ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"A magyar igazságszolgáltatás megfelel az európai normáknak"

A kormány egyelőre nem kapta meg a Velencei Bizottság hivatalos jelentését a magyar bírósági rendszerről - tájékoztatott szerdán a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM), kijelentve ugyanakkor: a kabinet álláspontja az, hogy a magyar igazságszolgáltatás megfelel az európai normáknak, a bíróság pedig független.
Létrehozva: 2012. március 7., 16:01
nyomtat küld

Az MTI azzal kapcsolatban kereste meg a tárcát, hogy a Népszabadság szerdai számában arról írt: birtokukba jutott a Velencei Bizottságnak a magyarországi bíróságokról szóló véleménytervezete. Ebben egyebek mellett az olvasható - idézi a napilap -, hogy "a fő gond az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökének kezében összpontosuló hatalom. Bár a tagállamoknak széles mérlegelési jogkörük van az igazságszolgáltatás irányítási rendszerének kialakításában, az Európa Tanács egyetlen tagországában sem ruháztak fel egyetlen személyt ilyen jelentős hatalommal, beleértve a bírók vagy más vezető tisztségviselők kiválasztását".
    
Erre reagálva a KIM arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a magyar kormány még nem kapta meg a Velencei Bizottságnak a cikkben szereplő témákkal foglalkozó, hivatalos jelentését. A minisztérium szakemberei továbbra is folyamatosan konzultálnak a Velencei Bizottsággal azóta, hogy a kabinet az alaptörvényhez kapcsolódó sarkalatos törvények témájában véleményalkotásra kérte fel a testületet. Ehhez természetesen minden szükséges információt biztosít a bizottságnak a magyar kormány - tették hozzá.
    
A tárca hangsúlyozta ugyanakkor, hogy alapvető kérdésekben a kabinet álláspontja változatlan: a magyar igazságszolgáltatás megfelel az európai normáknak, a bíróság független, és mindenkinek biztosított a tisztességes eljáráshoz való jog.
    
Thorbjorn Jagland, az Európa Tanács (ET) főtitkára a Martonyi János magyar külügyminiszterhez intézett, január közepén nyilvánosságra hozott levelében javasolta azt, hogy Magyarország kérjen szakvéleményt az ET égisze alatt tevékenykedő Velencei Bizottságtól azokról a törvényekről, amelyek az igazságszolgáltatás törvényességével, a vallásszabadsággal, valamint a parlamenti választásokkal kapcsolatosak. Válaszlevelében a külügyi tárca vezetője további együttműködési készségéről biztosította Thorbjorn Jaglandot. A főtitkár érdeklődésére reagálva Martonyi János a leveléhez tájékoztatásul mellékelte a magyar egyházügyi törvény, a választási törvény és a bírósági törvény szövegét - tudatta akkor a Külügyminisztérium, hozzátéve, hogy a miniszter jelezte: az említett jogszabályokról Magyarország a Velencei Bizottság állásfoglalását is kéri.
    
A Jog a Demokráciáért Európai Bizottság - ismertebb nevén az 1990-es megalakulásának helyszínéről elnevezett Velencei Bizottság - az Európa Tanács alkotmányozási kérdésekben tevékenykedő tanácsadó szervezete, alkotmányjogászokból álló független szakértői testület.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések