ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Megőrzés, megújítás, minőség - elindult a Darányi Ignác Terv + képek

Magyarország akkor volt erős, mikor a mezőgazdasága virágzott - mondta a miniszterelnök hétfőn a Vidékfejlesztési Minisztériumban. A Darányi Ignác Tervet bemutató konferencián a kormányfő úgy fogalmazott: a magyar emberek génjeiben ott van a föld szeretete és tisztelete. Az eseményen készült képeink itt megtekinthetők.
Létrehozva: 2012. január 16., 10:46 | Utoljára frissítve: 2012. január 17., 13:41
nyomtat küld

Orbán Viktor köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik részt vettek a Darányi Ignác Terv elkészítésében. Magyarország, minden ellenkező híreszteléssel ellentétben, eredendően mezőgazdasági ország – jelentette ki a kormányfő. Hozzátette: a földrajzi, természeti adottságai, a történelme, a kultúrája, a hagyományai ezt mind-mind igazolják. Felhívta a figyelmet arra, hogy hazánk akkor volt erős, amikor virágzott a mezőgazdasága.

Ugyanakkor megjegyezte: a korszerű mezőgazdaságok több lábon állnak; mezőgazdaság mellett iparra, kutatás-fejlesztésre, szolgáltatásra és erős pénzügyi szektorra is szükség van. De ezek nem a mezőgazdaság ellenében vagy háttérbe szorításaként jönnek létre – emelte ki a miniszterelnök. Nem fogadjuk el, hogy az ipart a korszerű, a haladó, a mezőgazdaságot pedig maradi, múltba ragadt dologként képzeljék el – szögezte le.

Úgy fogalmazott, a magyar emberek génjeiben ott van a föld szeretete és tisztelete. Mi, magyarok pontosan tudjuk, hogy a föld nem csupán kenyeret ad az embernek, hanem közösséget, kultúrát, történelmet, lelket, vagyis lényegében mindent – hangsúlyozta Orbán Viktor. Akinek földje van, mindene van – idézte az ismert mondást, hozzátéve: Európa jövője múlhat azon, hogy ezt a bölcsességet megértjük-e. 

Ha tömören kellene összefoglalnom, hogy mi a Darányi Ignác Terv lényege, akkor az úgy hangzik: terv a vidéki minőségi élet megteremtéséért – jelentette ki a miniszterelnök. Mint mondta, a magyar föld tisztességes megélhetést, biztonságot, egészséges ivóvizet, jó minőségű és magyarok által előállított élelmiszereket, kikapcsolódást és feltöltődést nyújtó környezetet, valamint ezekhez kapcsolódó korszerű szolgáltatásokat nyújthat. Ehhez a Darányi Ignác Terv életszerű és megvalósítható szabályozást kínál – hangsúlyozta.

Nem lesz egyszerű feltörni a múlt hibái miatt kialakult bizalmatlanság és reménytelenség vaskos kérgét; de ha kitartóak leszünk, akkor sikerülni fog, és eljutunk a magyar vidékben rejlő teremtő energiához – jelentette ki a kormányfő. Hozzátette: a föld és annak művelése nem pusztán létfenntartás, hanem kultúra, ősi hagyományokkal, szokásokkal, értékekkel.

Orbán Viktor három szóban összegezte a Darányi Ignác Terv lényegét: megőrzés, megújítás és minőség. Mint mondta, azokat a dolgokat kell megőrizni, amelyeket időtlen értéknek tartunk. Példaként természeti adottságainkat és elődeink tudását említette. Megújítani mindig azokat a dolgokat kell, amelyek változékonyak, mint a gondolkodásunk, a tudásunk, a mindennapi életünk berendezése és megszervezése – szögezte le, hozzátéve: megújulásra van szükség a mai ember vidékről vallott gondolkodásában is. Az a nemzet, amelyik elszakad a földtől, magától a valóságtól szakad el, következésképpen legyengül – hangsúlyozta Orbán Viktor. Úgy folytatta, a nemzeti önállóság alapja a XXI. században egyre inkább az élelmiszer-önellátás képessége.

A harmadik kulcsgondolat a terven a minőség. Ha újra megteremtjük a minőségi élet lehetőségét a vidék számára, akkor képes lesz ugrásszerűen javítani a városi élet minőségét is, amit a külföldről ideáramló silány kacatok élelmiszeripari hulladékdömpingje alacsony szinten tart – hívta fel a figyelmet. Mint mondta, gyakran lehet hallani, hogy a jövő háborúi a termőföldért és az ivóvízért folynak majd, mert ezek adják a nemzeti önrendelkezés alapját.

A miniszterelnök szerint ezek a háborúk már elkezdődtek, csak - mint mondta - nem fegyverekkel vívják, hanem más eszközökkel, például leminősítésekkel, ezért „résen kell lenni”.

Azok a teljesítmények, amelyeket a vidék gazdasága és társadalma nyújtani képes, sorsdöntőek az egész magyarság számára - jelentette ki Orbán Viktor. Kiemelte, a magyar vidék, mezőgazdaság és környezet ügye nem csak a falun élők gondja, ezért meg kell védeni a termőföldet és az ivóvízbázist. Ezért nem fogadunk be génmanipulált anyagokat a földjeinkbe, ezért támogatjuk a gazdák földvásárlását – tette hozzá.


A vidék joggal várhatja el az állam védelmét és támogatását, de ha ezt megkapja, akkor cserébe minden magyar számára biztosítania kell a biztonságos élelmiszert és a tiszta környezetet – hangsúlyozta Orbán Viktor.

„Az alapokat megvetettük, a keretek állnak”

A miniszterelnök emlékeztetett, 2010-es választások után a kormány új mértéket szabott: arra vállalkozott, hogy kijavítja a múlt hibáit, helyreállítja a munka becsületét. Az elmúlt évben ennek érdekében gyökeres változtatásokat vittek véghez, új alkotmányt, számos kétharmados törvényt, illetve több mint 250 új törvényt fogadtak el. Ezekkel a törvényekkel Orbán szerint az átmenet húsz zavaros évét sikerült lezárniuk.

Az embereknek igazságra, átláthatóságra, biztonságra, stabilitásra, kiszámíthatóságra és tartós életkeretekre van szükségük – hívta fel a figyelmet a kormányfő, hozzáfűzve, az új alaptörvényben szentesített nemzeti együttműködés rendszere mindezt képes biztosítani. Az alapokat megvetettük, a keretek állnak; most kezdődik az új rendszer beüzemelése a mezőgazdaságban is – húzta alá Orbán Viktor, aki szerint az új rendszer egyik nagy nyertesei a vidék, a mezőgazdaság, a kis- és középgazdaságok lesznek.

A miniszterelnök elmondta, mivel az értékteremtő munka előtt ma még „komoly akadályok emelkednek”, ezért új lehetőségeket kell teremteni a vállalkozó kedvű emberek számára, át kell alakítani a földtörvényt, további rendelkezéseket kell hozni a birtok- és tulajdonvédelem érdekében, ésszerűsíteni kell a földügyekkel foglalkozó intézmények működését érintő jogszabályokat, a helyi közösségek érdekének megfelelően.

Az előző gondolat kapcsán Orbán rámutatott: tovább kell egyszerűsíteni a helyi értékesítési és kistermelői tevékenységet, javítani kell a helyi kistermelői élelmiszer-előállítás, feldolgozás és értékesítés feltételeit, valamint emelni kell a piacok rendjét szabályozó rendeletek minőségét.

A kormányfő szerint nem szabad engedni abból, hogy a városban, vagy falun élő emberek asztalán jó minőségű és egészséges magyar élelmiszer legyen. Elmondta, vannak biztató eredmények e téren; azzal, hogy az őstermelők számára megnyitották közvetlen értékesítés lehetőségét, sikerült elérni, hogy a jó minőség mellett árban is versenyképesek legyenek a gazdák termékei.

Meggyőződésem, hogy van esély a rossz minőségű dömpingáruk visszaszorítására, éppen ebben van a megújulás lényege. A kormányzat új lehetőségeket teremt a törvények és a szabályok megalkotásával az emberek pedig a reményeink szerint előbb-utóbb rájönnek, mi szolgálja az érdekeiket, összefognak és cselekednek: elsősorban jobb minőségű magyar termékeket vásárolnak majd. Ez teremtheti meg a minőségi életet a mindennapokban – zárta beszédét a miniszterelnök. 

Bővebb információt a Darányi Ignác Tervről itt talál.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések