ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Hende: "55 éve tartják a lobogót"

Köszönetet mondott a nándorfehérvári hősöknek, az 1956-os forradalom Franciaországba menekült szabadságharcosainak és a francia népnek Hende Csaba honvédelmi miniszter vasárnap Párizsban, az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc kitörésének 55. évfordulója alkalmából a Magyar Katolikus Misszióban tartott ünnepi megemlékezésen.
Létrehozva: 2011. október 23., 16:05 | Utoljára frissítve: 2011. november 1., 10:26
nyomtat küld

A misét követően az 1956-os Magyar Forradalom Francia-Magyar Emlékbizottsága tartott megemlékezést. Sujánszky Jenő elnök szavai után Hende Csaba köszönet mondott azoknak a hősöknek, akik 555 évvel ezelőtt, a nándorfehérvári csatában megvédték "Európát és a kereszténységet az akkoriban fenyegető iszlámmal szemben". Ehhez - mint hangsúlyozta - szükség volt a Hunyadi János oldalán harcoló "lánglelkű ferences szerzetes", Kapisztrán Szent János segítségére, akit "a pápa küldött Magyarországra, hogy keresztes hadat toborozzon a török ellen", s aki ugyanabban az évben, október 23-án halt meg.

A miniszter ezt követően az 1956-os forradalomban harcolt hősöknek, a kivégzett mártíroknak, valamint azoknak az egykori szabadságharcosoknak mondott köszönetet, akik Párizsban megalakították bajtársi szövetségüket, s "55 éve tartják a lobogót". "Köszönjük nekik, hogy őrizték a lángot átvitt értelemben és a szó szoros értelmében is a Diadalívnél, és fellobbantják évről évre" - hangsúlyozta a miniszter arra utalva, hogy az 1956-os Magyar Forradalom Francia-Magyar Emlékbizottsága 1957 óta minden évben megemlékezik a forradalom hőseiről a párizsi Diadalívnél. "Akkor is megtették, amikor ezért nem járt elismerés, akkor is, amikor a reálpolitika nevében a francia kormány és a francia hatalom a forradalmat eltipró Kádár-rezsimmel működött együtt" - tette hozzá. Majd így folytatta: "Köszönjük mégis Franciaországnak, a nemes francia népnek, hogy befogadta a magyar menekülteket és új hazát adott nekik. Köszönjük, hogy Párizs lehetett az ő Bakonyuk" - idézte a miniszter Ady Endrét.
   
Hende emlékeztetett arra is, hogy a magyar és a francia katonák ma már több helyen együtt szolgálnak, kiemelve a NATO afganisztáni misszióját, amelynek keretében Kabulban a katonai kórházat a francia hadsereg vezeti, s a személyzet egy jelentős része a magyar honvédség személyi állományából kerül ki.

A megemlékezés végén a honvédelmi miniszter a párizsi magyar külképviselet, valamint a magyar emigráns szervezetek képviselőivel közösen koszorút helyezett el Mindszenty József hercegprímás emléktáblájánál, amelyet 1992-ben állítottak a Magyar Katolikus Misszióban.  Délután a Párizsi Magyar Intézetben rendeznek megemlékezést, Visky András Júlia című monodrámáját adja elő Dér Denisa. Ünnepi beszédet mond Szentgyörgyvölgyi Péter volt parlamenti képviselő. November 4-én, a forradalom leverésének évfordulóján Nagy Imre és az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjainak jelképes síremlékművénél a Pere Lachaise temetőben lesz koszorúzás Párizsban.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések