ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"Az előző baloldali kormányok alatt rendszerszerűen működött a korrupció"

Az elszámoltatást értékelte csütörtöki sajtótájékoztatóján Budai Gyula kormánybiztos, Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár és Giró-Szász András kormányszóvivő.
Létrehozva: 2012. augusztus 30., 14:39 | Utoljára frissítve: 2012. augusztus 31., 10:25
nyomtat küld

2010-ben egyértelmű volt a választópolgárok elvárása: Magyarországnak morálisan meg kell újulnia – szögezte le Giró-Szász András. A kormányszóvivő emlékeztetett: lezüllött erkölcsi állapotok és korrupció volt tapasztalható az állami és közösségi élet majd minden területén. Ezért evidens volt, hogy a jelenlegi kabinet kormányprogramjában külön részt alkotott az elszámoltatás kérdésköre - fogalmazott Giró-Szász András.

Fotó: fidesz.hu

Az elszámoltatást Papcsák Ferenc kezdte, majd 2010 őszén vette át Budai Gyula a kormánybiztosi posztot. A 2010. november 9-étől kezdődő, 2012. augusztus végéig tartó időszak alatt 1442 ügyet vizsgált a az elszámoltatásért felelős kormánybiztos hivatala, 110 nyilvános vizsgálati jelentés készült, 61 esetben éltek büntetőfeljelentéssel, melyek közül még 30 ügyben folyik a nyomozás, 7 ügyben történt vádemelés. A nyomozások során 47 személyt gyanúsítottak meg, és 39 személlyel szemben emeltek vádat. A 61 feljelentés alapja minden esetben az volt, hogy bűncselekmény megalapozott gyanúja merült fel – tájékoztatott Budai Gyula. A kormánybiztos elmondta, számos esetben előfordult, hogy bűncselekmény megalapozott gyanúja nem állt fenn, ezekben az esetekben a vizsgálati jelentést az adott minisztériumnak vagy miniszternek küldte el további intézkedés céljából.

Az elmúlt két év tapasztalata, és a vizsgálatok igazolják, a korrupció az előző kormányzat ideje alatt rendszerszerűen működött; rendszerszerűen történt az uniós és nemzeti források lenyúlása – szögezte le Budai Gyula. A lefolytatott vizsgálatok során majdnem valamennyi, az előző baloldali kormányzatokhoz kapcsolható miniszter, államtitkár neve az ügyekben valamilyen szinten felmerült. A két baloldali miniszterelnök neve is felmerült bizonyos ügyekben intézkedő személyként vagy tanúként, sőt az egyik volt miniszterelnök gyanúsítottként szerepelt az egyik ügyben – hangsúlyozta a kormánybiztos.

Az általunk végzett munka kifejezetten jogi munka volt, mely teljes mértékben sikeresnek tekinthető – húzta alá a politikus. Budai Gyula közölte, az általuk lefolytatott vizsgálatok, jelentések és minden olyan anyag, mely nyilvánosságra hozható, 2012 januárjától megtekinthető az elszamoltatas.kormany.hu oldalon.

Lázár János elmondta, a kormány több olvasatban és több menetben is tárgyalta mind Papcsák Ferenc, mind Budai Gyula kormánybiztosok beszámolót, melyek az elszámoltatás állására vonatkoztak. Ezek összegzését augusztusi ülésén a kormány elfogadta. A kabinet úgy ítéli meg, hogy eredményesen zárta le a két kormánybiztos az elszámoltatás feltáró munkáját. A hátralévő munka a rendőrség, az ügyészség és a bíróság feladata. Tekintettel arra, hogy a kormány jogállami alapokon áll, tiszteletben tartja a jogállam legfontosabb elveit, ezért az igazság szolgáltatására csak a bíróságok vállalkozhatnak, nekik van erre joguk és kötelességük is – jelentette ki Lázár János.

Lázár János szerint az elmúlt 22 éves magyarországi és 50 éves nyugat-európai demokráciák történetében példátlan az, ami hazánkban történt az, hogy a két, a szocialista párthoz kötődő, egymást követő kormány ilyen mélyen megmártózott volna a korrupcióban, és a korrupció ilyen mélyen fertőzte volna meg a legmagasabb államigazgatást, kormányzati szinteket. A Fidesz kétharmados parlamenti többségéhez vezető politikai folyamatokban a korrupciónak, a korrupcióról alkotott társadalmi képnek meghatározó jelentősége volt – hangsúlyozta a Miniszterelnökséget vezető államtitkár. Nyugodtan mondhatjuk, az a népi vélekedés, amely szerint a szocialisták szétlopták az országot, ezen dokumentumokból rendszerszerűen megrajzolható, meggyőződésünk szerint igazolható – jegyezte meg a politikus. Lázár János leszögezte: azok is felelősséggel tartoznak, akik hagyták, hogy a hazai és uniós forrásokat, valamint az állami vagyont "így lopják szét 2002 és 2010 között". A szocialisták politikai rendszerét teljes egészében átszőtte a korrupció – tette hozzá.

Lázár János arra is felhívta a figyelmet, hogy több dolog is akadályozta az elszámoltatást. Egyik példaként a politikus azt említette, hogy a szocialisták nem fogadják el azt, hogy minden kormány köteles elszámolni. "Nekem az a meggyőződésem, hogy amikor majd eljön a pillanat, amely a demokráciákban előbb-utóbb elkövetkezik - lehet, hogy nem 2014-ben, de 2018-ban már könnyen lehetséges vagy 2022-ben, ki tudja ezt -, akkor a Fidesznek, minden fideszes politikusnak, állami vezetőnek, tisztségviselőnek el kell tudnia számolni” – fűzte hozzá, megjegyezve: a szocialisták és a liberálisok magának az elszámolásnak a kötelességét próbálták vitatni. A szocialisták körbejárták Nyugat-Európát, és arról győzködték a saját testvérpártjaikat, hogy az elszámolás politikai ügy. Az elszámolás jogi és erkölcsi kategória; aki kormányzati  felelősséget és lehetőséget kap, el kell tudnia számolni - szögezte le.  A szocialista párt ezt 2010 tavasza óta megkérdőjelezi, úgy gondolják, nincs elszámolási kötelezettségük, és megpróbáltak nyomást gyakorolni testvérpártjaikon keresztül, Nyugat-Európából Orbán Viktor kormányára és a magyar politikai közéletre vizsgálatok, nyomozások leállítására, ügyek eltussolására – húzta alá Lázár János. A politikus szerint ez nem könnyítette meg az elszámoltatás ügyét, mint ahogy az sem, hogy az ügyekben nagyrészt az összes dokumentum eltűnt.

Arra az újságírói kérdésre, mit szól ahhoz, hogy A Gazdasági Versenyhivatal (GVM) eljárást indított több magyarországi kereskedelmi lánc ellen, mert feltételezik, hogy a görögdinnye értékesítésénél megsértették a versenykorlátozó megállapodás tilalmát, Budai Gyula úgy válaszolt, „Magyarország jogállam, mi tiszteletben tartjuk a Gazdasági Versenyhivatal eljárását.”

Egy másik kérdésre, miszerint érkezett-e a kormányhoz Nyugat-Európából vagy az Egyesült Államokból olyan nyomás, hogy Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon volt miniszterelnökök ellen ne induljon eljárás, Lázár János azt válaszolta: „igen, természetesen volt ilyen kérdés, nyomás, tájékozódás és olyan befolyásolási kísérlet, amely arról szólt, hogy a szocialista párt kapjon bármiféle védelmet, immunitást”.

Úgy gondolom, árulkodó jel, hogy az elmúlt két évben Nyugat-Európában tudomásom szerint mintegy tucatnyi korábbi miniszterelnök ellen indult büntetőeljárás, részben a gazdasági válság, részben más ügyek kapcsán. Magyarország tekintetében sokan megkérdőjelezték a volt szocialista miniszterelnökökkel, miniszterekkel, vagy tisztségviselőkkel kapcsolatban még a vádak megfogalmazásának jogát és lehetőségét is – hívta fel a figyelmet Lázár János megjegyezve, nyugat-európai szociáldemokrata pártok „komoly erkölcsi mércét alkalmaznak magukra nézve”, kizárják soraikból azokat, akikkel szemben a korrupció vádja felmerül, ellenben a Magyar Szocialista Párt 2010 óta sem a büntetőeljárásban, vizsgálatokban érintettek kapcsán nem vonta le a szükséges személyi konzekvenciákat. A megvádolt, vagy hírbe hozott, vagy a köztudottan „zavaros gazdasági háttérrel rendelkező” szocialista vezetők, párttagok ma mindannyian a szocialista párt vezetői, tagjai, meghatározó személyiségei továbbra is. Lázár hozzátette, mindez azt tükrözi, hogy az MSZP, és a magyar baloldal az elszámolás kötelességét tagadják meg és nem teszik meg a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy megszabaduljanak saját korrupt politikusaiktól.

Azzal összefüggésben, hogy bizonyítottság hiányában megszüntette a Központi Nyomozó Főügyészség a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, országgyűlési képviselő ellen hivatali visszaélés bűntette miatt folytatott nyomozást az úgynevezett Sukoró-ügyben, Lázár János azt mondta: ha Nyugat-Európában egy volt miniszterelnöknek olyan papírja van, hogy nem bűncselekmény, hanem bizonyítottság hiányában szünteti meg az ügyészség az ellene zajló nyomozást, akkor az befejezi a közéleti tevékenységét.

Az eltűnt dokumentumokkal kapcsolatos újságírói kérdésre Lázár János úgy reagált, hamarosan egy utóellenőrzés és vizsgálatot veszi kezdetét, hogy melyek azok a szervezetek, helyek, hivatalok, ahonnan állami dokumentumok - akták, dossziék - tűntek el. Az államtitkár szerint van egy olyan „közkeletű vélekedés”, amely szerint „a szocialisták komoly gondot fordítottak a nyomok eltakarítására”, ennek eredményeképpen a minisztériumokból komplett dossziék hiányoznak.

A közpénzek felhasználásával el kell tudni számolni, mindig és minden körülmények között – mondta Lázár János azzal kapcsolatosan, hogy a napokban a Miniszterelnökség a vezető beosztású kormánytisztviselői után az összes dolgozójának nevét, munkakörét és illetményét közzétette a kormányzati honlapon. Lázár elmondta, azt tartotta helyesnek, hogy ne csak a vezetők, hanem a Miniszterelnökségen dolgozó teljes személyi állomány bére a nyilvánosság elé kerüljön. Ezek a bérek úgy gondolom, a munkával arányosak, maximálisan indokolhatóak és minden elköltött adóforint a nyilvánosságra tartozik. Szeretném, ha más állami intézmények is hasonlóan járnának el. Ennek az akciónak a legfontosabb üzenete a nyilvánosság elé tárás volt, újságírói megkeresés nélkül – tette hozzá a Miniszterelnökséget vezető államtitkár. Ezzel összefüggésben közölte azt is, a következő hetekben az általa vezetett hivatal munkatársainak egyéb juttatásait, például a telefon- és gépjárműhasználatra, a kommunikációs eszközökre, valamint az esetleges költségtérítésre vonatkozó adatokat is nyilvánosságra fogják hozni.

Az államtitkár arról is beszélt, az állami intézmények vezetői mellett a parlamenti képviselőcsoportok vezetőit is arra biztatja, tárják a nyilvánosság elé a frakciójuknál foglalkoztatottak, beleértve a szakértők bérét, a tanácsadó cégekkel kötött megbízásokat, továbbá javasolja, hogy a pártoknál közpénzből dolgozók jövedelmét is közzétegyék. Úgy hiszem az irigység a legrosszabb tanácsadó. Szerintem kevesen vállalják azt a munkaterhet – kormánytól függetlenül – hogy a Miniszterelnökségen dolgozzanak.  Itt a munkaidőnek kezdete van, vége nincs és szigorú játékszabályok vonatkoznak mindazokra, akik idejöttek dolgozni – fogalmazott Lázár János. Hozzátette, személy szerint a fegyelmezett, precíz munkának a híve és ehhez – mint mondta - normális béreknek kell társulnia. Kitért rá, a Miniszterelnökségen - egy 2010-ben hozott döntés értelmében - minden bér kétmillió forint alatt van, az pedig, hogy "ebben milyen súlyozás van, az én személyes felelősségem, hiszen a munkáltatói jogok gyakorlójaként a béreket magam állapítom meg", kivétel azok esetében, akiknek bérét törvény határozza meg - hangsúlyozta Lázár.

Az államtitkár felidézte, hogy amikor júniusban átvette a Miniszterelnökség irányítását, 165 státusz volt a szervezetnél; ez a szám elmondása szerint azért emelkedett 275-re, „mert négyszer annyi feladat társul ma a Miniszterelnökség tevékenységi köréhez, mint korábban.”

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések