"Az igazság az országok alapja" + videó
|
Elindult az elszámoltatási és korrupcióellenes kormánybiztos honlapja elszamoltatas.kormany.hu címen – hangzott el Budai Gyula keddi sajtótájékoztatóján. |
Létrehozva: 2012. január 17., 10:33 | Utoljára frissítve: 2012. január 17., 16:50 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
A honlap széleskörű tájékoztatást kíván adni a 2002 és 2010 közötti szocialista kormányzás prominens tagjai által állami pénzek terhére elkövetett visszaélésekről, illetve a jelenlegi kormány ebben a körben tett intézkedéseiről - közölte Budai Gyula. A honlap nyitóoldalán „Az igazság az országok alapja” idézet található, mely a kormánybiztos szerint meghatározza munkájuk alapját.
|
Budai Gyula sajtótájékoztatója
|
|
Budai Gyula arról is beszélt, hogy sokat vitatott kérdés volt az elmúlt 14 hónapban, hogy milyen hatáskörökkel rendelkezik a kormánybiztos, és melyek a feladatai. A honlapon megtalálható az a kormányhatározat, mely konkrétan meghatározza, milyen ügyekben, milyen jogszabályok mentén járhat el a kormánybiztos. Ennek tisztázását Budai Gyula azért tartja fontosnak, mert az elmúlt időszakban az ellenzéki pártoktól rendszeresen „kapott megrendeléseket”, hogy milyen ügyeket vizsgáljon. Felhívta a figyelmet arra, hogy önkormányzati ügyekben az Állami Számvevőszék rendelkezik hatáskörrel.
A hírek menüpont alatt összegzik a 14 hónap sajtómegjelenéseit. A hírcsoport rendszeresen frissül. Budai Gyula ismertette a honlap legfrissebb hírét, Tátrai Miklós, az MNV Zrt. volt vezérigazgatójának az FTC pályájának visszaállamosításával kapcsolatos feljelentését.
A vizsgálati eredményeink menüpont alatt olyan dokumentumok találhatóak, melyek az elszámoltatási munka elmúlt 14 hónapja alatt keletkeztek, kivéve azokat, melyek a titkos ügykezelés szabályai alá esnek. Itt vannak még annak az 51 ügynek a dokumentumai is, melyekben büntetőfeljelentést tett a kormánybiztos. A nyomozás érdekeire való tekintettel maguk a feljelentések nem kerülnek fel a honlapra.
Budai Gyula beszámolt arról is, hogy vizsgálataik három fő csoportba sorolhatók. Az egyes csoportba tartoznak azok, amelyet más kormányzati szervek végeznek, de a kormánybiztos felügyeli őket. A kormányhatározat jelöli ki, hogy ezekben az ügyekben milyen felügyeleti joga van a kormánybiztosnak, és milyen utasításokat adhat. Ebben a témakörben található a Malév Zrt. privatizációja ügyében lefolytatott vizsgálat eredményeképpen létrejött Fehér könyv, mely immár mindenki számára elérhetővé vált. A Malévval kapcsolatos vizsgálati jelentés és feljelentések nem publikusak, mert sértenék a nyomozás érdekeit.
Ugyanitt megtalálható a Budapest Airport privatizációjával kapcsolatos jelentés, amely a sajtó számára már publikus - folytatta Budai Gyula, hozzátéve, ezen csoportba tartozó vizsgálatok jelentős részét a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) végzi, de a jelentések nem nyilvánosak, így ezeket nem tehették fel a honlapra - fűzte hozzá.
Budai Gyula a második csoportba a mezőgazdasági tárgyú vizsgálatokat sorolta, amelyek nagy részét még mint miniszterelnöki megbízott kezdte vizsgálni.
Budai Gyula ismertette: ezen vizsgálatok az állami földek privatizációjával, a haszonbérleti szerződésekkel kapcsolatban történtek, de ide sorolhatóak mindazon visszaélések, amelyek az elmúlt nyolc év kormányzatához köthetőek, például a Leader Közhasznú Egyesületet, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal gépjármű és informatikai beszerzését, a Hód-Mezőgazda Zrt. privatizációját, a Mariano Kft. bérleti szerződését, a Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok Rt. privatizációját érintő vizsgálatok, vagy a sukorói telekcserével kapcsolatos iratok jelentős része.
Budai emlékeztetett: a múlt hét folyamán nyilvánosságra hozta azt a feljegyzést, amely az amerikai nagykövetség első titkára, Timothy A. Betts és közte zajló beszélgetést foglalta össze. A beszélgetés jelentős részét a sukorói ingatlanüggyel kapcsolatos, valamint a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök ellen induló esetleges büntetőeljárás részletei tették ki. A kormánybiztos elmondta, eredetileg „nem tartotta korrektnek”, hogy egy ilyen feljegyzést nyilvánosságra hozzon, de miután hivatalát több támadást érte ez ügyben, mégis a nyilvánosságra hozatal mellett döntött.
Budai megemlítette, nyilvánosságra hozták azt az izraeli nagykövetnek írt levelet is, amelyben az iránt érdeklődött, hogy Joav Blum izraeli-magyar üzletember ellen Izraelben milyen büntetőeljárás indult ingatlanpanama tekintetében. A kormánybiztos megjegyezte, erre a több mint egy éve küldött levélre a mai napig nem kapott választ.
A harmadik csoportba Budai a kormánybiztosként indított vizsgálatokat sorolta, melyek közérdekű bejelentéseken, minisztériumoktól kapott vizsgálati jelentések alapján történtek, de ide tartozik például olyan jelentős privatizációk iratainak a vizsgálata, amit a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-től, vagy más szervezetektől kaptak meg, például a Hajógyári-szigetre tervezett Álomsziget kaszinó vizsgálati jelentése, a taszári reptérrel, illetve az Eötvös Lóránd Tudományegyetemmel kapcsolatos jelentés.
A Genetic Immunity Kft. pályázati pénzeivel kapcsolatos vizsgálat kapcsán Budai emlékeztetett, ebben az ügyben az amerikai nagykövethez fordult tájékoztatásért, hogy a cég ellen az Egyesült Államokban milyen eljárások folynak. Hozzátette: erre a levélre szintén nem kapott választ.
Az elszámoltatási kormánybiztos pozitív példát is említett. Az Alstom vonatkozásában folytatott vizsgálat során 2011 januárjában a budapesti angol nagykövethez fordult információért, kérdéseire húsz napon belül választ kapott.
Budai a honlap legfontosabb részeként a „Kapcsolat” menüpontot nevezte meg, ugyanis – mint mondta – a mai napig számos bejelentést kapnak, melynek jelentős része névtelen, ezért döntöttek úgy, a közérdekű bejelentéseket ezentúl csak a megfelelő adatok kitöltésével lehet megtenni. A kormánybiztos konkrét adatokat is említett: 2010-ben 736, 2011-ben pedig 561 közérdekű bejelentés érkezett hozzájuk.
Budai Gyula a sajtótájékoztató végén elmondta, a vizsgálati adatok és jelentések feltöltése folyamatosan történik, így mindenki számára nyomon követhető a vizsgálati munka. Ezáltal a mind a nemzetközi, mind a hazai átláthatóság szabályainak teljes egészében eleget tudnak tenni – hangsúlyozta a kormánybiztos.
(fidesz.hu)