ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Pályázati forrásból újjáépítik a csókakői vár egyes részeit

Pályázati forrásból újjáépítik a csókakői vár egyes részeit; a munkálatokat augusztus elején kezdik.
Létrehozva: 2012. július 26., 18:05
nyomtat küld

Fűrész György, a Fejér megyei település polgármestere csütörtökön az MTI-nek elmondta, hogy az elmúlt években helyreállították a fellegvárat, a falakat megerősítették, így tulajdonképpen folytatódik az elkezdett rekonstrukció. A terveket az önkormányzat készíttette korábban, viszont a pályázatot a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt., a vár tulajdonosa és kezelője nyújtotta be.
   
"Az elnyert mintegy ötvenmillió forintos támogatás révén megépítik a kaputornyot, a mellvédfalat és a barbakánt. A felvonóhíd, a rácsok és a kapuzat is elkészül. Ezek működőképesek is lesznek" - hangsúlyozta a polgármester.
   
Kiemelte, hogy a Csókakői Várbarátok Társasága jelentős mennyiségű követ gyűjtött össze a területen az elmúlt években, így nagyrészt az eredeti kövekből építhetik újjá a vár érintett részeit. A faszerkezeteket, valamint a kapukat és a hidat mozgató szerkezeteket korabeli rajzok és a fellelt alkotóelemek alapján építik meg.
   
A munkaterületet átadása augusztus elején történik meg, a tervek szerint október 30-ra végeznek a munkákkal.
   
A faluvezető hozzátette, hogy jövőre a várkápolna teljes helyreállítását és a palota északi és északnyugati zárófalának megépítését tervezik. Tudomása szerint erre is megvan a pénzügyi forrás, így 2013 augusztusában kezdődhetne a "második ütem".
   
Fejér megye egyetlen középkori várát 1299-ben említették először a leírások. A szabálytalan alaprajzú, belsőtornyos, nehezen megközelíthető dombon magasodó erődítmény az 1320-as évek közepéig a Csák család birtokában volt, azt követően I. Károly tulajdonába került. Többször cserélt gazdát: a Rozgonyi család, később Kanizsai László, Nádasdy Tamás birtokolta, bővítette, erősítette.
   
A vár 1543-ban török kézre került, felszabadítására 1687 októberéig kellett várni. Feltehetően a 18. század végéig még gondoskodtak a fenntartásáról, neve és leírása ugyanis szerepel Bél Mátyás krónikájában, s egy akkoriban készült alaprajz is két ép védőtoronnyal ábrázolja.
   
Ezt követően folyamatosan romlott az állaga, a vár az 1990-es évekre végveszélybe került. Felverte a gyom, falai, bástyái olyannyira balesetveszélyessé váltak, hogy be kellett tiltani a látogatását. 1995-ben alakult meg a Csókakői Várbarátok Társasága, amely társadalmi munkával, tagdíjak és adakozások segítségével elkezdte megmenteni a várromot. Erőfeszítéseik révén a terület nagy részének régészeti feltárása megtörtént, helyreállították a vár egy részét is.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések