ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Kezdődik a milliárdos beruházás, átalakul a Tisza-part

Hamarosan elkezdődik a Tisza-parti támfal kibővítése, a Szolnok történetében kiemelkedő jelentőségű vízügyes beruházásról sajtótájékoztatón számolt be Szalay Ferenc polgármester és Lovas Attila, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi-Igazgatóság vezetője.
Létrehozva: 2012. június 22., 13:22
nyomtat küld

A 2000. évi árvíz utáni rekonstrukciós munkák során a 10.02. árvízvédelmi, azaz Szolnok belterületét is magába foglaló töltésszakasz - több helyszínen, így a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság és a Téglaház között - az előírásoknak megfelelően kiépült. A 2006-os, illetve a 2010-es év árvizei is az árvízvédelmi fejlesztési beruházás elodázhatatlanságát sürgették.
 
A projektgazda Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság ennek érdekében tett erőfeszítéseit siker koronázta – ismertette a részleteket Lovas Attila igazgató -, és a kétfordulós eljárás során nyertes pályázatával megteremtette a 100 százalékos támogatási intenzitású, uniós forrásból megvalósuló fejlesztés lehetőségét. A kétfordulós eljárást követően a támogatási szerződést 2011. március 31-én aláírták. Ezután elkezdődtek a közbeszerzések, amelyek közül már csak a kivitelező kiválasztása van hátra. A leendő kivitelezővel a szerződéskötés várhatóan augusztusban történik. Ezt követően az Új Széchenyi Terv keretében kezdetét veszi Szolnok legnagyobb árvízvédelmi fejlesztése, amelynek költsége több mint 2.3 milliárd forint. A projekt befejezése 2014 májusára várható.
 
A pályázat során figyelembe vették, hogy az árhullámok tetőzési szintjének emelkedése mellett jelentős volt azok tartóssága is, így a földtöltések állékonysága tovább romlott. Az átszivárgó vizek eláztatták a töltést, rövid időn belül megjelentek az árvizet kísérő jelenségek, a csurgások, szivárgások és a fakadóvizek. Ezek ellen belterületen kell védekezni, hiszen a víz a Tisza-part közelében lévő lakóépületeket is veszélyezteti. A fejlesztés a Tisza-parti sétányon a Vízirendőrség és a Tisza-híd, valamint a Tisza-híd és a Zagyva-híd közötti szakaszon valósul meg, a tervezett műszaki megoldás hasonló a Tiszaligetben, valamint a Tárház Téglaházi fővédvonal-szakasz rekonstrukciójánál alkalmazott megoldásokhoz, így illeszkedik az évek óta tartó szolnoki belterületi árvízvédelmi rekonstrukciók műszaki-esztétikai rendszerébe.
 
Szalay Ferenc polgármester a sajtótájékoztatón méltatta a KÖTIVIZIG példás szakmai felkészültségét, szakértelmét és munkabírását, amellyel úgy a mindennapokban, mint a kihívást jelentő árvízveszélyek idején helytáll. A beruházással kapcsolatban hozzátette: a projekt műszaki megoldása lehetőséget biztosít egy oktatási célú pavilon létesítésére, amely a későbbiekben Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzatának a beruházásában épülhet meg.
 
A sétány kiszélesítésének igénye, a későbbi kerékpározásra alkalmas felület lehetőségének a biztosítása szükségessé tette az új parapetfalnak, a meglévő parapetfal nyomvonalától - a Tisza meder irányába 3 méterre - történő átépítését. A sétány mentén, 2 helyen nagylépcsős vasbeton rézsűburkolat kialakítása történik, más folyóparti városokhoz hasonlóan. A Zagyva-hídtól a Tisza-hídig a parapetfal átépül a jelenlegi nyomvonalában. A kiépítendő 3 méter mélységű résfal akadályozza meg a szivárgó vizek átjutását a parapetfal alatt. A töltéskorona a többi fejlesztéshez illeszkedő térkő burkolatot kap.
 
A belvárosi szakaszok kiépítésén túl az iparterületi árvízvédelmi fővédvonal előírás szerinti kiépítése is szerepel, amely a jelenlegi földművek megerősítését illetve új nyomvonalra való áthelyezését célozza meg. Az új nyomvonal a szennyvíztelep mögött húzódik, ezzel biztonságban tudhatjuk majd a város fontos létesítményét is. A fejlesztéssel az árvízi biztonság növelése a cél, Szolnok bel- és iparterületi védelme, a lakosság biztonságérzetének növelése, ugyanakkor fontos szempont a fejlesztések megvalósulásával a befektetési kedv ösztönzése, a lakosság helyben maradásának erősítése, létfeltételeinek, életminőségének javítása. A beruházás során a már meglévő töltést fejlesztik, a Tisza folyó jobb parti fővédvonala mentén az „Iparterületi szakasz” és a „Tisza-parti sétány” (összesen 6054 folyóméter) töltéserősítésével és átépítésével. A kivitelezés alatt is biztosított az árvíz elleni védelem. A tervek szerint először a vízoldali beavatkozások készülnek el. Ezután kezdődhetnek a mentett oldali beavatkozások, a rézsű átgyúrása és kialakítása, a töltéstest szivárgó, és a szivárgó víz elvezető rendszer építése. A meglévő védművek bontása a sétányon, és az ipartelepen is az új létesítmények befejezése után történik.

(Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata, Polgámesteri Kabinet, Sajtóiroda)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések