ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A Brüsszel által kifogásolt törvények megfelelnek az európai jogrendnek + videó

Orbán Viktor udvarias hangvételű, de elutasító választ küldött az Európai Bizottság elnökének – erről a miniszterelnök a Hír TV-nek adott csütörtöki interjújában beszélt. Magyarország nem akar hitelt felvenni a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), elővigyázatossági hitelkeretre van szükség - szögezte le a kormányfő. Orbán Viktor arról is beszélt, hogy nem lesz kormányátalakítás január 1-jén.
Létrehozva: 2011. december 22., 19:55 | Utoljára frissítve: 2011. december 23., 09:33
nyomtat küld

Orbán Viktor elmondta, ha egy ország eladósodott, - és Magyarország ilyen - akkor szoktak rendszeresen spekulálni ellene, és nagyjából lehet is tudni, hogy ilyen módszerekkel és időközönként. A kormányfő szerint most többről van szó, mert egész Európa támadás alatt áll, folyamatosak a leminősítések. Lassan hozzá is szokunk, ezért el is veszíti a jelentőségét. Ma már senki sem gondolja azt, hogy a hitelminősítők véleménye alapján megérthetné, hogy mi is zajlik a világban – válaszolta a Standard & Poor's leminősítésére vonatkozó kérdésre.

Orbán Viktor a Hír Tv Rájátszás című műsorában

A műsorban szóba került José Manuel Barrosó levele is. Eleget téve az ilyenkor szokásos udvariassági és a miniszterelnöki munkakörömből fakadó kötelezettségemnek, válaszoltam Barrosó elnök úrnak – jelentette ki a kormányfő. Orbán Viktor kitért a válaszlevele tartalmára is. Elmondta, először is csupa jó hírt közölt Európai Bizottság elnökével. A költségvetést elfogadta magyar parlament, tehát elmondható, hogy kész van Magyarország gazdasági és pénzügyi terve, mely a kormányfő szerint az egyik legjobb Európában a hiány és az államadósság mértékében valamint a növekedés vonatkozásában. Másik jó hír, hogy sikerült megállapodnunk a bankokkal a devizahitelesek ügyében – sorolta a kormányfő. Orbán Viktor közölte Barrosó-val, hogy a magyar parlament előtt levő összes törvény az európai értékek és az európai jogrend keretén belül van. Nem kell aggódnia, nem fogad el Magyarország olyan törvényt, amely az európai jogszabályokkal ütközne – jegyezte meg. A jegybanki és a stabilitási törvény kapcsán a miniszterelnök elmondta, tudatta Barrosó-val, nincs mód, hogy halasztást engedjünk, mert az alkotmány január elsejével hatályba lép, ráadásul az új alkotmányban fontos építőkő mindkét törvény. „Ezek a törvények egyébként pedig nem tartalmaznak semmi olyat, amit neki jogában, módjában állna kifogásolni” – fűzte hozzá.

"A brüsszeli élet mindennapos velejárója"

A miniszterelnök megjegyezte, hogy Magyarországnak van a legkevesebb olyan vitája - szám szerint 14 -, amely abból adódik, hogy a bizottság szerint az adott tagállam valamely jogszabálya uniós jogba ütközik. Vagyis ha a bizottság elnöke vagy valamely tisztségviselője úgy gondolja, hogy egy magyar szabály ellentétes az EU-s joggal, "nem a világ botránya", hanem a brüsszeli élet mindennapos velejárója - fejtette ki álláspontját.
   
Az új jegybanktörvény javaslatával kapcsolatban Orbán Viktor azt mondta, az eredetileg beterjesztett indítvány is harmonizált az európai joggal, egyetlen ponton sem ütközött vele. Hozzáfűzte, hogy "ha esetleg olyan törvényt alkotunk, amely az EU-s joggal ütközik, akkor azt nem az Európai Központi Bank, hanem a Bizottság fogja majd velünk szemben észrevételezni, és ha kell, akkor a 14 eljárás számát 15-re fogja növelni". Az interjúban Orbán Viktor kijelentette: nincs olyan előterjesztés az Országgyűlés előtt, amely össze akarná vonni a Magyar Nemzeti Bankot valamely más intézménnyel. Egyszerűen arról van szó, hogy az alaptörvény ezt a lehetőséget nyitva hagyja, de ha egyszer élni akar majd ezzel a parlament, törvényt kell alkotnia - mondta, hozzátéve azt is: nincs olyan terv sem, hogy Simor András jegybankelnököt lefokozzák alelnökké.

Nem akarunk hitelt felvenni

Magyarország nem akar hitelt felvenni a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), elővigyázatossági hitelkeretre van szükség - közölte a miniszterelnök. "Nekünk nem pénzre van szükségünk, nem akarunk felvenni hitelt. (...) Arra van szükségünk, hogy egy olyan megállapodást kössünk, hogy ha a nemzetközi pénzpiacok megbénulnak, akkor hozzá tudjunk jutni egy hitelvonalhoz. Tehát nekünk nem egy konkrét összegre van szükségünk, hanem egy elővigyázatossági hitelkeretre, ezért a forintokról, dollárokról szóló találgatás idő előtti" - mondta Orbán Viktor, hozzátéve ugyanakkor, hogy most zajlik az egyeztetés arról, milyen hitelkeretről szólnak majd a tárgyalások az IMF-fel és az Európai Unióval. Kijelentette azonban: az a törekvése Magyarországnak, hogy a saját lábán álljon, a saját gazdaságpolitikáját folytassa, valamint az, hogy független legyen, nem változott, és nem is fog. Hozzáfűzte, ha az európai válság nem lenne olyan súlyos, mint amilyen, szóba sem jött volna az IMF-tárgyalás, de ma a felelős gondolkodás a megállapodás megkötése felé visz. Arra a műsorvezetői felvetésre, hogy valóban elhangzott-e tőle az a mondat, hogy ha az IMF jön, akkor ő megy, Orbán Viktor azt válaszolta: ez egy értelmetlen mondat, ugyanis a valutaalap sosem ment el. Hozzátette ugyanakkor, ha úgy értik ezt a mondatot, hogy ha újra az IMF irányítása alá kerül az ország, és nem a saját gazdaságpolitikát hajtják végre, akkor "ránk, nemzeti érzelmű emberekre itt semmi szükség nincs", akkor az igaz. Minderről azonban szó sincs - szögezte le.
   
Orbán Viktor a közeljövőben kezdődő IMF-EU-tárgyalássorozattal kapcsolatban megjegyezte egyébként, hogy "nem kellene ennek ilyen nagy feneket keríteni, az egész ügynek nincs ekkora jelentősége. Ha megállapodunk az IMF-fel, akkor van egy biztonsági szerződésünk, ha nem állapodunk meg, nincs. Attól még az ország áll a lábán, és működik." Álláspontja szerint Magyarországnak nem a saját lehetséges bajával szemben kell biztosítást kötnie, hanem "más bajai ránk gyakorolt hatása" ellen. "Anélkül is el tudjuk navigálni az ország hajóját, de biztonságosabb úgy hajózni, ha egyébként van egy ilyen biztosításunk" - fogalmazott.
   
A jegybanki kamatemelésre kitérve azt mondta, az szerinte nem segíti a növekedés beindítását.
   

Nem lesz kormányátalakítás január 1-jén

Kérdésre kijelentette azt is, hogy nem lesz kormányátalakítás 2012. január 1-jén, és általában sem lesz "tömeges" kabinetátalakítás. Mint mondta, mindenki megbízatása addig szól, amíg az ő mandátuma. Az azonban igaz, hogy van, aki azt mondta: a négyéves ciklus közben lehet olyan pillanat, amikor azt kéri, újra üljenek le, és beszéljék meg, folytassa-e a munkáját - tette hozzá.
   
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vezetőjének jelölt Németh Lászlónéról szólva közölte: azt várja az új minisztertől, hogy legyen képes az állami cégeket gyorsan és ésszerűen "mozgatni" - ez kell ugyanis a növekedési terv sikeréhez -, valamint az uniós lehetőségek "százszázalékos" kihasználását. "Mostantól ez a női minisztériumunk (...), a családi vagyont kezelő minisztérium most hölgyek kezében van" - jegyezte meg, utalva kormánya leendő első női tagjára. A pénzügyi fegyelemről kötendő új uniós kormányközi szerződéssel összefüggésben hangsúlyozta: az eurótagság előtt Magyarország nem vállalhat ugyanolyan kötelezettségeket, mint az eurózóna tagállamai, és nem érdeke csatlakozni az adórendszerek összehangolását célul tűző megállapodáshoz sem.
   
Az interjúban a kormányfő ismét szorgalmazta a "keleti nyitást". Arra a kérdésre, tervezi-e Kína magyar államkötvények vásárlását, azt válaszolta: a piacokon Kína is jelen van. Arra a felvetésre, hogy január 1-je után akár több ezer orvos is felmondhat, közölte: a kormány létrehozott egy bizottságot, amelynek az a dolga, hogy megvédje az embereket "egy ilyen kedvezőtlen fejlemény hatásaitól". Beteg ellátatlanul nem maradhat, ezért akkor is meg fogják szervezni az egészségügyi ellátást, ha orvosok nagy számban mondanának fel - húzta alá a miniszterelnök.

(fidesz.hu - MTI, mno.hu, hirtv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések