ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A holokauszt áldozataira emlékeztek Cegléden

Kötelességünk emberségesnek lenni! – hangzott el a Holokauszt áldozatainak emléknapján kedden, a ceglédi városi ünnepségen. Hegedűs Ágota alpolgármester beszédében kiemelte: szükség van példamutatásra, jó viselkedésmintákra, és bátorságra, mert ezeknek a puszta léte is küzdelmet jelent az intolerancia, a rasszizmus, az idegengyűlölet ellen.
Létrehozva: 2012. április 18., 09:48
nyomtat küld

Hegedűs Ágota beszédében elmondta: az elmúlt hatvan évben sem sikerült megszabadulnunk az antiszemitizmus, a rasszizmus és az idegengyűlölet eszmerendszerétől, itt kísértenek a mindennapjainkban, az előítéletes közgondolkodásban, a holokauszt-tagadó tanulmányokban.

A holokausztra, a német, a magyar, és az európai történelem legnagyobb szégyenére 2001 óta emlékezünk minden évben. „Fontos feladatunk tenni azért, hogy a tudatlan elmékben ne a gyűlölet és az előítélet uralkodjon, újra meg újra fel kell idéznünk a történelem sötét korszakait, és megértetni gyermekeinkkel a XX. század szörnyű rémtetteit” – mondta el az alpolgármester.

2012-t a kormány Wallemberg Emlékévvé nyilvánította. Hegedűs Ágota beszédében figyelmeztetett arra, hogy kötelességünk a száz éve született svéd diplomatával együtt emlékeznünk azokra, akik vele összefogva, vagy hozzá hasonlóan a zsarnoki rendszerek embertelenségéből embereket mentettek. „Ez az évforduló jó alkalom arra, hogy levonjuk a múlt tanulságait, s fényükben áttekintsük az aktuális emberi jogi, kisebbségi kérdéseket, megszólítsuk a jövőt, a fiatalokat” – mondta az alpolgármester.

Nemcsak az ország, de a ’30-as, ’40-es évekbeli ceglédi városvezetés, és lakosság bűnére-szégyenére is emlékeztetett az a műsor, amely felelevenítette a zsidóüldözéseket, segítve és felhívva ezzel a szembenézésre. Az Unghváry László Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközépiskola diákjainak műsorában elhangzott: a numerus clausust is megelőzve buzgólkodott a város a zsidó lakosság közéletből való kizárásán. Ceglédről 670 zsidót hurcoltak el a holokauszt (jelentése: égő áldozat; a zsidó szóhasználatban Soá – sorscsapás) idején, közülük 540-en nem tértek vissza.

Krizmanits József történész, politológus elmondta: egy ilyen trauma után, amit a holokauszt jelentett, kilenc generációnak kell felnőnie ahhoz, hogy elmúljanak a hatásai, akármelyik oldalon is álltak az ember ősei. Vagyis a ma élő embereknek majd talán a dédunokái fognak fájdalom vagy szégyen nélkül emlékezni a holokausztra.

Az ünneplőknek levetítették a Hullám (Die Welle) című német filmet, amely megtörtént esetet feldolgozva mutatta be, hogyan, és milyen könnyen lehet az ismert sémákat felhasználva diktatúrát létre hozni – ami szükségszerűen tragédiák sorához vezet.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések