ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Orbán: Magyarország államadóssága nem nőhet tovább

Bármilyen szükséges jogi változás keresztülvihető a parlamenten a jövő hónap végéig - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Dow Jones hírügynökségnek adott interjújában, melyben a kormányfő azt is leszögezte, hogy hajthatatlan a magyar államadósság terkintetében, szavai szerint az nem nőhet tovább .
Létrehozva: 2012. január 25., 18:17 | Utoljára frissítve: 2012. január 26., 11:29
nyomtat küld

Az amerikai hírügynökségnek nyilatkozó kormányfő azt mondta, optimista azzal kapcsolatban, hogy a megállapodás március végéig megszülethet. Hozzátette azonban, hogy az időzítés az EU-tól és az IMF-től is függ. "Készek vagyunk konzultálni minden kérdésről - jelentette ki Orbán Viktor. - A helyzet világos, (a megállapodás - a szerk.) segíteni fog Magyarországnak abban, hogy a pénzügyi piacokon maradjon."
   
A miniszterelnök azt mondta, hogy Magyarország a következő egy vagy két évben megállapodás nélkül is képes volna pénzhez jutni a piacokon. Hozzátette azonban, hogy a jelenlegi 9 százalék körüli kamat mellett a piaci hitelfelvétel hosszú távon fenntarthatatlan lenne. Orbán elmondta: korábban közölte az EU-val, hogy Magyarország kész akár egy kicsivel magasabb kamatot is fizetni, mint ami az IMF-kölcsönökért szokás. Nem 3-4 százalékponttal többet, de egy ésszerűen megemelt kamatot.
   
A miniszterelnök szólt arról is, hogy az európai kormányok a következő hónapokban sorra államkötvényeket bocsátanak ki nagy összegben, s ez sebezhetővé teszi Magyarországot. "Az első félévben az európai kötvénypiacon közlekedési dugó alakul ki. A mi kötvényeink értéke jóval kisebb, mint másoké, de a dugó akkor is dugó" - fogalmazott Orbán.
   
A kormányfő kijelentette: hajthatatlan abban a tekintetben, hogy Magyarország államadóssága nem nőhet tovább, és keresi a módját annak, hogy a gazdasági növekedés élénkítésével az ország "kinője" az adósságproblémát. "Csoda lenne gazdasági növekedés nélkül csökkenteni az adósságot" - mondta.
   
Orbán Viktor világossá tette, hogy Magyarország nem a válság "elinflálásával" akar előrelépni. "Most ez (a forint leértékelése) lehetetlen. Hátrányos lenne a családoknak a nagyon nagy jelzáloghitelek miatt, a vállalatoknak, s azért is, mert az államadósság 40 százaléka külföldi devizában van" - mondta.
   
A miniszterelnök szerint politikai pályafutása "legnagyobb intellektuális kihívását" jelenti, hogy olyan gazdaságpolitikát kell összeállítania, amely "megfékezi az eladósodottságot, a GDP 3 százaléka alá nyomja a költségvetési hiányt, miközben az EU több tagállamában recesszió van, itthon pedig kicsi növekedés".
   
Orbán bizonyos abban, hogy az idén és 2013-ban sikerül a GDP 3 százaléka alatt, az először tavaly elért szinten tartani a költségvetési hiányt. Az idei költségvetési deficit 3 százalék alatt tartása "nem okoz gondot számunkra" - jelentette ki a miniszterelnök. Ami az EU Magyarország ellen indított túlzottdeficit-eljárását illeti, Orbán azt mondta: "teljesen biztos vagyok benne, hogy az eljárásnak jelenleg nincs racionális gazdasági alapja".
   
Magyarország eddig meghozott költségvetési és gazdasági intézkedései, amelyeknek célja az emberek visszavezetése a munkaerőpiacra és leválasztásuk az állami támogatásról, annyira szigorúak, hogy "nincs okunk bármit ajánlani a Nemzetközi Valutaalapnak. Magyarország gazdasági programja brutálisabb, mint amit az IMF javasolhat" - közölte Orbán Viktor.
   
Kijelentette, hogy a 2013-as költségvetés nem számol a rendkívüli válságadókkal, amelyeket a kormány a bankokra, távközlési, kiskereskedelmi és energiaszolgáltató vállalatokra vetett ki, hogy pótolja a csökkentett személyi jövedelemadó miatt keletkezett költségvetési veszteséget. Sok közgazdász ezeket az intézkedéseket "nem ortodoxnak" nevezte, de Orbán az interjú során "újító jellegűnek" nevezte őket.
   
Ami az EU és Magyarország vitáját illeti, a tudósítás szerint a magyar kormány két kérdésben nem akar engedni: a Magyar Nemzeti Bank elnökének csökkentett fizetése és az elnök alkotmányra leteendő esküje ügyében. "Egy fizetési plafon, amely tízszerese az átlagkeresetnek, szerintem elfogadható. Nem értjük, miért tartja ezt az EU a központi bank függetlensége elleni támadásnak" - mondta Orbán Viktor.
   
Minden egyéb kérdésben Magyarország kész tárgyalni. "Nincs megvitathatatlan kérdés. Természetesen vannak stratégiai intézkedések, amelyekről nem mondhatunk le. Ezek olyan erős tartóoszlopok, amelyeket nem lehet lerombolni. Ezek közé tartozik Magyarország versenyképessége, az adósság növekedésének kizárása és a középosztályra alapozott gazdaság" - fogalmazott a magyar miniszterelnök.

(MTI - fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések