ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Megkezdődött a szemléletváltás

Csak egy olyan politika vezetheti ki az egyes nemzetállamokat és az uniót is a válságból, ami a munkahelyteremtésre és a gazdasági növekedésre fektet komoly hangsúlyt – jelentette ki portálunknak Fürjes Balázs, a fővárosi nagyberuházásokért felelős kormánybiztos. A két nagyberuházás látványterveit megtekintheti itt.
Létrehozva: 2012. május 21., 11:14 | Utoljára frissítve: 2012. május 21., 11:15
nyomtat küld

- A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) 2012. január 1-től működik, ahol a rendőrtisztek, a honvédtisztek és a civil közszolgák eddig különálló képzését integrálta a kormány. Mi indokolta az összevonást?

- A nemzeti ügyek kormányának a kezdetektől fogva komoly célkitűzése volt a közigazgatás megújítása, javítása. Ez egyrészt jelenti a közigazgatási intézményrendszer működési mechanizmusainak az átszervezését. De ezen túl az a felismerés áll az NKE létrehozásának hátterében, hogy úgy is lehet javítani a közigazgatás minőségét, ha már az oktatásnál megkezdődik a szemléletváltás. Ha az egyetemi képzést sikerül jobbá tenni, attól remélhető az, hogy hatékonyabb lesz a magyar közigazgatás, rövidebb lesz az ügyintézés ideje, és jobb minőségű lesz az a szolgáltatás, amit az állampolgárok felé nyújt a magyar állam. Az új egyetem létrehozásán rengeteget dolgozott a három fenntartó miniszter és Gál András Levente kormánybiztos. Január 1-től pedig Patyi András rektor áll a szakmai munka élén.

- Nem tagadható azonban, hogy vannak speciális elemei mindhárom kar képzésének...

- Igen, de van jelentős átfedés is a közszolgálatban különböző módon résztvevő hallgatók képzésében is, ezért érdemes a felesleges párhuzamosságokat megszüntetni. Továbbá az egységes stabil közigazgatási életpálya és a közszolgálati életpályák közötti átjárhatóság biztosítása érdekében indokolt egy egységes, integrált egyetemi képzés megvalósítása.

Fotó: fidesz.hu

- Külföldi mintákat is figyelembe vettek, amikor elkészítették az NKE koncepcióját?

- A kormány a józanész alapján próbál eljárni, és úgy gondoljuk, hogy amit már kitaláltak, azt nem kell újra feltalálni, hanem azt a számunkra leghasznosabb módon alkalmazni kell. Ugyanakkor komoly nemzetközi elemzések előzték meg a közszolgálati egyetem létrehozását. Ez egy olyan modell, ami angolszász területen hosszú ideje – de a kontinentális Európában is -, bevált és jól működő képzési formája a közszolgáknak.

- Ha továbbra is a külföldi példáknál maradunk, akkor azt láthatjuk, hogy a közigazgatásban dolgozók képzésére létrehozott intézményeket kifejezetten impozáns épületekben helyezik el. Kiváló példa erre a francia Ecole Normale Superieure épületegyüttese Párizsban. Milyen tényezők alapján mérlegeltek, amikor kiválasztották az egyetemi campus helyszínét?

- Úgy gondolom, hogy egy nagyon szerencsés – több szempontot érvényesítő - döntés született azzal, hogy Józsefváros ad otthont a campusnak. A VIII. kerület hagyományosan egyetemi városrész, hiszen a legtöbb egyetemi létesítmény ebben a kerületben koncentrálódik. Gondoljunk csak a Semmelweis Orvostudományi Egyetemre, a Trefort-kertre vagy az ELTE létesítményeire, de itt volt egykoron a Ludovika, a Magyar Királyi Katonai Akadémia is. Ráadásul egy olyan területen valósul meg a projekt – az Orczy-kertben és környékén -, amely eredeti állapotához képest folyamatosan épül le. Köztudott, hogy a korábbi évtizedekben a zöldterületet jelentős részben ipari tevékenységgel csökkentették. De kicsivel kijjebb, a Korányi és Diószeghy utcák környékén is van egy olyan övezet, ahol az épületek állapota folyamatosan romlik, és nagyon komoly közbiztonsági problémák vannak.

- Ezek szerint a projekt a teljes városrész rehabilitációját is célozza…

- Így van, hiszen azzal, hogy ide kerül az egyetem, egyrészt a hagyományos városszerkezetnek megfelelően cselekszünk, másrészt pedig sikerül teljes egészében megfordítani egy rossz irányú folyamatot. Azokat a területeket, amelyeket a szocializmus időszakában kimetszettek a kertből, és ipari területek lettek, zölddé tesszük, és bevonjuk a közparkba. Ezáltal elérjük azt, hogy közel egy hektárral nő egy belső budapesti területen a zöldfelület. Mindezen túl egészen bizonyos az is, hogy az Orczy-kert rekonstrukciójával több szabadidős és sportolási lehetőségük lesz a józsefvárosiaknak is, hiszen sportcsarnok, tornacsarnok és uszoda is épül az egyetemi campuson.

- Említette, hogy a projekt megvalósulásával nőni fog a közbiztonság a környéken. Milyen konkrét intézkedésekben fog ez megnyilvánulni?

- A Diószeghy utcában két olyan telek van, amelyekre rendőrtisztek számára épülnek létesítmények. Az egyik egy speciális képzési helyszín, az úgynevezett Taktikai Blokk, a másik pedig egy kollégium lesz. Ez azt jelenti, hogy állandó rendőri jelenlét lesz ezeken a pontokon.

- A közbiztonság javulása mellett milyen pozitív hatásai lehetnek még a városrész rehabilitációjának?

- Egyértelműen ki lehet jelenteni, hogy javul az életminőség Budapest ezen részén. A Bárka Színház is nyertese lehet ennek a beruházásnak, ugyanis az a megegyezés született a kerülettel, hogy Józsefváros átadja a közszolgálati egyetemnek a színházat. Így az intézmény az NKE egyetemi színpadaként is fog működni, amellett, hogy megtartja jelenlegi profilját. A projekt keretében kapnak egy vadonatúj díszletraktárat és próbatermet, ami nagyon hiányzik ma a Bárkának. Mindezek mellett sikerült úgy előkészíteni a beruházást, hogy a Magyar Természettudományi Múzeumnak a közönség által látogatott kiállítóterei zavartalanul látogathatók lesznek. A későbbiekben pedig csak akkor kell a Ludovika épületéből kiköltözniük, ha számukra megfelelő feltételeket teremtettünk egy új helyszínen.

- Milyen ütemezéssel valósítják meg a beruházást?

- A több mint kétszáz éves Ludovika főépületének felújításával kezdünk. A legutóbbi kormánydöntés értelmében a kabinet elfogadta azt a beruházási koncepciót, ami több mint 200 ezer négyzetméter épület létrehozását és a mintegy huszonhat hektáros park teljes megújulását célozza. Mindezt négy év alatt, 2012 és 2015 között szeretnénk megvalósítani. Ebből az is következik, hogy 2015-ben költözhet a felújított épületegyüttesbe az egyetem.

- Mennyi és milyen forrásból kívánják finanszírozni a projektet?

- A kormányhatározat 4,7 milliárd forintot biztosított az induláshoz. Ebből elvégezhető a főépület teljes rekonstrukciója. De az induláshoz biztosított forrás elég lesz arra is, hogy minden egyéb előkészítő és tervezési munkálatot lefolytassunk. Az a szándékunk, hogy a projekt egy részét európai uniós forrásból finanszírozzuk.Szerencsés lenne, ha a teljes beruházási összeg – ami négy év alatt 24,5 milliárd forint - felét sikerülne részben uniós pénzekből, részben pedig a megüresedő egyetemi ingatlanok eladásából befolyt összegből biztosítani.

- Lévén, hogy egy műemlék jellegű épületről van szó, lesznek olyan részei a Ludovikának, amelyeket eredeti állapotuknak megfelelően állítanak vissza?

- Természetesen, a tervek szerint a történeti hűségnek megfelelően fogjuk helyreállítani a Dísztermet, a Hősök folyosóját és a kápolnát, de lesznek a műemléki funkciót érvényesítve, új terek is, mint például az egységes egyetemi könyvtár, egyes oktatási terek, tanszéki irodák és a rektori hivatal.

- Az egyik legfontosabb célkitűzése a kormánynak a munkahelyteremtés. Egy ilyen volumenű projektnél kézenfekvő a kérdés, hogy a beruházás nyomán jönnek-e létre új munkahelyek?

- A legutóbbi európai választások is azt igazolták, hogy nem oldja meg a problémákat egy olyan egyoldalú politika, ami csak a kiadások visszafogására fókuszál. Csak egy olyan politika vezetheti ki az egyes nemzetállamokat és az uniót is a válságból, ami a munkahelyteremtésre és a gazdasági növekedésre fektet komoly hangsúlyt. Biztos vagyok benne, hogy sok építőipari vállalkozásnak tudunk lehetőséget kínálni ebben a nagyon nehéz időszakban. Továbbá adóbevétele is lesz az államnak a beruházásból. Végül a Start Munkaprogram keretében több száz közmunkást fogunk foglalkoztatni a projekt négy éve alatt.

- Bár a „Rubik Ház” még csak a tervek szintjén létezik, ugyanakkor egy nagyon ígéretes és impozáns létesítménnyel lehet gazdagabb a főváros, ha megvalósul a beruházás. Ki volt az ötletgazda?

- Volt egy civil emberünk még az átkosban, aki keresztülverekedte magát a szocialista bürokrácián és világhírre vitte saját találmányát: Rubik Ernő. Aztán harmincegynehány évvel később egy másik civil – Radnai Péter – kitalálta, hogy egy Rubik Kockát mintázó épületben létesüljön kiállítóközpont. Ezt az elképzelését eljuttatta a kormányzathoz is, és több kormányzati szereplő, valamint a miniszterelnök tetszését is elnyerte az ötlet.

- Miért pont a Rubik Kocka?

- Néhány elemet kombinálunk itt; egyrészt van a Rubik Kocka, ami a világ egyik legismertebb tárgya a maga színeivel, formáival, rendezett és rendezetlen állapotaival. Másrészt mindenki számára ugyanazt - mégpedig az ember készségét a problémák megoldására, a válaszok keresésére és megtalálására, illetve az elme kreativitásra és innovációra való fogékonyságát - testesíti meg. Végül, de nem utolsósorban magyar találmányról van szó. És hol is lehetne jobb helyen a magyar szellemi teljesítményeket bemutató kiállítóközpont, mint egy olyan épületben, amely formáját, külső megjelenését, színeit tekintve a Rubik Kockát idézi?

- Várhatóan mennyibe fog kerülni a teljes beruházás, illetve tervezik-e, hogy magánbefektetőket is bevonnak a projektbe?

- Milliárdos nagyságrendet érhet el a bekerülési költség, amit néhány év alatt a költségvetés képes finanszírozni, adott esetben kiegészítve európai uniós forrásokkal.

- Mikor kezdődhet meg az építkezés, és mikorra készülhet el a kiállítóközpont?

- 2014-ben lesz negyven éves a kocka, és az nagyon szép eredmény lenne, ha abban az évben meg is kezdődhetne az építkezés, és alapkőletétellel tudnánk ünnepelni a jeles évfordulót. Ehhez azonban még nagyon sok feladatot kell elvégezni, de terveink szerint várhatóan 2017-ben megnyithat a létesítmény.

- A helyszínt kiválasztották már?

- Úgy tűnik, hogy nem nagyon van konkurense a Rákóczi-híd melletti budai területnek, szemben a Művészetek Palotájával és a Nemzeti Színházzal. Ráadásul ez egy állami tulajdonban lévő terület, ami egyszerűsíti a beruházás megvalósítását. Azonban azt is ki szeretném emelni, hogyha évtizedekre, vagy talán még hosszabb időre tervezünk, nem szabad elkapkodni semmit. Mélyen hiszek a párbeszédben, tehát az előkészítő munkának meg kell adni a megfelelő időt, hogy minden gondolat felszínre kerülhessen, és minden javaslatot, ötletet alaposan megfontolhassunk. Körülbelül egy éves munka után - amiben történészek, muzeológusok, tudománytörténészek és civilek is részt vehetnek - letisztulhat a koncepció, hogy mit és hogyan állítsunk ki. Ennek alapján pedig elkészíthető az épület programja, ami alapján várhatóan jövőre kiírható egy nemzetközi építészeti pályázat. Ezt követően kiválasztható a terv és a tervező, be lehet szerezni az építési engedélyeket, majd kiírható egy közbeszerzési pályázat a kivitelezésre. Ez a folyamat természetesen időigényes, de mindig azt szoktam mondani, hogy néhány évtized megér egy-két év nagyon alapos előkészítő munkát. Ugyanis amit az előkészítés során elrontunk, az építkezés során már vagy nem, vagy csak jelentős költségnövekedés árán hozható helyre.

- Ráadásul az elmondottak alapján ez egy olyan épület lehet, amelynél a láthatóság kiemelt szempontként szerepelhet…

- Jó ötletnek tűnik, hogy a Dunára fűzve valósuljon meg a projekt. Az a célunk, hogy ez egy eleven budapesti épület legyen, amiben és ami körül folyamatosan zajlik az élet.

- Mit és hogyan fognak kiállítani, mi lesz a tényleges funkciója a létesítménynek?

- A „Rubik Ház” a magyar szellemi teljesítményeket bemutató kiállítóközpontnak lesz az otthona. Az a célunk, hogy egy nagyon interaktív, élményeket adó, magával ragadó teret hozzunk létre, ahol meg lehet érinteni, ki lehet próbálni a kiállítási tárgyakat. Mindezek mellett nagyon szeretném, ha úgy is működne az intézmény, mint egy inkubációs ház, azaz egyetemistáknak tudnánk biztosítani kutatás-fejlesztési lehetőségeket, laboratóriumokat, szellemi, alkotó műhelyeket, ezzel is inspirálva az új magyar gondolatokat. De az is egészen biztos, hogy olyan helyiségeket is ki kell alakítani, amelyekben a szokásos iskolai környezethez képest izgalmasabban, élményszerűbben lehet a tanórákat megtartani. Bízom benne, hogy nem lesz olyan általános iskolás az országban, aki ne töltene egy napot a központban tanulmányai során.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések