ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Salgótarján városának tulajdonába kerül a Bányamúzeum

A korábban a Nógrád Megyei Önkormányzat által működtetett salgótarjáni Bányamúzeum május 15-ével Salgótarján városának tulajdonába kerül - tájékoztatta az MTI-t pénteken a két önkormányzat vezetője.
Létrehozva: 2012. április 27., 17:39 | Utoljára frissítve: 2012. április 27., 19:06
nyomtat küld

A megyei önkormányzat intézményeinek döntő többségét januártól a kormányhivatal vette át, de Európa második, Magyarország első természetes, föld alatti szénbányászati múzeuma kikerült ebből a körből, így nem állami tulajdonba került, hanem Salgótarján önkormányzatáé lett - mondta Becsó Zsolt, a megyei önkormányzat elnöke.
   
Ezt a város már a múlt évben kezdeményezte, az ügyben Salgótarján és Nógrád megye önkormányzatai, valamint a megyei kormányhivatal közösen járt el a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nél, amelynek jóváhagyását április végén kapták meg - tette hozzá. A birtokbavétel május 15-ével történik meg.
   
Becsó Zsolt úgy fogalmazott: ez, amellett hogy szép szakmai kihívás a megyei jogú város számára, vagyonnövekedéssel is jár, hiszen a Bányamúzeum számviteli értéke meghaladja a 82 millió forintot. Ez nem tartalmazza a kulturális javak eszmei értékét - tette hozzá.
   
Székyné Sztrémi Melinda, Salgótarján polgármestere beszámolt arról, hogy a Bányamúzeum működtetését már megtervezték a 2012-es költségvetésben, figyelembe véve, hogy a kormányhivatal évi 12 milliós működtetési költség mellett 8 millió forintos bevétellel kalkulált.
   
Elmondta azt is, hogy a Bányamúzeum a Salgótarjáni Közművelődési Nonprofit Kft. keretében működik majd, a kft. pedig együttműködési megállapodást köt a Nógrád Megyei Múzeumi Szervezettel, biztosítva a szakmaiságot és az értékek őrzését.
   
A polgármester kitért arra is, hogy műszaki szempontból komoly felújítást igényel a múzeum, a város 250-260 millió forintos fejlesztésben gondolkodik.
   
A Bányamúzeum a nógrádi szénmedence múltját, műszaki emlékeit, a szénbányászat 19.-20. századi technológiáját gyűjtő, őrző és bemutató intézmény, az 1951-ben leállított József lejtős akna eredeti, épségben lévő vágatrendszerében alakították ki. Három évnyi előkészítés után 1965. április 30-án nyitották meg az 1980-ban ipari műemlékké nyilvánított Bányamúzeumot.
   
A kibővített bányatérségekben látható a vágathajtás, a csákánnyal való fejtés, a fúró-robbantó, a fejtőkalapácsos és a maróhengeres frontfejtés. A rakodó- és a szállítómunka változatainak fejlődését is bemutatja a múzeum.

Júniusban felavatják a Hármashalom Országzászló Emlékhelyet

Országzászló emlékhelyet alakítanak ki Salgótarjánban a Kálvária-hegyen, a rendszerváltozás után elbontott, a salgótarjániak által "Pléh Öcsinek" nevezett Partizán emlékmű helyén.

Mint Székyné Sztrémi Melinda, Salgótarján polgármestere pénteken az MTI-nek elmondta: június 3-án, az összetartozás napján avatják fel a Hármashalom Országzászló Emlékhelyet, amelynek terveit Makovecz Imre tanítványai készítették.
   
Emlékeztetett, hogy az egykori városvezetés a polgárokkal és az egyházi személyekkel összefogva 1940. június 2-án avatta fel először Salgótarján országzászlaját, amely azonban nem loboghatott sokáig a város legmagasabb pontján, mert a lobogót 1944-ben a szovjet csapatok bevonulása előtt biztonságba helyezték.
   
Salgótarján meg tudta őrizni az eredeti országzászlót - ezt a Nógrádi Történeti Múzeumban 2007-ben, a várossá válás 85. évfordulóján ki is állították -, ez alapján készül el a 18 méteres rúdra felhúzott, megvilágított lobogó, a Hármashalom-kilátón pedig a város címerét helyezik el - mondta a polgármester.
   
Hozzátette: 15 millió forintba kerül az emlékhely kialakítása, a 64 vármegyét szimbolizáló kőhalmok a második ütemben készülnek majd el. Mint kifejtette: az a cél, hogy az emlékhely a salgótarjániak kiránduló-, találkozóhelye legyen, de később bekapcsolnák a zarándokturizmusba is.
   
A Partizán emlékmű helye 19 éve áll üresen. A "Pléh Öcsinek" becézett, háromszoros életnagyságú, krómacéllemezből hegesztett kolosszust 1969-ben helyezték el a város legmagasabb pontján, emléket állítva a fasizmus elleni harcokban részt vett nógrádi partizánoknak. A jelképet 1993-ban bontatta el az akkori önkormányzat, a kezében dobtáras géppisztolyt tartó alak 2002-ben a baglyasaljai szoborparkba került.
   
A korábbi városvezetés 1999-ben millenniumi városi emlékmű felállítására adott be pályázatot, de nem nyerte el a kért támogatást. 2002-ben, a várossá nyilvánítás 80. évfordulóján több javaslat érkezett a posztamens beépítésére, de az elképzeléseket nem találták szakmailag kiérleltnek és pénz sem volt a megvalósításra. 2005-ben ötletpályázatot hirdettek meg, hogy új alkotás kerüljön a várost csaknem 30 évig jelképező Partizán emlékmű helyére. Ennek nyertese egy Niké szobor terve volt, de az elképzelés nem valósult meg.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések