II. kerület: stabil gazdálkodás, megvalósuló fejlesztések + képgaléria
|
A Szabad Európa Esték rendezvénysorozat keretében a belpolitika aktuális kérdéseiről és a kerület helyzetéről beszélt Láng Zsolt egyéni országgyűlési képviselő-jelölt és Varga Mihály miniszterelnökséget vezető államtitkár. Képgaléria megtekinthető itt. |
Létrehozva: 2011. október 24., 19:55 | Utoljára frissítve: 2011. október 24., 23:18 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
Láng Zsolt felidézte a 2002-es önkormányzati választás „fájdalmas estéjét”, amikor kiderült, hogy Horváth Csaba lesz a II. kerület polgármestere. A Fidesz-KDNP akkor egy jó utat választott, amikor nem „ment le egyfajta szint alá” az önkormányzati csatározásokban, ezért a kerületben azóta is békésebb a politika – mondta el a polgármester, de felhívta a figyelmet arra, ahogyan az országos politikában Gyurcsány egyre vadabb kifejezéseket kezd használni, annak hatása egyre inkább érezhető a kerületben az MSZP és az LMP megszólalásaiban. Az MSZP jelöltjének „helyismerete” kapcsán megemlítette, hogy egy interjúban csupa olyan dolgot kritizált, amelyek nem is kerületi, hanem fővárosi hatáskörbe tartoznak.
|
Fotó: fidesz.hu
|
|
Láng Zsolt arra is felhívta a figyelmet, hogy az ötödik évben is egyhangúan szavazta meg a költségvetést a képviselő-testület. Emlékeztetett arra, hogy az Állami Számvevőszék is kiemelte, hogy Budapest, és az ország egyik legjobban gazdálkodó önkormányzata a II. kerületi. Majdnem minden hónapban jut idő, pénz, energia valamilyen fejlesztésre.
A parlament június végén alkotmánybírónak választotta Balsai Istvánt, s az ő megüresedett országgyűlési helyét kell betölteni az ősszel esedékes időközi választáson a főváros 2. számú egyéni körzetében. A november 13-án sorra kerülő időközi választáson a Fidesz-KDNP Láng Zsolt polgármestert indítja. A választásról szólva Láng Zsolt leszögezte: a Fidesz-KDNP az esélyes, de csak akkor tud meggyőző eredményt elérni, ha novemberben mindenki rászánja azt a félórát, és elmegy szavazni. A kerületben stabil a Fidesz-KDNP – szögezte le.
„Összenő, ami összetartozik”
Bándy Péter, az est moderátora szóba hozta az MSZP szakadását is. Varga Mihály szerint a szakítás már régen a levegőben volt, de szerinte újra „összenő, ami összetartozik”, és a két csoport előbb-utóbb ki fog egyezni. Nehogy azt higgyük, hogy késhegyre menő vitákat fognak folytatni, bár most a vagyonosztozkodáskor még vannak ellentétek – jegyezte meg. A politikus szerint úgy gondolkodnak az ellenzéki oldalon, hogy kell egy nagy baloldali párt, és egy liberálisabb formáció, amelyik középről is tud szavazatokat hozni. 1994-es és 2002-es helyzethez képest most van a palettán egy Jobbik, amelyik elsősorban Kelet-Magyarországon jelentős számban vitt el szavazatokat az MSZP-től – fűzte hozzá.
Nekünk nem kell változtatni a stratégiánkon, azt a munkát kell folytatni, melyet a tavalyi esztendőben elkezdtünk, nem kell azzal foglalkozni, hogy mi van a baloldalon – húzta alá Varga Mihály.
Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a szocialisták folyamatosan tagadják le az elmúlt nyolc évet, ezért mindig el kell mondani az embereknek, hogy mit vett át a polgári kormány. Az államtitkár meggyőződése, hogy az ország már előrébb van, mint egy évvel korábban. Ne felejtsük el, hogy a szocialisták kormányozták a szakadék szélére az országot, de már innen visszább tudtunk jutni – mondta el.
Varga Mihály felhívta a figyelmet arra, hogy naponta fordulnak elő olyan ügyek, amelyekről egy évvel, sőt egy hónappal ezelőtt fogalmunk sem volt. Emlékeztetett az Áfa-elszámolás uniós ügyére, melyben nemrég derült ki, hogy egy 2007-ben – Veres Jánosék alatt - elfogadott rossz törvény miatt az országnak közel 250 milliárd forintot kell visszafizetnie a közös kasszába. A szocialista kormányok mindig a könnyebb utat választották, mert úgy gondolták, hogy az orránál fogva lehet vezetni nemcsak a magyar polgárokat, hanem az uniót is – jegyezte meg.
|
Fotó: fidesz.hu
|
|
A kormány politikája ellen tiltakozókkal kapcsolatban Varga Mihály elmondta, figyelni kell minden kritikára, de nem szabad megijedni sem, mert a Fidesz-KDNP nem azért kapott felhatalmazást, hogy az első hangos szóra visszaforduljon. A kormány másfajta gazdaságban vagy munkakultúrában gondolkodik, mely kevésbé épít az állami függésre, és azon alapul, hogy aki egészséges, annak lehetőség szerint munkát kell biztosítani – fejtette ki a politikus. Nekünk ezt a vonalat kell vinni – jegyezte meg.
Ciki szocialistaként indulni a választáson?
Láng Zsolt az Egymillióan a Magyar Sajtószabadságért civil szerveződéssel kapcsolatban megjegyezte: a spontaneitás és a „civilség” erősen megkérdőjeleződik, hacsak arra gondolunk, hogy az október 23-i rendezvényük lebonyolítása több millió forintba kerülhetett. Ezért a II. kerület polgármestere úgy vélekedik, hogy a „spontán fiatalokat” nagyon is jól körülhatárolható szocialista-liberális körök támogatják.
Ugyanakkor Lévai Katalin civil támogatása is kérdéses, - mint mondta – „mostanában a szocialistáknak ciki elindulni egy választáson saját nevük alatt, ezért indítják képviselőiket civil szervezetek jelöltjeiként”.
A devizahitelesek problémája mindenkit érint
Varga Mihály a devizahitelesek helyzetéről szólva felidézte, hogy az első Orbán-kormány megalkotott egy otthonteremtési programot, amelyet a szocialisták – Medgyessy kampányban tett ígéretével szemben – leállítottak. Mint azt az államtitkár elmondta: a Fidesz célja az volt, hogy évente 40 ezer lakás épüljön hazánkban. Ezzel segítették a saját lakásra vágyó fiatalokat és az építőipart is. Varga ezzel összefüggésben megemlítette, hogy ma körül-belül 12 ezer lakás épül hazánkban.
A politikus ugyanakkor emlékeztetett arra is, hogy a devizahitelezés gyakorlata akkor futott fel, amikor az MSZP-kormány megszüntette az otthonteremtési programot és a kamattámogatást. Jelenleg ennek következtében 950 ezer olyan ügyfele van a hazai bankoknak, akiknek ingatlanalapú devizahitele van – fogalmazott az államtitkár, hozzátéve: ez nem csak a devizában eladósodott emberek problémája, hanem az egész országé, hiszen a jelentős mértékű devizakitettség miatt az ország kockázati felára is jelentősen megemelkedett, ami miatt mindenki magasabb kamatokat fizet hiteleiért.
|
Fotó: fidesz.hu
|
|
Ráadásul Varga szavai szerint azt sem tudhatjuk, hogy az euró és a svájci frank árfolyama hogyan alakul közép és hosszú távon, míg a forint árfolyamát valamelyest tudja alakítani a nemzeti bank és a kormány – mutatott rá. E témával kapcsolatban a politikus adalékként megjegyezte, hogy az idei év első felében a magyarországi bankok profitja meghaladta előző évi profitjukat. Azonban mint mondta: ettől függetlenül hazánknak is szüksége van egy működőképes bankrendszerre.
A szocialisták a törvényt megszavazták, de forrást nem biztosítottak végrehajtásához
Láng Zsolt arra a kérdésre, hogy milyen eredményeket tud felmutatni azóta, mióta a városrész polgármestere válaszában kifejtette: bárki is az ellenkezőjét gondolja, a II. kerületben nem csupa jómódú ember él. Mint mondta a szociális bizottság hetente 30-40 napirendi pontban tárgyal szociális bérlakásra vagy fizetési halasztásokra vonatkozó kérvényeket. „Nagy a türelmetlenség és az elkeseredettség” – hangsúlyozta. Ezzel összefüggésben felidézte a polgármester azt a szocialista gyakorlatot – jellemzően a Gyurcsány-kormány idején -, amikor törvényt alkottak egyes helyi szociális vagy egyéb jellegű ellátás bővítéséről, azonban forrást nem rendeltek hozzá. Szavai szerint az önkormányzatok jelenlegi eladósodottsága nagymértékben köszönhető ennek a gyakorlatnak. A polgármester megjegyezte: azonban a kormányváltás óta kezd kialakulni egyfajta koncepció és programozottság a szociális dimenzióban is.
„Tartást ad az embereknek, ha saját jövedelmükből képesek eltartani magukat”
A kormány eddigi eredményeit firtató kérdésre Varga Mihály válaszában aláhúzta: nagy előrelépés, hogy az ország immár a piacról képes finanszírozni magát. Ugyanakkor összehasonlításként elmondta, hogy azok az országok, amelyek az IMF és az EU segítségét igénybeveszik jelentős megszorításokat kénytelenek végrehajtani. Példaként említette a romániai nyugdíjak 15 százalékos, a közszférában dolgozók bérének pedig 25 százalékos csökkentését.
Ezzel szemben a második Orbán-kormány megalkotta a Start-munkaprogramot – fogalmazott az államtitkár -, ami szándékaik szerint sok embert képes visszavezetni a munka világába. Ezzel összefüggésben Varga szólt a társadalmi hatásról is, azaz arról, hogy tartást ad az embereknek, ha saját jövedelmükből képesek eltartani magukat és nem pedig segélyekből.
A jövőről szólva a politikus kiemelte: 2013-tól a jövedelemszinteken is lehet majd érzékelni a kormányzati politika pozitív hatásait. Ugyanakkor felhívta figyelmet arra is, hogy az adórendszer átalakításának következményeként már 2011-ben és 2012-ben is több pénz maradt a családoknál.
|
Fotó: fidesz.hu
|
|
A budapesti fejlesztésekkel kapcsolatban az államtitkár kifejtette: jelenleg a projektek többsége még nem ért a „látványos szakaszba”. Példaként említette a Ludovika kampuszát, az Erzsébet téri gödör rendbetételét, a bűvös kockát a Duna partján és a Szentháromság téri Magyarság Házának felújítását.
Összegzésében Varga kijelentette: helyükre kell kerülniük a beruházásoknak, amikről az elmúlt években csak beszéltek.
„Az előző vezetésnek csak a haszon volt a lényeg”
Az önkormányzatiságról és a készülő új önkormányzati törvényről szólva Láng Zsolt elmondta: Budapesten és talán az országban a legfontosabb feladat az, hogy a rossz strukturális működést meg kell változtatni, ugyanis jelen keretek közt az adósság és a hiány mindig újra fog termelődni. Mint mondta: a Budapesti Önkormányzatok Szövetségét is azért hívták életre, hogy megteremtsék az együtt gondolkodás terét, hogy a fővárosi fejlesztéseknek hosszú távú koncepciója is legyen. Ezzel összefüggésben felidézte, hogy a CET- beruházásnál, de még a 4-es metrónál sem lehetett koncepciót felfedezni. Mint mondta: „az előző vezetésnek csak a haszon volt a lényeg”.
Láng reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az új önkormányzati törvény egy tiszta, átlátható és korrupciómentes környezet alapjait teremtheti meg a helyhatóságok szférájában. Az önkormányzatok fővárosi együttműködéséről szólva összegzésében a polgármester kijelentette: mindent, ami egységesen kezelhető Budapesten, azt a fővárosi önkormányzatnak kell magához vonnia, míg azokat a feladatokat, amelyeket csak helyben lehet hatékonyan megoldani, azt a kerületek lássák el.
(fidesz.hu)