volt, nálunk nemzeti tett.” Ez évben társrendezőként először köszönthetjük Budapest Főváros Önkormányzatát, amely ezzel a gesztussal kifejezi a Főváros és a Társaság 1853 óta élő, Erkel Ferenc által létrehozott kapcsolatát.”
A Budapesti Filharmóniai Társaság 2011. október 1-én rendezendő kamarakoncertjei és helyszínei:
10.00 óra - Klebelsberg Kultúrkúria (Pesthidegkút)
12.30 óra - Csalán utcai Bartók Emlékház
14.00 óra - Operaház Lotz Károly terme
18.00 óra - Rákoshegyi Bartók Zeneház
A koncertek közreműködői a Budapesti Filharmóniai Társaság tagjai és vendégei. A hangversenyek látogatása díjtalan.
A magyarés az európai zenekari kultúra különleges fejezete a Budapesti Filharmóniai Társaság története. Több mint másfél évszázados múltra tekint vissza, Magyarország legrégebben működő zenekara. 1853. november 20-án elhangzott első koncertjét - hatvan ezt követő hangversennyel együtt - Erkel Ferenc vezényelte. A bécsi mintára létrehozott Filharmóniai Társaság a Nemzeti Színház, majd az Operaház zenészeiből szerveződő, független, önálló testület, melyet az elnök-karnagy és a választmány irányít.
A Társaság élén másfél százados történelme során mindössze kilenc elnök-karnagy állt: Erkel Ferenc (1853-1871), Erkel Sándor (1875-1900) Kerner István (1900-1918), Dohnányi Ernő (1918-1960), Ferencsik János (1960-1967), Kórodi András (1967-1986), Erich Bergel (1989-1994), és Rico Saccani (1997-2006). 2011 februárja óta Győriványi Ráth György irányítja az együttest.
A zenekar minden szezonban 10 különböző programot mutat be a Magyar Állami Operaházban, célja, hogy számos új hazai és külföldi helyszínen mutatkozzon be, és ezáltal Magyarország egyik vezető kulturális nagykövetévé váljon.
A Társaság 2011/12-es évadban 10 koncertből álló kamarazenei sorozatot indított, melyek újdonsága, hogy minden koncert egy-egy aktuális operaházi bemutatóhoz kapcsolódik. A hangversenyeken Lator László válogatásában versek hangzanak el Kubik Anna színművész előadásában. A koncertek házigazdája Ókovács Szilveszter.
(fidesz.hu)