ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Főhajtás a Wallenberg-szobornál

Dr. Láng Zsolt, a II. kerület polgármestere, országgyűlési képviselő április 16-án a holokauszt magyarországi áldozataira emlékezett a II. kerületi Wallenberg-szobornál. A 100 éve született svéd diplomata 1944 júliusától 1945 januárjáig több mint húszezer magyar zsidó életét mentette meg. A holokauszt idején folytatott embermentő tevékenységre emlékezve a magyar kormány 2012-t Raoul Wallenberg Emlékévnek nyilvánította.
Létrehozva: 2012. április 16., 13:34 | Utoljára frissítve: 2012. április 16., 15:25
nyomtat küld

2000-ben döntött az országgyűlés arról, hogy április 16-át a holokauszt áldozatainak emléknapjává nyilvánítja. 1944-ben ezen a napon kezdték meg az első gettók felállítását Kárpátalján. A következő hónapokban Kárpátalján és Északkelet-Magyarországon 13 nagyobb gettót és bevagonírozási központot hoztak létre, ahonnan 437 ezer zsidót hurcoltak el. A holokauszt minden tizedik, az auschwitz-birkenaui haláltábor minden harmadik áldozata magyar állampolgár volt.

A harminckét éves Raoul Wallenberg 1944 nyarán érkezett Budapestre követségi titkárként, hogy teljesítse misszióját: mint ismeretlen, minden gyanú felett álló svéd diplomata segítse a zsidó származású polgárok kimentését az országból. Wallenberg tragédiája, hogy maga kereste a kapcsolatot az oroszokkal, akik 1945. január 17-én elhurcolták a Tátra utcai nagykövetség épületéből. Sorsa azóta is tisztázatlan, magyarországi emlékműveinek kálváriája pedig szintén elválaszthatatlan a szovjethatalom működésétől.

1986-ban a Wallenberg család megbízásából az Egyesült Államok akkori budapesti nagykövete, a magyar származású Nicolas M. Salgo saját költségére megrendelte Varga Imrétől a zsidók ezreit megmentő Raoul Wallenberg bronz és svéd gránit emlékművét. A szobrász úgy tisztelgett elődje, Pátzay Pál előtt, hogy a két vörös gránittömb belső oldalán megörökítette az eredeti kompozíció kontúrját, kettészakadt arany vonallal. Az élet derékba törését a kőfalak szimbolizálják, amelyek közt Wallenberg bronzszobra áll.

Az emlékmű latin nyelvű felirata épp ezért túlmutat a svéd diplomata személyes tragédiáján: „Donec eris felixmultos numerabis amicos tempora si fuerint nubila solus eris.” (Amíg szerencsés vagy, sok barátot számlálsz, ha felhős az ég, magadra maradsz.) Mivel ekkor hazánk még a keleti blokk tagállama volt, a Fővárosi Tanács jobbnak látta, ha a KGB börtönében „eltűnt” Raoul Wallenberg emlékművét nem Budapest valamelyik frekventált részén állítják fel. Ezért esett a választás a viszonylag félreeső Pasarétre, a Szilágyi

Erzsébet fasor és a Nagyajtai utca sarkánál lévő zöldterületre, ahol 1987. április 15-én feltűnés nélkül építették fel Varga Imre alkotását. Tizenkét évvel később a Wallenberg Szoborbizottság ’99 elnevezésű civil szervezet kezdeményezésére a Kígyóölő (a gonoszt legyőző emberség jelképe) másodpéldányát is felállították az eredeti helyén, a Szent István parkban.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések