ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Bónuszárakkal is támogatnák a megújuló és alternatív energiát

A villamos energia bázisárával és különböző bónuszárakkal támogatnák a megújuló és alternatív energiaforrásokból előállított hő- és villamosenergia-termelést - derül ki a kormány számára készült előterjesztés tervezetéből.

Létrehozva: 2011. október 8., 11:51
nyomtat küld

Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiáért is felelős államtitkára tájékoztatása szerint a tervezet társadalmi vita után, november végén kerülhet a kormány elé. Ha a kormány elfogadja az új, úgynevezett METÁR támogatási rendszer koncepcióját, akkor azt előzetes ellenőrzésre az Európai Bizottsághoz is benyújtják. A METÁR az Országgyűlés döntését és az EU jóváhagyását követően 2012. július elsején léphet hatályba - mondta az államtitkár.

A jelenlegi úgynevezett kötelező átvételi rendszert (kát) a megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia támogatási forrása. Az így megtermelt áramot kötelezően a piacinál magasabb áron kell átvenni.

A kormány véleményét még nem tükröző tervezet a kormany.hu internetes oldalon található.

A dokumentumból kiolvasható az, hogy az új támogatási rendszer koncepciójának előkészítése során a minisztérium szakértői összehasonlították az európai uniós támogatási rendszereket. A német, osztrák, cseh és holland rendszerhez hasonlóan zöld bizonyítvány helyett a kötelező betáplálási tarifa rendszer (Feed in Tariff - FiT) alkalmazását javasolják Magyarországon.

Az új rendszer a korábbi káthoz hasonlóan továbbra is a termelést támogatja, de a jelenlegitől eltérően a technológiától és a teljesítmény méretétől függően differenciált árat vezetne be. Hangsúlyosabbá válik a kapcsolt termelés ösztönzése, a jövőben az új erőművek csak akkor számíthatnak támogatásra, ha a villamosenergia-termelés során előállított hőenergia is hasznosul. A támogatás futamideje a tervek szerint egységesen 15 év lesz.

A tervek szerint szigorú fenntarthatósági kritériumokat vezetnek be az erdészeti biomasszára. A jövőben csak a tűzifa, vagy annál gyengébb minőségű fa, illetve hulladék, melléktermék tüzelésével előállított villamos energia termelését lehet támogatni. A koncepció a biomassza erőműveket alapesetben 10 megawatt villamos teljesítményig, távhőrendszerhez csatlakozó erőmű esetében 20 megawattig javasolja támogatni. A fenntarthatóság erősítésére minimális hatékonysági követelményeket is rögzítenek. Új szabályozási elem a kvóták bevezetése, amelynek egyik célja, hogy csak a térségi biomassza és geotermikus potenciálokhoz igazodóan lehessen új erőműveket telepíteni.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések