ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"A magyar érdek az, hogy több pénzt kapjon az ország"

"Környezetpolitika a többéves pénzügy keret tükrében" címmel tartanak konferenciát pénteken a parlamentben, a rendezvény célja, hogy hozzájáruljon az Európai Unió (EU) 2014 és 2020 közötti pénzügyi keretéről szóló társadalmi egyeztetéshez.
Létrehozva: 2012. május 25., 12:18 | Utoljára frissítve: 2012. május 25., 15:45
nyomtat küld

A Külügyminisztérium és az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságának közös konferenciáján Hörcsik Richárd (Fidesz), a bizottság elnöke ismertette, hogy tavaly indult a tematikus társadalmi vita az EU következő pénzügyi keretéről. Magyarország az idén környezetpolitikai, az agrár- és a regionális politikai konferenciákkal folytatja a társadalmi egyeztetést - fűzte hozzá.
   
Janez Potocnik, az Európai Bizottság környezetvédelmi biztosa a konferenciára küldött videóüzenetében kiemelte: az EU 2014-2020-as pénzügyi kerete kulcsfontosságú az Európa2020 stratégia (EU2020) céljainak megvalósításában, vagyis az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés elérésében. Hozzáfűzte, hogy a tervezett költségvetés lehetőséget kínál a beruházások növelésére olyan kulcsterületeken, mint a zöld gazdaság és az erőforrás-hatékony beruházások, de emellett a többi, költségvetési keretben nevesített célnál is érvényesülnek a környezetvédelmi szempontok. A következő uniós pénzügyi keret ötödét a tervek szerint közvetlenül klímapolitikai akciókra fordítják - hangsúlyozta Janez Potocnik.
   
Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) környezetügyért felelős államtitkára szerint Magyarország érdeke az, hogy több pénzt vonhasson be az uniós költségvetésből saját céljainak, így környezetvédelmi elképzeléseinek megvalósítására. Előadásában hangsúlyozta: a környezetvédelmi politikával és szabályozással kapcsolatos projekteket finanszírozó LIFE+ programban a tervek szerint 2,7 milliárd euró áll majd rendelkezésre a következő pénzügyi időszakban. Ebből összesen körülbelül 900-1.000 millió eurót lehet majd a környezetvédelmi célokra, és a klímaváltozás elleni küzdelemre fordítani.  Illés Zoltán úgy vélekedett: a magyar érdek az, hogy több pénzt kapjon az ország, így több forrást vonhasson be saját céljai megvalósítására. Fontos ugyanakkor, hogy ezeket a forrásokat az Európai Unió (EU) elvárásainak és a magyar érdekeknek megfelelően, a biodiverzitás megőrzésének figyelembe vételével használja fel Magyarország. Hozzátette: Magyarország környezetvédelmi prioritásai közé tartozik a természetvédelem, a vízügyek, és az állatvédelem. Szólt arról is, hogy a közös agrárpolitika zöldítése Magyarország számára elfogadható célkitűzés, de csak akkor, ha a gazdálkodók terhei nem nőnek emiatt.
   
Hörcsik Richárd elmondta: Magyarország üdvözli, hogy a környezetvédelem és a környezetpolitika szempontjait minden fő pénzügyi eszközben érvényesítik. A kiadási fejezetek  javasolt módosítása ugyanakkor kedvezőtlen Magyarország számára, mivel elsősorban a közös agrárpolitika és a kohéziós agrárpolitika kárára hozna változást. "Ez számunkra elfogadhatatlan" - jelezte a képviselő, hangsúlyozva, hogy ez a jelenlegi pénzügyi keretben elérhetőhöz képest mintegy 20 százalékkal kevesebb kohéziós forrást jelentene.  Magyar szempontból a környezetvédelmi költségvetés megítélése nagyrészt a kohéziós politika és a közös agrárpolitika forrásainak mértékétől függ - hangsúlyozta Hörcsik Richárd.    
   
Glattfelder Béla néppárti európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottságának tagja az agrárágazat szempontjából világította meg a következő pénzügyi keret lényegét. Kifejtette: a közös agrárpolitikában "zöldítésre" az összes közvetlen kifizetés 30 százalékát költik majd a tagállamok a tervek szerint. A zöldítésnek azonban hátrányai is vannak a képviselő szerint, így a tervezett szigorú előírások miatt csökkenhet a termelési terület, nőhetnek a költségek a vetésszerkezet diverzifikálása miatt, ez pedig ellentétes a valódi klímavédelmi célokkal. Engedélyezni kellene például az erdőtelepítést az úgynevezett "zöldfolyosókon" - azokon a területeken ahol nem lehet mezőgazdasági termelést folytatni - és a legelőkön. Ezenkívül a képviselő szerint a vetésszerkezetet csak 50 hektár felett lenne célszerű diverzifikálni. A vidékfejlesztésről Glattfelder Béla elmondta: a bizottság azt javasolja, hogy minden vidékfejlesztési célkitűzésben meg kell jelennie a klímavédelem elleni küzdelemnek. Itt ugyanakkor lehetővé kell tenni, hogy a tagállamok a jelenleginél könnyebben csoportosíthassanak át az intézkedések között, így elősegítendő a környezetvédelmi beruházásokat - fűzte hozzá.
   
Szabó Imre (MSZP), a fenntartható fejlődés bizottságának alelnöke elmondta: ahhoz,hogy a következő, 2014 és 2020 közötti időszak lehetőségeit ki tudja használni Magyarország, rendbe kell tenni a magyar környezetügyi intézményrendszert. Emellett változtatni kell az uniós források lehívásán is, újra kell indítani a banki hitelezést, és létre kellene hozni egy zöld bankot.
   
Nagy Andor (KDNP) szerint az éghajlatváltozás hatásaival szembeni fellépésre és alkalmazkodásra, illetve az allergén fajok visszaszorítására, az ivóvíz-ellátás hatékonyabbá tételére, valamint az európai kármentesítési alap létrehozására  kellene hangsúlyt fektetni a következő pénzügyi keret tervezésénél. Magyarországnak pedig el kell fogadnia egy fenntartható fejlődési stratégiát; ez ősszel kerülhet az Országgyűlés elé.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések