Gigantikus munka kezdődött el
|
Hatalmas logisztikai és anyagi erőforrásokat igényel a népszámlálás. A tizenötödik összeírásban több tízezer ember vesz rész, ám a sikerhez szükséges a társadalom együttműködése is. Az adatok nagyon fontosak, széles körben hasznosulnak – mondta el az MNO-nak Vukovich Gaberiella. A KSH elnöke beszélt a hivatal működésérő, illetve a kritikát és elismerést kiváltó vírusfilmről is. |
- Picivel több mint egy éve Ön a KSH elnöke. Milyen hivatalt vett át s kellett e változtatni valamit a működésen annak érdekében, hogy a statisztikai hivatal minél jobban megfeleljen a nemzetközi és a hazai sztenderdeknek?
- Bizonyos változtatásokra érett szervezet, és változásokra váró hivatali gárda fogadott, amikor ide érkeztem. A KSH tevékenysége és módszertanai ugyanakkor alapvetően EU-konformok, hiszen még a 90-es évek végén – a csatlakozás előtt – végbementek azok a harmonizációs folyamatok, amelyek az európai uniós statisztikai rendszerhez való csatlakozás feltételei voltak. Átvettük és érvényesítettük az európai statisztikai jogszabályokat, illetve azokat a módszertani eljárásokat, amelyeket addig még nem alkalmaztunk. A KSH-nak nagyon kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszere van és volt, fejlett módszertanokkal dolgozott már korábban is, ennek köszönhetően alapvetően nem volt olyan nehéz az átállás, mint más átmeneti országokban. A szabványok és az európai statisztikai jogszabályok ugyanakkor változnak, sokasodnak, ezekkel ma is lépést kell tartani. A harmonizáció ezért folyamatos.
A hivatal működésében előtérbe helyeztük a szakmai munkát és teret adunk a szakmai kezdeményezéseknek. Ez egy nehéz folyamat, hiszen nagyon leterheltek a munkatársak. Ugyanakkor 2010 nyarán nem csak a KSH-t kezdtük újjászervezni a vezetőtársakkal, hanem a népszámlálás előkészítésének feladata is előttünk állt. Nagyjából egy év alatt elvégeztük több mint két év munkáját, így rendben el tud indulni az összeírás október 1-jén. A számlálóbízósok toborzása és képzése időben befejeződött, az internetes kérdőívkitöltő rendszer készen áll.
– Még egy kicsit térjünk vissza az előkészületekhez. Nagy csúszást említ, ez miből adódhatott?
– Az előkészületek korábbi fázisában sokáig bizonytalanság volt atekintetben, hogy teljes körű vagy nagy mintavételes népszámlálás lesz-e, illetve hogy vannak-e olyan adminisztratív vagy hatósági adatforrások, amelyeket fel lehet használni a népszámlálás során. Az előkészületek folyamán kiderült, hogy Magyarországon a hatósági adatforrások többsége ma még nem alkalmas a statisztikai adatgyűjtések kiváltására.
A teljes interjút ide kattintva olvashatja.
(MNO-fidesz.hu)