ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az USA méltatja a magyar erőfeszítéseket

A budapesti amerikai nagykövet nagyra értékelte a pápai bázisrepülőtéren pénteken a Nehéz Légiszállító Ezred programjának sikere érdekében tett magyar erőfeszítéseket. Áldozó Tamás (Fidesz-KDNP), Pápa polgármestere köszönetet mondott azért, hogy ezt a projektet Pápán valósították meg, s ígéretet tett arra, a város az erejéhez mérten minden támogatást megad ehhez a misszióhoz.
Létrehozva: 2012. július 27., 14:19 | Utoljára frissítve: 2012. július 27., 14:21
nyomtat küld

Eleni Tsakopoulos Kounalakis az MTI-nek elmondta: a nehéz légiszállító ezred fontos katonai és humanitárius küldetést teljesít. Ez a jelentős nemzetközi együttműködés Magyarországon jött létre, itt működik - húzta alá a nagykövet. Három év alatt több mint 7500 órát repültek, 20 ezer tonna szállítmányt juttattak célba, és 27 ezer embert szállítottak a Nehéz Légiszállító Ezred három C17-es óriásgépével - hangzott el az ezred fennállása alkalmból rendezett ünnepségen pénteken Pápán.

A tizenkét nemzetet számláló katonai szervezet, a Nehéz Légiszállító Ezred (Heavy Airlift Wing - HAW) idén ünnepli fennállásának harmadik évfordulóját. Ez alkalomból reggel Budapestről egy C17-es óriásgéppel Eleni Tsakopoulos Kounalakis amerikai, Jari Vilén finn, Biserka Benisheva bolgár, Robert Milders holland, Darja Bavdaz szlovén nagykövet, illetve a programban részt vevő többi ország nagykövetségeinek képviselői, valamint Kovács István NATO-nagykövet érkeztek a pápai bázisrepülőtérre, amely helyet ad és a működés hátterét biztosítja a HAW-nak.
   
Eleni Tsakopoulos Kounalakis a landolást követően az MTI-nek nyilatkozva örömét fejezte ki, hogy a C17-esek magyar felségjelzéssel repülnek - ez is ráirányítja a figyelmet a magyar részvétel jelentőségére. Megjegyezte: amikor Magyarországra érkezett, fiatalokat kérdezett arról, mit tudnak a pápai bázisrepülőtéren működő programról, s meglepetten hallotta, hogy nem sokat. Azért vagyunk ma itt ilyen számban, hogy ismertté tegyük ezt a nagyszerű vállalkozást, amely nagy benyomást tett rám - fogalmazott a nagykövet. Mint hozzátette: a pénteki volt az első ilyen repülőútja, s az erős C17-esen kényelmesen utazott.
   
A bázisrepülőtér csapat művelődési otthonában Keith Boone ezredes, HAW parancsnok köszöntötte a vendégeket, közöttük Siklósi Péter HM védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkárt, majd Magasy Zsolt alezredes, a bázisrepülőtér parancsnokhelyettese beszélt arról, hogy a HAW-val és a hozzá kapcsolódó szervezetekkel úgy élnek együtt, mint egy család - köszöntötte harmadik születésnapján az egyik családtagot, a HAW-t.
   
Áldozó Tamás (Fidesz-KDNP), Pápa polgármestere köszönetet mondott azért, hogy ezt a projektet Pápán valósították meg, s ígéretet tett arra, a város az erejéhez mérten minden támogatást megad ehhez a misszióhoz.
   
A Nehéz Légiszállító Ezred létrehozását, a hozzá kapcsolódó, kiszolgáló szervezeteket Keith Boone parancsnok mutatta be. Az ezred célja, katonai és humanitárius stratégiai szállítás a részt vevő országoknak, egy világszínvonalon működő nemzetközi csapattal.  A nemzetek különböző mértékben vesznek repülési órákat, a legtöbbet az USA (az egész mintegy harmadát), Magyarország 50 órát. Az ezrednél 136 katona, közöttük kilenc magyar, illetve egyetlen magyar pilóta szolgál, Lukács Viktor főhadnagy - derült ki az előadásból.
   
A tíz NATO tagállam (Bulgária, Egyesült Államok, Észtország, Magyarország, Litvánia, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Románia, Szlovénia), valamint két, a NATO Partnerség a Békéért együttműködésben részt vevő partnerország (Svédország, Finnország) csatlakozott a Stratégiai Légiszállító Képesség (SAC) programhoz és hívta életre 2009-ben a Nehéz Légiszállító Ezredet, hogy megoldják a részt vevő országok több ezer kilométeres szállítási problémáit.
  
A HAW a bázisrepülőtér parancsnokával együttműködve hajtja végre feladatait; a pápai repülőtér feladata a földi személyzet, a háttér biztosítása, a repülőgépek szervizelését a Boeing cég civil munkatársai látják el. A diplomaták látogatást tettek Pápán, majd a C17-essel repülnek vissza Budapestre.
   
A Boeing C-17-es típusjelében a "C" cargo-t, azaz teherszállítót jelent. A 76 tonnányi terhet szállítani képes C-17-es gépben három AH-64-s Apache harci-helikopter is elfér. Mindössze két pilóta vezeti és három rakodótiszt kezeli a szállítmányt. Kissé hátranyilazott szárnyait magasan építették a törzsre, hogy gyengébb reptereken se sérülhessen a szárnyak alá szerelt négy, egyenként 19 ezer kilopond tolóerejű, Pratt-Whitney gázturbinás sugárhajtóműve. Tizennyolc kerekű, alacsony futóműve jól bírja a gyengébb minőségű leszállópályát is. A terhelten 263 tonna összsúlyú C-17-es 820 km/óra sebességgel repülhet 4500-5200 kilométeres távolságra is.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések