ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Biztonságosabbá válnak a vegyi üzemek az Unióban

2015-től a jelenleginél biztonságosabbá válnak az európai vegyi üzemek. Szerdán ugyanis az Európai Parlament és a Tanács első olvasatban megállapodott a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló irányelv (Seveso III) új normaszövegéről. Az irányelv mintegy tízezer, az Európai Unió területén található ipari üzemre tartalmaz előírásokat. A megállapodás révén - az európai polgárok egészségének védelme érdekében - a már meglévő magas szintű védelem több esetben tovább erősödik.
Létrehozva: 2012. március 29., 10:29 | Utoljára frissítve: 2012. március 29., 11:05
nyomtat küld

Az irányelv legfontosabb jogi célkitűzése olyan magas szintű biztonsági követelmények előírása a vegyi üzemek részére, amelyek biztosítják az üzemi balesetek hatékony megelőzését, a munkavállalók és a környező lakosság egészségének védelmét, valamint a biztonsági rendszerek egységes európai hatósági ellenőrzését. Az irányelvben mindazonáltal szerepelnek a váratlan ipari katasztrófák bekövetkezése esetén alkalmazandó egységes előírások is, így többek között ún. vészhelyzeti tervek kidolgozására vonatkozó követelmények.

A tárgyalások során az Európai Parlament és a Tanács között immár hagyományosnak mondható vita alakult ki az egyes intézmények hatásköre kérdésében. A Tanács törekvése a több éves gyakorlatot folytatva továbbra is arra irányult, hogy az irányelv végrehajtása során - szemben a Lisszaboni Szerződés rendelkezésével -  fontos részekre vonatkozóan korlátlan döntési jogkört biztosítson magának, ami  tulajdonképpen az Európai Parlament kizárását jelentette volna a döntéshozatali folyamatból. Az EP tárgyaló delegációja, élén Áder János néppárti jelentéstevővel, azonban határozottan leszögezte: nem mond le a Lisszaboni Szerződés által a parlamentre ruházott új jogosítványokról. E határozott fellépésnek és Áder János világos érvelésének köszönhetően a jogok intézmények közötti megosztása tárgyában folytatott küzdelem ezúttal - a Lisszaboni Szerződés hatályba lépése óta először - az Európai Parlament győzelmével végződött.

A legnagyobb ellentétet kiváltó derogációs lista tekintetében a legfontosabb vitapont az volt, hogy egyes vegyi anyagok vagy keverékek automatikusan az irányelv hatálya alá kerüljenek-e, vagy könnyített feltételeket élvezve lényegében kikerüljenek-e az alól. A Tanács végül elfogadta, hogy a lista tartalmát a jövőben az uniós jogalkotók együttdöntési eljárás révén határozhassák meg. Ez a cikk alkotja az irányelv leglényegesebb pontját. E döntés garancia arra, hogy az európai polgárok által közvetlenül választott európai parlamenti képviselők a jövőben beleszólhatnak a veszélyes vegyi anyagokra vonatkozó listák összeállításába.

Az egyéb rendelkezések tartalmát illetően szintén megnyugtató megoldás született, amely hosszú távra egyidejűleg szavatolja a biztonsági szint megőrzését, a munkahelyek védelmét és az egyenlő versenyfeltételeket az európai ipari szereplők számára.

Háttér: A jogszabályról az Európai Parlament plenárius ülése várhatóan idén júniusban fog szavazni.

(Magyar Néppárti Képviselőcsoport, Európai Parlament-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések