ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A válság sújtotta Európában különösen fontos a hazafiság

A válság sújtotta Európában különösen fontos a hazafiság szerepe, el kell gondolkodni arról, mennyire vagyunk készek tenni egymásért, és megvédeni a közös értékeket - jelentette ki Hende Csaba honvédelmi miniszter szombaton Budapesten, a Hazafiság az EU-ban című tanácskozáson. Balog Zoltán református lelkész, társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár arról beszélt, hogy a kisebbség és a többség kultúrája kölcsönösen inspirálja és gazdagítja egymást.
Létrehozva: 2012. április 21., 13:37 | Utoljára frissítve: 2012. április 21., 14:55
nyomtat küld

A Német Diplomások Egyesületének rendezésében tartott tanácskozáson Hende Csaba azt mondta, Európának közös a történelme és az identitása, minden nemzetét erős gyökerek kötik a kereszténységhez. A tárcavezető hangsúlyozta, Európa elképzelhetetlen a szabadság, a nemzetek, a kisebbségek és az egyének szabadsága, a diktatúra minden formájának elutasítása nélkül. A hazafiság a szabadságon alapul, és soha nem lehet kirekesztő – tette hozzá.

Kitért arra is, hogy a patriotizmus, az összetartozás érzése a történelem során sokat segített a nemzeteknek, a magyaroknak is abban, hogy reménytelen helyzeteken sikerüljön felülkerekedniük vagy nagy vereségek után az újrakezdéssel próbálkozniuk. Napjainkban nagyon gyorsan keletkeznek új kihívások – példaként említette az arab tavaszt, a fukusimai nukleáris katasztrófát és a kiberteret, „a hadviselés új színterét”. A honvédelem szorosan kapcsolódik a közösségi kölcsönös kötelezettségvállaláshoz, biztonságpolitikáját az Európai Unió egyre szélesebb bázisra helyezi – mondta a miniszter.

Balog: A Duna térsége az identitások szempontjából olvasztótégelynek tekinthető

Balog Zoltán felszólalásában Szent István királynak fiához, Imre herceghez intézett intelmeit idézve a tolerancia fontosságát hangsúlyozta. Arról beszélt, hogy a kisebbség és a többség kultúrája kölcsönösen inspirálja és gazdagítja egymást.

A Duna térsége az identitások szempontjából olvasztótégelynek tekinthető – mondta, és a kettős identitással kapcsolatban kulcskérdésnek nevezte, hogy azt erősségnek vagy gyengeségnek tekintjük. Véleménye szerint a szélsőséges nézetek megsemmisítik a pozitív kettős identitást. A „szélsőséges liberalizmus” a magyarországi romákat például arra biztatja, vállalják, hogy ők mások, és harcoljanak a jogaikért. A szélsőséges nacionalizmus pedig azt állítja, hogy a romák nem magyarok, miközben ötszáz éve itt élnek – fejtette ki a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára.

 Balog Zoltán kijelentette, azért küzd, hogy a nemzeti alaptanterv része legyen az etnikai kisebbségek múltjának, kultúrájának oktatása. Kiemelte azt is, hogy az új alaptörvény úgy fogalmaz, a Magyarországon élő nemzetiségek államalkotó tényezők – ennek, mint mondta, nemcsak papíron, hanem a valóságban is így kell lennie.

Zimmermann: A nemzeti identitás és az európai identitás nem ellentétes egymással

Michael Zimmermann budapesti osztrák nagykövet aktuálisnak, európai jelentőségűnek nevezte a hazafiságot, mint mondta, a kultúrák "fontos pozitív eleme", de mindenképpen el kell határolni a nacionalizmustól és a sovinizmustól. A XXI. századi patriotizmus nem hivatkozhat a XIX. századira – jegyezte meg.

A nemzeti identitás és az európai identitás nem ellentétes egymással, egyik kiegészíti a másikat. Pozitív formájában a hazafiság összekötheti a nemzeteket, kiemelve az emberi jogok, az emberi méltóság, a jogállamiság jelentőségét, és a totalitarizmus elutasítását – mutatott rá az osztrák diplomata.

Kaiser: Európának szüksége van Magyarországra, Magyarországnak szüksége van Európára

Hans Kaiser, a Konrad Adenauer Alapítvány magyarországi képviseletvezetője szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy a patriotizmus kibontakozása az EU-ban nagyon aktuális téma. Emlékeztetett, hogy a múlt miatt hazájában, Németországban, ez „kicsit kényes” kérdés.

Az Európai Unió rá van utalva az erős tagállamokra, és a hazafiságot nemcsak el kell viselnie, hanem éppenséggel szüksége van rá, az országok tapasztalata, saját identitása közös érték – mondta, hozzátéve, a ráutaltság ugyanakkor kölcsönös. Ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: „Európának szüksége van Magyarországra, Magyarországnak szüksége van Európára.”

Az irodavezető hangsúlyozta, fontos, hogy az egykori keleti blokk országai „felfedezzék” a saját történelmüket, ezt az EU-nak meg kell értenie. „Hihetetlen a sokszínűség Európában” – mondta Hans Kaiser -, de csak akkor fordíthatjuk a hasznunkra, ha tudomásul vesszük a sajátosságokat is.

(MTI - fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések