ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Megóvják a Fertő-tó értékeit

„A Fertő-tó nádasainak és a tómeder vízpótló csatornáinak rekonstrukciója” projektindító rendezvénye alkalmából az érintett területet hajóról tekintették meg a projekt megvalósításában résztvevő szakmai partnerek, és az azt elősegítő döntéshozók a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság szervezésében. A projekt teljes költségvetése mintegy 1 milliárd forint, amelynek 85 %-át az Európai Unió, míg a maradék 15%-át társfinanszírozásban a Magyar Állam biztosítja.
Létrehozva: 2012. május 10., 15:46
nyomtat küld

Az eseményen köszöntőt mondott Reischl Gábor igazgató (Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság), majd az induló projekt jelentőségét méltatták Firtl Mátyás országgyűlési képviselő, Ivanics Ferenc országgyűlési képviselő, Széles Sándor kormánybiztos (Győr-Moson-Sopron Megye) és Ugron Ákos főosztályvezető (Vidékfejlesztési Minisztérium).

Sopron városát Abdai Géza alpolgármester képviselte az eseményen, amelyen a Fertő-tó rehabilitációjában érdekelt és érintett települések polgármesterei is jelen voltak.

A projekt fontosságának szemléltetésére Firtl Mátyás II. János Pál Pápa 1990-ből származó kijelentését idézte: Az embert azért helyezte a Teremtés a világba, hogy ,,gondoskodó kormányzással”, a teremtett világ iránti felelősséggel éljen. Az ipari társadalomnak a természeti értékeket, a környezetet sújtó ,,támadásának” (Németh László)  ideje tart hosszú évtizedek óta. A gondoskodó kormányzás időszerűbb, mint valaha és együtt dolga a döntéshozóknak, a politikusoknak és a környezetvédelemmel, a természetvédelemmel hivatásszerűen foglalkozóknak – mondta Firtl Mátyás. Az értelmes és méltó létnek egyetlen célja lehet: az élet maga. Az élet szolgálata, az élet kiteljesítése. Az élet, amely lelket, szellemet és anyagot egyszerre feltételez. A növekedést, fejlődést, a jó szolgálatát jelenti.

Nem csak tudományos, társadalmi, gazdasági kérdés a jövőnk. Hanem annak kérdése, hogy társadalmi, gazdasági, tudományos, politikai kormányzás értékegysége az élet-e? A politikusok munkájának egyik eredménye, hogy az uniós tagságunk révén évente Magyarországre érkező ezermilliárd forintból nem csak az iparra jut, hanem a környezetvédelemre, a természeti értékek megóvására, helyreállítására, védelmére. Mint ez esetben is, önmagukért beszélnek a számadatok: A projekt teljes költségvetése mintegy 1 milliárd forint, amelynek 85 %-át az Európai Unió, míg a maradék 15%-át társfinanszírozásban a Magyar Állam biztosítja. A víz és a vizes élőhelyek nem csak látványosság, nem csak földrajzi fogalom, hanem örökség és érték, amelyet óvni kell.

Firtl Mátyás utalt arra is, hogy Ivanics Ferenc képviselőtársával az Európai ügyek bizottságának tagjaként számtalan nemzetközi rendezvényen szembesülnek azzal, hogy a víz mekkora érték, kincs, hogy a vízvédelem stratégiai ágazatnak számít. Az óvás egyik – nagyon szigorú – követelménye, hogy megőrizzük a vizek ökológiai állapotát. Vannak a víz védelmét biztosítani hivatott jogszabályok, keretmegállapodások, de a legnagyobb feladata mégiscsak azoknak van, akik a vizekkel a legközvetlenebb kapcsolatban vannak, és akiknek a képviselő köszönetet mondott ezért, hiszen a mai esemény is azt bizonyítja, hogy a mi vizeink jó kezekben vannak, hogy örökségünknek tekintjük.

A képviselő arról is szólt, hogy szűkebb hazánk, Sopron környéke, Nagycenk, a Fertő-táj, páratlan természeti értékeket kínál. Mindezek között a nádasokkal övezett, csatornákkal erezett Fertő különlegesen is értékes. A közismert mondás szerint: ,,A földet nem nagyapáintól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”
- A nádas és a tómeder vízpótló csatornáinak rekonstrukciójában ez az eszmeiség teljes mértékben jelen van.

A Föld életképességének, sokszínűségének és szépségének megóvása szent kötelességünk, küldetésünk – hangsúlyozta Firtl Mátyás. Beszéde zárásaként hozzátette: Isten a teremtéskor betöltötte a föld ürességét „és látta, hogy mindez jó” Ez a jóság azt jelenti, hogy az emberiség és a kozmosz történetének van értelme. A projekt megvalósítói ennek a jónak a visszaállításában, ,, a gondoskodó kormányzásban” való folyamatos közreműködésben, a jó továbbörökítésében válnak munkatársaivá a teremtésnek, hogy a jövendő generációk is elmondhassák Hamvas Béla szavaival: ,,Jó itt élni, és jó utazni e tájon.”

A Fertő-táj, a Hanság, a Tóköz és a Soproni-hegység alkotta terület hazánk egyik legváltozatosabb természet és ember formálta vidéke, az Alföld és az Alpok találkozási pontja. Itt jött létre hazánk és Közép-Európa első, határokon átnyúló nemzeti parkja. A nádas és a tómeder vízpótló csatornáinak rekonstrukciója projekt átfogó célja a Fertő-tó részét képező déli „nádöv” belső vízellátását biztosító fő-és határcsatornák és az ezeket összekötő mellékcsatornák áteresztő képességének növelése, egy új övcsatorna kialakítása, valamint a meglévő csatornahálózat 76 kilométerének rekonstrukciója révén.

Ivanics Ferenc, országgyűlési képviselő, a Fertő-táj Világörökség elnöke kifejtette: Sok minden történt az elmúlt 2 évtizedben Fertő-tóval és a tó körül. Fejlesztették a kerékpárutakat az üdülőterületet, a Hanság és környezetének élővilágának védelmében is sokat tettek, összefoglalva: a tó körüli életet igyekeztek rendben tartani. De a vízzel, a jelenlegi projekt adta lehetőségek között nem foglalkoztak eddig.

- Végre azzal foglalkozunk, ami ennek a tájnak a lelke a lényege: a vízzel, a tóval. Végre azért teszünk, hogy a Fertő élő maradhasson – fogalmazott Ivanics Ferenc. A továbbiakban kifejtette: Az elmúlt másfél évszázadban folyamatosan terheltük a tavat. De a tudomány mindig megtalálja a helyes választ. Jelenleg jó kezekben van a Fertő-tó a 20 éves Fertő-Hanság Nemzeti Park alkalmas arra, hogy a tavat jó állapotba tartsa és azt megfelelően fejlessze. Ezért is fontos az a projekt, amelynek célja . A Fertő-tó fejlődésének mértékét az osztrák oldalhoz is viszonyítani kell, de tudnunk kell azt, hogy az élővilág tekintetében az igazi értékeket mégiscsak a magyar oldal hordozza, az évtizedekig tartó határzár miatt.

Mindez a nádöv jobb vízellátottságával, illetve a nádasok kedvezőbb ökológiai feltételeinek javulásával jár. További, specifikus cél a kedvező áramlási viszonyok létrehozása a Fertő magyar felén. A projekt eredményeként a hazai oldali nádöv vízellátása minőségi szempontból javul, akárcsak a nádas állomány egészségi állapota. Annak következtében, hogy a nádasban jelenleg gyakran pangó, oldott oxigénben szegény vizeket a projekt eredményeképpen oxigéndús áramló vizek váltják fel, a nádas élővilága esélyt kap a továbbélésre.
Különösen fontos mindez a fertői természetes halállományra vetítve, hiszen a nádas a tó halbölcsőjét jelenti. A kedvező beavatkozások azonban a halakon túlmenően, a fertői vizekben és nádasban élő gerinctelen és gerinces fauna alkotta unikális életközösségek minden elemére jótékony hatással bírnak.

Széles Sándor, kormánymegbízott szólt arról, hogy Meg kell teremteni azt az egyensúlyt, ami az élővilág rehabilitációja és az emberek rekreációs lehetőségeinek megteremtését összeegyezteti. Kifejtette: Minden természeti szépség megtalálható a megyében, a Szigetköztől, a Hanságon át a Kisalföldig, Sopron hegyei és a Fertő-tó, mind olyan érték, amelyeket az idegenforgalom számára is felhasználható és fejleszthető lehetőségeket jelentenek. Az adottságok mellé kellenek a kitörő gondolatok, amelyeket meg kell valósítani. Újra kell értékelni a valós értékeinket. Ez a projekt lehetőség az újraértékelésre, amely továbblépési lehetőséget is jelent, amiben szükséges az együttműködés a tudomány emberei, az ágazat szakemberei és a politikusok között.


A projektet a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság és az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság konzorciuma valósítja meg. A két szervezet a felmerülő munkák és problémák megoldása érdekében évtizedek óta jó munkakapcsolatban dolgozik együtt. E projektet számos vizes élőhelyrekonstrukciós beavatkozás közös megvalósítása előzte meg a Fertő-Hanság Nemzeti Park különböző vizes élőhelyein. A hosszú távú fenntarthatóság szempontjából fontos, hogy olyan vízáramlási viszonyok jönnek létre, amelyek részben önműködően biztosítják, hogy ne álljon elő a jövőben feliszapolódás, amely akadályozza a vízáramlást.

A projekt két fordulós. Jelenleg az első, úgynevezett tervezési szakaszban van. A kivitelezési szakaszt a konzorcium várhatóan az idei év végén, jövő év elején indíthatja a tervek elfogadása után. A projekt teljes költségvetése mintegy 1 milliárd forint, amelynek 85 %-át az Európai Unió, míg a maradék 15%-át társfinanszírozásban a Magyar Állam biztosítja.

(firtl.sopron.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések